Pasażerowie żądają powrotu InterRegio

  Pasażerowie żądają powrotu InterRegio

  Marta Sułkowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Nie pomogły protesty pasażerów i przedstawicieli InterRegio- do odwołania nie kursuje 46składów tego przewoźnika. Oburzeni pasażerowie pytają w informacji o inne tanie połączenia kolejowe. PKP proponuje rozmaite promocje, ale klienci są niezadowoleni. - Oferta nie jest konkurencyjna - mówią.
  We wtorek PKP Polskie Linie Kolejowe wstrzymały 48 połączeń regionalnego przewoźnika. Mimo że wczoraj dwa pociągi relacji Poznań - Olsztyn wróciły na trasę, to pasażerowie nadal protestują. - Żądam przywrócenia wszystkich połączeń regionalnych, bo to było bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy tak jak ja często podróżują po kraju - mówi Maria Tuszyńska, mieszkanka Warszawy. - Często wyjeżdżam w delegacje i pociągi InterRegio były dla mnie idealnym rozwiązaniem, jeździły często i były niedrogie - dodaje.


  Na Dworcu Centralnym w Warszawie co chwila rozlegają się komunikaty o odwołanych połączeniach regionalnych. Po szczegółowe informacje pasażerowie odsyłani są do informacji.

  Pod budką PKP ustawiają się kilkunastoosobowe kolejki. Większość osób pyta o pociągi alternatywne dla dawnych połączeń regionalnych. - Co dwa tygodnie muszę jeździć do Wrocławia. Właśnie się dowiedziałem, że za bilet muszę zapłacić o 7 zł drożej, niż płaciłem do tej pory za przejazd InterRegio o tej samej porze - mówi Emil Krześniak, student. - Nie stać mnie na taką dopłatę przy każdej podróży - dodaje.

  PKP na skargi pasażerów reaguje spokojnie. - Mamy inne tanie pociągi - zapewniają przedstawiciele spółki. - Polecamy ciekawe promocje: na jednorazowy tańszy przejazd pociągami TLK, zniżki dla studentów i emerytów - mówi Paweł Kowalski z informacji PKP. - Ostatnio za bilet na pociąg regionalny z Warszawy do Krakowa płaciłam 22,50 zł. Jestem studentką, ile zapłacę teraz - pyta Ania Jarzębska. - W promocji "Bilet fioletowy" za przejazd pociągiem TLK tej relacji zapłaci pani jeszcze mniej niż poprzednio, tylko 22,05 zł -zachwala Kowalski.

  Po szczegółowym obejrzeniu ulotki promocyjnej okazuje się, że choć przejazd z Krakowa do Warszawy w nowej ofercie rzeczywiście kosztuje mniej niż bilet na pociąg tej relacji w InterRegio, to promocja obowiązuje tylko w określonych przez przewoźnika dniach i godzinach. Nie można zatem jechać taniej wtedy, kiedy samemu się chce. - To żadna konkurencja - mówi Ania Jarzębska.

  Wśród wstrzymanych połączeń regionalnych są m.in. te najbardziej popularne: do Krakowa, Katowic, Wrocławia, Poznania, Szczecina i Rzeszowa. Nadal jeżdżą składy do Łodzi, Białegostoku i Bydgoszczy. Ich likwidacja została wstrzymana w ostatniej chwili. W pierwotnej wersji PLK miały wstrzymać nawet 150 połączeń. Okazało się jednak, że wiele przejazdów jest objętych specjalnymi umowami z urzędami marszałkowskimi. Takie przejazdy są dofinansowywane z budżetów lokalnych, dlatego PLK nie mogły ich zawiesić.

  Po decyzji o zawieszeniu wielu pociągów InterRegio stowarzyszenie Zielone Mazowsze skierowało do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez PLK. Zarzuty dotyczą m.in. działania na szkodę spółki. Przedstawiciele Przewozów Regionalnych cały czas negocjują z PLK. Ostatnio zaproponowały spółce harmonogram spłaty zadłużenia. Czekają na odpowiedź.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama