Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz dość szefa? Załóż sobie firmę

Sylwia Królikowska
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Piotr Kanikowski
Piotr Woroczak z Legnicy pracował w dużej firmie. Miał dość podporządkowywania się narzuconym zasadom i postanowił sam dla siebie być szefem. Zwolnił się z pracy i planuje otworzyć warsztat samochodowy. Dolnoślązacy coraz częściej wybierają pracę na własny rachunek

- Na razie szukam miejsca na warsztat, które mógłbym wydzierżawić. Chcę postarać się o unijną dotację. Wiem, że jest wiele możliwości - mówi pan Piotr.

Z takiego samego założenia wychodzi coraz więcej Dolnoślązaków. Rośnie liczba firm - w naszym regionie działa ich około 306 tysięcy. Wzrost bezrobocia też jest śladowy - w ostatnim miesiącu zarejestrowały się zaledwie 52 osoby.

- Założenie firmy wiąże się z ryzykiem, ale warto próbować - mówi Agnieszka Małecka, która w Wałbrzychu prowadzi biuro ubezpieczeniowe.

W mieście pod Chełmcem od początku roku zarejestrowały się 142 firmy. Tylko w marcu, na całym Dolnym Śląsku - aż 1589. Wiele z nich korzysta ze wsparcia unijnego.

Joanna Kubik, prezes zarządu Fundacji Wałbrzych 2000, która zajmuje się projektami unijnymi, przyznaje, że są programy również dla osób, które nie są bezrobotne. - Dofinansowywane są różne projekty, niekoniecznie osób zarejestrowanych w urzędach pracy - przekonuje.

Założenie firmy wiąże się z ryzykiem, ale warto próbować

Ci, którzy są w pośredniakach, mogą skorzystać z dotacji na założenie firmy. Pieniądze przekazują ministerstwo i Unia Europejska, a wnioski można składać do Powiatowych Urzędów Pracy. Za dobry biznesplan można dostać ponad 20 tys. zł.

Program cieszył się ogromnym zainteresowaniem w ubiegłym roku. W tym również nie brakuje chętnych, a tym samym pomysłów na własny biznes. Bezrobotni chcą przede wszystkim prowadzić salony piękności, modne są też usługi informatyczne. Są chętni do otwarcia składu opałowego czy małych punktów handlowych.

- Wśród panów królują usługi budowlane, pokazało się ślusarstwo. Jest też mnóstwo propozycji prowadzenia punktów doradztwa kredytowego, finansowego itp. - mówi Justyna Piasecka, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Wałbrzychu.

Współpraca PG

Jak zarobić
Dobrym sposobem na własną działalność jest franczyza. Dzięki niej możemy w miarę szybko zostać szefem sklepu znanej sieci czy innego markowego punktu. Na początek potrzebne są jednak pieniądze na zakup licencji - około 100 tys. zł. W zależności od marki, naprawdę wysoki zarobek można mieć po kilku latach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska