Dzień Flagi to święto nowego, radosnego patriotyzmu

  Dzień Flagi to święto nowego, radosnego patriotyzmu

  prof. Grzegorz Strauchold

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Święto Flagi w swej wymowie jest bardzo radosne. Od 20 lat żyjemy przecież w wolnym kraju, nie musimy wchodzić na barykady, nie musimy konspirować, za to możemy się cieszyć i w takich dniach pokazywać swój szczery patriotyzm.
  Ładną mamy flagę?
  Piękną. Pewnie, że wiele krajów ma bardziej kolorowe, z emblematami. Rosyjska ma jeden kolor więcej, ciekawa jest brytyjska, ale dla Polaków, dla ludzi, którzy się tu urodzili i wychowali, z pewnością to nasza biało-czerwona jest najpiękniejsza.

  Od kilku lat 2 maja obchodzimy Święto Flagi. To historycznie uzasadnione?
  Na pewno bardzo praktyczne - bo znakomicie wypełnia czas między 1 maja, które moim zdaniem powinno pozostać w kalendarzu, bo to jednak święto ludzi pracy, i historycznym Świętem Konstytucji 3 Maja uchwalonej dla Rzeczypospolitej w 1791 roku. 2 maja - Dzień Flagi - to święto nowego, radosnego patriotyzmu. Bardzo mi się podoba pomysł, żebyśmy wtedy spotykali się całymi rodzinami na wrocławskim Rynku, przychodząc z flagami narodowymi.

  Ale czy "wypełnianie" dnia między innymi świętami nie obniża rangi 2 maja?
  Absolutnie nie. Sam mieszkam w nowym domu na wsi i właśnie kupiłem umocowanie dla flagi. Odkąd jest to święto, nie będę musiał się zastanawiać, czy 2 maja to dzień, w którym ma wisieć, czy może nie wypada. Starsze osoby pamiętają, że jeszcze gorzej było przed 1989 rokiem. Flagi wieszało się 1 maja, ale już 2 maja na rozkaz władz komunistycznych trzeba było je zdejmować, żeby nie wisiały 3 maja. A 4 maja zawieszano je znowu, żeby wisiały do 9 maja, rocznicy zwycięstwa nad Niemcami.
  Trochę nie wiadomo, jak w tym roku traktować to święto. Na wielu domach jeszcze wiszą polskie flagi z czarnym kirem.

  Ostatni pogrzeb ofiar katastrofy był w środę, więc trudno się dziwić, że te flagi nadal wiszą, to nie wyraz lenistwa...
  Taki jest czas. Natomiast samo Święto Flagi w swej wymowie jest bardzo radosne. Od 20 lat żyjemy przecież w wolnym kraju, nie musimy wchodzić na barykady, nie musimy konspirować, za to możemy się cieszyć i w takich dniach pokazywać swój szczery patriotyzm.

  Rozmawiał Jacek Antczak.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do P

   głupol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 81 / 40

   Zadajesz pytania retoryczne

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Flaga

   Dolnoślonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 69 / 56

   Za rok wywieszam w moim Brzegu flagę dolnośląską.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dzień flagi - kiedy?

   P (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 41

   Bardzo dziękuje za zaproszenie na Rynek, na Dzień flagi. Bo tam ma się odbyć, prawda? Tam macie robić zdjęcie, prawda? A o której godzinie? Tego nie ma anie w Gazecie Wrocławskiej, ani w...rozwiń całość

   Bardzo dziękuje za zaproszenie na Rynek, na Dzień flagi. Bo tam ma się odbyć, prawda? Tam macie robić zdjęcie, prawda? A o której godzinie? Tego nie ma anie w Gazecie Wrocławskiej, ani w internecie! mam chodzić przez cały dzień po Rynku? Czy w tej gazecie pracują idioci? Wystarczy sięgnąć po każdą inną gazetę - o godz. 11!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama