Ważne
  Jelenia Góra: Trudny start Spółdzielni Socjalnej

  Jelenia Góra: Trudny start Spółdzielni Socjalnej

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Jeleniogórscy niepełnosprawni, którzy założyli Spółdzielnię Socjalną "Jesteśmy", nie mają pieniędzy na rozpoczęcie działalności.
  Nie mogą ich dostać z żadnego źródła, bowiem uniemożliwiają to przepisy.

  - Okazało się, że dobre chęci i zapał do pracy nie wystarczą - mówi Stanisław Szubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.

  Wszystko zaczęło się przed rokiem, kiedy to KSON otrzymał w darowiźnie od poznańskiej firmy jedenaście maszyn szwalniczych. Zrodził się pomysł, aby na tych maszynach rozpocząć szkolenia kobiet niepełnosprawnych i bezrobotnych w zawodzie szwaczki. Firmy odzieżowe chętnie przyjęłyby do pracy już przeszkolone szwaczki. Dlatego próbowano stworzyć Centrum Integracji Społecznej, które mogłoby być finansowane przez samorządy.


  - Wstępne deklaracje pomocy były, jednak wojewoda odmówił nadania nam statusu CIS - mówi Elżbieta Wardzała, jedna z założycielek spółdzielni "Jesteśmy".
  Dlaczego wojewoda uznał, że założyciele nie będą mieli wystarczających środków na prowadzenie działalności?
  Dlaczego wojewoda uznał, że założyciele nie będą mieli wystarczających środków na prowadzenie działalności?
  - Pieniądze znalazłyby się przynajmniej na początkowe miesiące działalności, gdybyśmy uzyskali status CIS. I w ten sposób koło się zamknęło, a my zostaliśmy na lodzie - mówi Stanisław Szubert.
  Spółdzielnia próbuje rozpocząć działalność w innej branży. Zamierza prowadzić rehabilitację osób niepełnosprawnych w ich domach. Szacuje się, że takiej pomocy potrzebuje w Jeleniej Górze ok. 2 tys. osób. Do tego również potrzebny jest sprzęt. Aby na niego zarobić, rehabilitanci na razie pracują ze swoimi łóżkami do masażu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo