Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak znaleźć uczciwą pracę na lato?

Tomasz Targański
Wielu Polaków woli latem zarabiać w euro podczas pracy sezonowej za granicą, m.in. w Holandii przy zbiorze tulipanów
Wielu Polaków woli latem zarabiać w euro podczas pracy sezonowej za granicą, m.in. w Holandii przy zbiorze tulipanów Fot. RS
Zanim podpiszesz umowę z pośrednikiem, sprawdź, czy ma on uprawnienia do legalnej działalności. Zawierając umowę, dokładnie przeczytaj jej postanowienia i nie płać nikomu za rekrutację.

Obecnie wiele osób poszukuje pracy na wakacje. W porównaniu z poprzednimi latami ofert jest znacznie mniej, ale znawcy rynku pracy uważają, że niebawem sytuacja się zmieni.

Oferty pracy sezonowej napływające z kraju są zróżnicowane.
- Chętnych do pracy poszukują firmy budowlane, wykończeniowe oraz oferujące usługi ogrodnicze. Szukający zatrudnienia na wakacje, mogą także znaleźć miejsce w hurtowni czy magazynie. Lato to także dobry okres na poszukiwanie pracy w gastronomii lub branży hotelarskiej. Również wszelkiego rodzaju handel na terenie kurortów cieszy się powodzeniem- mówi Karolina Brzezińska z wrocławskiego oddziału agencji pracy Job Impulse Polska.

Zdarza się, że w sezonie letnim, zwłaszcza w miejscowościach turystycznych, pracuje się od ośmiu do nawet kilkunastu godzin dziennie.

Ważną sprawą pozostają warunki zatrudnienia. Zależą one zwykle od branży oraz miejsca wykonywania pracy. Stawki najczęściej wahają się od 7 do 15 zł za godzinę. Zdarza się, że w sezonie letnim, zwłaszcza w miejscowościach turystycznych, pracuje się od ośmiu do nawet kilkunastu godzin dziennie. Często zdarza się, że pracodawca oferuje nam lepsze warunki, ale nie chce podpisać umowy. Tego rodzaju rozwiązanie niesie ze sobą ryzyko, m.in. nie mamy wtedy pewności uzyskania obiecanego wynagrodzenia, grozi nam również kara z tytułu nielegalnego zatrudnienia.

Jak do krajowych ofert pracy mają się te z zagranicy? - Ze względu na kryzys na Zachodzie ofert pracy sezonowej jest obecnie niewiele. Maj, czerwiec i lipiec to praca przy zbiorze truskawek w Hiszpanii oraz Szwecji, a w sierpniu do zerwania są gruszki na południu Europy. Od października we Francji znaleźć można zatrudnienie przy winobraniu - tłumaczy Karolina Brzezińska.
Możliwości zarabiania poza krajem będzie dla nas tym więcej, im szybciej reszta Europy upora się z kryzysem. W Unii Europejskiej za godzinę pracy płaci się średnio od 4 do 10 euro. Pociąga to jednak za sobą pracę6 lub nawet 7 dni w tygodniu.
Szukając pracy sezonowej, można skorzystać z pomocy wojewódzkiego urzędu pracy, który gromadzi oferty z kraju i z zagranicy. Istnieje także wiele portali internetowych, które zajmują się wynajdywaniem propozycji z całej Europy. Ciągle jednak wiele osób nie ufa pośrednikom.

Poszukując pewnego miejsca zatrudnienia, najlepiej skorzystać z usług sprawdzonej firmy

Poszukując pewnego miejsca zatrudnienia, najlepiej skorzystać z usług sprawdzonej firmy, która prawnie odpowiada za zgodność warunków pracy z treścią umowy. Przy wyborze pracodawcy pomocne mogą okazać się także, często najbardziej wiarygodne, opinie byłych pracowników interesującej nas firmy. Najważniejsze jednak jest, aby nie zgadzać się na pracę bez podpisanej umowy. Wypłata wynagrodzenia zależy wówczas jedynie od dobrych intencji pracodawcy, a dodatkowo może grozić nam spora grzywna.

Profesjonalny pośrednik ponosi odpowiedzialność za klientów i informuje o wszystkich szczegółach. Jeśli biuro pośrednictwa, z którym współpracujemy, nie jest nam znane, warto w urzędzie pracy lub na www.psz.praca.gov.pl sprawdzić, czy posiada odpowiednie uprawnienia. Uważnie przeczytajmy umowę. Powinny się w niej znaleźć zapisy gwarantujące odszkodowanie w wypadku oszustwa. Wybierając miejsce pracy, zwróćmy uwagę na zasady ubezpieczenia zdrowotnego, warunki zakwaterowania oraz koszty manipulacyjne. Warto wiedzieć, że pośrednik nie może obciążyć nas kosztami rekrutacji, przygotowania oraz opracowania umów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska