Wręczono Silesiusy, Wrocławskie Nagrody Poetyckie

  Wręczono Silesiusy, Wrocławskie Nagrody Poetyckie

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Piotr Sommer, Piotr Matywiecki i Jakobe Mansztajn - to tegoroczni laureaci Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.
  Za całokształt twórczości nagrodzono Piotra Sommera, poetę, tłumacza i redaktora naczelnego "Literatury na Świecie".

  - Bardzo mocno wpływa na kształt poezji - podkreślił prof. Jacek Łukasiewicz, przewodniczący jury. - Teraz mam kształt i jestem cały uformowany. Jeśli będę mieć kształt, będę spokojniejszy? Myślę, że będę bardzo niespokojny - żartował poeta, odbierając nagrodę, czyli czek na 100 tys. zł i statuetkę Silesiusa.

  Za książkę roku, czyli "Powietrze i czerń", nagrodzony został Piotr Matywiecki. Tom opublikowało Wydawnictwo Literackie, a wydawca w imieniu autora, który akurat przebywa w Stanach Zjednoczonych, odebrał czek na 50 tys. zł. Najlepszym debiutantem okazał się Jakobe Mansztajn, autor tomu "wiedeński high life" (wyd. "Portret"). Z Wrocławia wyjechał bogatszy o 20 tys. zł.

  Kto by nie wygrał, będzie to triumf literatury- Nie spodziewałem się ani nagrody, ani nawet nominacji - wyznał Mansztajn. - Kto by nie wygrał, będzie to triumf literatury - dodawał.

  Galę Silesiusa wyreżyserował Konrad Imiela, prezentując wiersze interpretowane przez artystów Capitolu w bezpretensjonalnej, nieprzysłaniającej poezji, za to pięknej scenografii Michała Hrisulidisa. Usłyszeliśmy też nagrane głosy nominowanych poetów, opowiadający obrazki ze swego życia poezją.
  - Po 2016 Silesiusa też będziemy przyznawali - zamknął wieczór Rafał Dutkiewicz, przypominając, że Wrocław kandyduje do miana Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama