Ważne
  Jelenia Góra: Docieplą bloki na Zabobrzu

  Jelenia Góra: Docieplą bloki na Zabobrzu

  Katarzyna Wilk

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Ruszyło docieplanie bloków na Zabobrzu. Na największym osiedlu w mieście mieszka około 30 tys. jeleniogórzan. W tym roku spółdzielnia dociepli 6 bloków. Ich lokatorzy będą płacić wyższy czynsz
  Prace trwają już przy ul. Noskowskiego w budynkach nr 4 i 9. - W nich zaplanowaliśmy nie tylko termomodernizację, ale też wymianę ciężkich, betonowych donic - zapowiada Marian Szczęśniak, specjalista ds. gospodarki remontowej i nadzoru technicznego z Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

  Szpecące donice na balkonach są w miarę możliwości po kolei demontowane. Chodzi o to, aby uniknąć niebezpieczeństwa grożącego lokatorom.
  W zeszłym roku jedna część betonowego słupa balkonu runęła i zatrzymała się na sąsiednim. Do zdarzenia doszło w budynku na ul. Moniuszki 10. Na szczęście nikogo akurat nie było na balkonie i nikt nie ucierpiał. Ale lokatorzy najedli się strachu.

  Po tym wydarzeniu zamontowano wzmocnienia na balkonach w całym bloku, aby uniknąć podobnych wypadków. Natomiast w innych częściach jeleniogórskiego osiedla donice będą wymieniane dopiero w 2012 roku. Na razie nie ma pieniędzy na przeprowadzenie tych prac.

  Ocieplanie prowadzone jest także przy ul. Karłowicza w blokach 17 oraz 23. Prace polegają na pokryciu powierzchni w 95 procentach styropianem. Natomiast powyżej 11. piętra wełną mineralną.

  - W tym roku docieplimy w sumie sześć budynków - wylicza Marian Szczęśniak.

  Cieplej w mieszkaniach będą również mieli spółdzielcy z Karłowicza, którzy mieszkają w klatkach nr 19 i 21.

  Zaoszczędzimy na ogrzewaniu, które przecież bardzo poszło w góręPrace na ul. Noskowskiego potrwają do listopada. A we wrześniu mają być gotowe już wszystkie budynki na ul. Karłowicza.

  - Zaoszczędzimy na ogrzewaniu, które przecież bardzo poszło w górę - cieszy się Janina Walawska, mieszkanka ul. Karłowicza. - A i blok będzie ładniejszy po ociepleniu - dodaje. Zadowolona jest też jej sąsiadka. - Zrobią nową elewację i budynek nie będzie paskudnie wyglądał - potakuje pani Barbara.

  W przyszłym roku Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa dociepli kolejne bloki przy ulicach: Moniuszki, Noskowskiego, Traugutta i Kiepury.

  Od roku 2004 do przyszłego plan termomodernizacji zakłada remont 85 budynków z Zabobrza I i II oraz śródmieścia. W tym roku inwestycje na Zabobrzu będą kosztować blisko 5,5 mln zł. Pieniądze pochodzą w części z funduszu zasobowego spółdzielni mieszkaniowej, funduszu remontowego oraz kredytów bankowych.

  Jak wyjaśnia Szczęśniak, kredyty na termomodernizacje przez 60 miesięcy będą spłacać lokatorzy. Spółdzielnia doliczy im miesięcznie do czynszu różne kwoty w zależności od powierzchni mieszkania i wysokości pobranej pożyczki. Lokatorzy Zabobrza, u których prowadzone są prace, zapłacą od 30 do nawet ok. 100 zł więcej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo