Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubin: Czy w Parku Wrocławskim staną dinozaury? (FILM)

Agata Grzelińska
Jedną z atrakcji tego parku mają być figury dinozaurów naturalnej wielkości
Jedną z atrakcji tego parku mają być figury dinozaurów naturalnej wielkości Wizualizacja inwestora
Około 16 milionów złotych ma kosztować rewitalizacja parku Wrocławskiego. W lubińskim magistracie powstał imponujący projekt, który całkowicie odmieni ten zaniedbany zakątek miasta.

Na piętnastohektarowym terenie zaplanowano pięć placów zabaw dla dzieci. Będą tam m.in. rozbudowane, ale bezpieczne, kilkumetrowe konstrukcje linowe, po których maluchy lubią się wspinać.

W pobliżu zaprojektowano boisko do koszykówki ze sztuczną nawierzchnią oraz fontannę. Drugi wodotrysk stanie w strefie dinozaurów (patrz ramka), a trzeci - pływająca kula - przy głównej bramie.

Dodatkowo urządzone zostaną dwa ogrody: w stylu barokowym i nowoczesnym. Alejki parkowe będą wyłożone kostką brukową. Łączna długość alej i ścieżek rowerowych wyniesie aż 5 km. Zaplanowano też miejsce na kawiarnię.

Park będzie ogrodzony i monitorowany. Pięć wejść, w tym główna brama, będzie zamykanych na noc.

Lubinianie są zachwyceni taką wizją. - Kupili mnie. Jeśli naprawdę będą zacienione alejki i miejsce, gdzie w pięknej scenerii można spokojnie wypić herbatę, na pewno będę tam przesiadywał - mówi emerytowany polonista Ludwik Gadzicki.

Angelika Glazer chwali projekt, ale obawia się, że jest zbyt piękny, by był prawdziwy. - Dobrze, że będzie zamykany. Przynajmniej niczego nie zniszczą - mówi lubinianka. - Najbardziej podoba mi się wystająca ponad drzewami głowa dinozaura i atrakcje dla dzieci.

Kiedy park będzie gotowy? Urzędnicy informują, że roboty potrwają rok, może półtora. Kiedy ruszą prace, nie wiadomo.

- Urząd marszałkowski przyznał na ten cel 5 milionów złotych dotacji. Musimy jednak do końca maja uzupełnić dokumentację - mówi Krzysztof Maj, rzecznik prezydenta Lubina. - Brakuje nam tylko uchwały rady miejskiej o zmianie w budżecie i zabezpieczeniu pieniędzy na rewitalizację parku.

W biurze prasowym urzędu marszałkowskiego dodają, że gdy magistrat dostarczy komplet dokumentów, będzie miał cztery tygodnie na podpisanie umowy. Potem może ogłosić przetarg.

Problem w tym, że czasu jest zbyt mało. - Nie ma szans, by zdążyć do końca maja. Aby dokonać zmiany w budżecie, trzeba minimum czterech tygodni - mówi Marek Bubnowski, przewodniczący rady miejskiej. - Radni muszą mieć czas na składanie wniosków. Żaden projekt zmiany budżetu jeszcze do rady nie wpłynął.

Na co więc czeka magistrat? - Można się zasłaniać terminami, ale pytanie, czy radni poprą projekt - odwraca pytanie Maj. - Prezydent złoży projekt, może nawet w trybie pilnym.

- Wydawanie 12 mln zł na park, gdy drogi są w fatalnym stanie i gdy tak dramatycznie brakuje miejsc parkingowych, jest nierozsądne - komentuje Paweł Niewodniczański, radny opozycji. - Ja wybieram drogi.

Dinozaury i stoły do gry w szachy
Najwięcej kontrowersji budzi pomysł ustawienia ogromnych dinozaurów.
W parku ma powstać edukacyjna strefa z figurami prehistorycznych gadów naturalnej wielkości. Przy dinozaurach będą tabliczki z informacjami o danym gatunku. Największy gad będzie mierzył 27 m i ma być widoczny z każdego punktu w mieście. Z myślą o dzieciach w tej części parku znajdzie się piaskownica, w której mali archeolodzy sami będą mogli wykopać szkielet dinozaura.

Dla starszych mieszkańców zaprojektowano ławki w cieniu pergoli i trejaży. Będą też ustawione stoły do gry w szachy, warcaby i karty oraz miejsce do gry w boule i wydzielony punkt do grillowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska