W legnickim parku wciąż trzeba wycinać drzewa

  W legnickim parku wciąż trzeba wycinać drzewa

  Zygmunt Mułek

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Mimo że od huraganu w lipcu 2009 roku minęło wiele miesięcy, w legnickim parku Miejskim nadal trzeba wycinać uszkodzone wówczas drzewa.
  Nawałnica powaliła ich około tysiąca, drugie tyle należało usunąć, bo miały naderwane systemy korzeniowe. Nadal są sprawdzane kolejne drzewa, czy nie stwarzają zagrożenia.

  - Gdy stały w dużej grupie, były odporniejsze na działanie wiatru - mówi Ludmiła Kubicka--Sopel, dyrektor wydziału infrastruktury komunalnej w ratuszu. - Ale pojedyncze są odsłonięte i bardziej narażone na niszczące działanie.


  Legnicki park został wpisany niedawno do rejestru zabytków. Na wycinkę każdego drzewa musi wydać zgodę konserwator zabytków. Niestety, bez takich działań się nie obejdzie. Miasto planuje zlecić wybitnemu dendrologowi prof. Markowi Siewniakowi z Warszawy opracowanie opinii dendrologicznej o stanie drzew w parku.

  - Dużo drzew podczas huraganu zostało rozhuśtanych - mówi prof. Siewniak. - Z innych pozostały same kadłuby. Jeszcze wiele drzew trzeba będzie usunąć. Ile? Na to pytanie odpowiedź dadzą dokładne badania - dodaje prof. Siewniak.

  Wystąpiliśmy do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska o 5 mln zł dotacjiW miejsce zniszczonych posadzono już ok. 300 nowych, 15-, 20-letnich drzew. Zasada jest taka, że wycięte zastępuje się nowymi tego samego gatunku. Najwięcej ucierpiało lip, kasztanowców i dębów. Do zasadzenie pozostało co najmniej 1,5 tys. nowych. A to koszt kilku milionów złotych.

  - Wystąpiliśmy do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska o 5 mln zł dotacji - informuje Kubicka-Sopel. Jeżeli miasto dostałoby te pieniądze, sadzenie nowych drzew potrwałoby dwa lata. Jeżeli nie, to odnowa parku może potrwać nawet 10 lat.

  Pieniądze na odnowę parku wpłacają mieszkańcy i firmy. Uzbierało się ok. 200 tys.zł. W tegorocznym budżecie miasta na ten cel zapisano 700 tys. zł. - Odbudowa parku jest priorytetem - zapewnia Arkadiusz Rodak, rzecznik prezydenta.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   błąd w tytule

   xs (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 14

   ortograf w tytule.. legnicki piszemy z małej litery.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama