Jelenia Góra: Domy będą coraz piękniejsze

  Jelenia Góra: Domy będą coraz piękniejsze

  Katarzyna Wilk

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Na razie prace modernizacyjne w budynkach będą prowadzone na trzech ulicach Jeleniej Góry: Złotniczej, Flisaków i Weigla. Później ruszą kolejne przetargi, na lifting domów przy Lwóweckiej, Drzymały, Kilińskiego i Powstańców Śląskich.
  Wszystkie budynki zostały ujęte w Lokalnym Planie Rewitalizacji, który zakłada odnowienie najbardziej zaniedbanej części śródmieścia. Dzięki temu brzydkie, odrapane kamienice odzyskają dawny blask.

  Na przeprowadzenie kapitalnego liftingu udało się urzędnikom pozyskać 3,17 mln zł. Oferty przetargowe na wykonanie remontów można składać do 18 maja w Zakładzie Gospodarki Lokalowej "Północ".


  Z remontów bardzo zadowoleni są lokatorzy. Maria Makowska i Jadwiga Kokorek, mieszkanki kamienicy przy ul. Złotniczej, już zacierają ręce. - Od lat na to czekaliśmy - mówią jeleniogórzanki. I dodają, że gdyby sami lokatorzy nie dbali o klatkę schodową, to już dawno byłaby ona koszmarna.
  ZGL "Północ" administruje ponad 580 budynkami w mieście. Pieniędzy na naprawy ma niewiele. 600 tys. zł starczy tylko na bieżące i najpilniejsze remonty. - Wystąpiliśmy z wnioskiem o dodatkowe środki - mówi Lucyna Januszewska, dyrektor ZGL-u.

  Komunalnymi domami w Jeleniej Górze zarządza też ZGL "Południe". Dysponuje w tym roku ok. 800 tys. zł na remonty 350 gminnych obiektów. Jak wyjaśnia Krystyna Jankowiak-Witek, dyrektor jednostki, wystarczy to zaledwie na wykonanie zaleceń wynikających z kontro-li. Chodzi m.in. o wymianę instalacji elektrycznej czy gazowej i naprawy przewodów kominowych.
  Na przeprowadzenie kapitalnego liftingu udało się urzędnikom pozyskać 3,17 mln zł.
  Władze miasta nie zamierzają stać z założonymi rękami. Bo przyczyną braku środków są nie tylko wieloletnie zaniedbania.
  - Trzeba powiedzieć "dość" tym wszystkim, którzy nie płacą za czynsz - uważa Jerzy Lenard, wiceprezydent Jeleniej Góry. Zadłużenie lokatorów wobec miasta przekroczyło już 10 mln zł. Najwięksi dłużnicy zalegają miastu nawet po 100 tys. zł. Dlatego gdy tylko przeniesie się solidnych lokatorów z socjalnych mieszkań do nowego budynku przy ul. Wyczółkowskiego, najwięksi dłużnicy trafią do lokali o najniższym standardzie. - Nie może być tak, że ktoś mieszka sam w stumetrowym mieszkaniu i od lat nie płaci za nie ani złotówki - oburza się Lenard.

  Zwolni się 49 mieszkań socjalnych (tyle lokali powstanie na Wyczółkowskiego). Później miasto będzie się starało wykwaterowywać tych niepłacących.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama