Menu Region

Jak zostać idealną pokojówką?

Jak zostać idealną pokojówką?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Katarzyna Wilk

3Komentarze Prześlij Drukuj
Kodeks pokojówki: "Idealna pani pokojowa powinna być uczciwa, dyskretna, taktowna, dokładna w tym, co robi, kulturalna, mieć podstawową znajomość języków obcych, schludnie wyglądać...". Sprawdziłam. Nadaję się idealnie. Postanowiłam poczuć na własnej skórze, jak to jest być pokojówką w hotelowej rezydencji w Kotlinie Jeleniogórskiej - pisze Katarzyna Wilk
Pałac Wojanów. Godz. 7 rano: Melduję się w recepcji. Przez specjalny czytnik przeciągam kartę godzin pracy. Dostaję raport z numerami pokojów do posprzątania. Trzy pokoje zwolniły się, a w ośmiu, w których jeszcze są goście, trzeba zrobić tzw. sprzątanie bieżące. W nich, aby nie przeszkadzać w wypoczynku, można zacząć dopiero po godz. 10.

1. Pokojówka nie powinna wdawać się w rozmowy z gościem, a jedynie odpowiadać na jego pytania
W ciągu kilku minut przebieram się w niewielkim kantorku dla pokojówek, który mieści się w pałacu głównym pod apartamentem dwupoziomowym z numerem 101.
Strój musi być schludny i skromny. Zakładam czarne spodnie, białą koszulę i ciemne, płaskie półbuty. Na wierzch fartuszek z przypiętą do niego plakietką z imieniem. Wyglądam super.

2. Pokojówka, gdy gość prosi o informacje, powinna je szybko i rzetelnie przekazać
Zamiast telefonu komórkowego mam przy sobie walkie-talkie.
- Dostawka w czterysta dwa jest gotowa? - niesie pogłos na dziedzińcu. Dorota Kurow-ska, która mi towarzyszy, w mig wie, że chodzi o dostawienie dodatkowego łóżka do pokoju. Po chwili słyszymy kolejne pytanie Joanny Judlińskiej, naszej kierowniczki: - A erki trzeba zamówić? I wcale nie chodzi o karetkę pogotowia, ale o środki czystości, których używamy do czyszczenia.
Prosta wydawałoby się zmiana poszwy wcale taka nie jest.

3. Pokojówka nie przebywa w pokoju razem z gościem; sprząta, kiedy go nie ma

Idę pałacowymi korytarzami z metalowym koszykiem z przegródkami, w których mieszczą się płyny i ściereczki. Zanim wejdę do pokoju, pukam trzy razy w pewnych odstępach czasu. To jedna z zasad, jakie obowiązują pokojowe.
Tak robi nawet szefowa zatrudnionych siedmiu pań sprzątających w wojanowskim pałacu podczas codziennego obchodu wszystkich 92 pokoi. Goście nocują nie tylko w pałacu głównym, gdzie jest ich razem z ośmioma apartamentami 18, ale też w oficynie, spichlerzu, stodole i stajni. Gdy wchodzę do środka, od razu otwieram okno, aby przewietrzyć. Małżeństwo zajmujące pokój wymeldowało się rano.

4. Pokojówka nie powinna przeglądać rzeczy gościa
Zabieram się za przebieranie pościeli. Prosta wydawałoby się zmiana poszwy wcale taka nie jest. Bo jak się okazuje, trzeba zwracać uwagę na to, aby róg z czerwonym szwem trafił do lewego rogu poszwy.
- Chodzi o to, aby szew kołdry nie kłuł w nogi - tłumaczy z uśmiechem Dorota Kurowska. W pałacu sprząta od trzech lat. Nie zarabia kokosów. Średnie zarobki wynoszą około 1,3 tys. zł na rękę, ale bardzo lubi swoje zajęcie i jest zadowolona.
1 »
3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Chyba że za granicą

+26 / -30

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Była pokojówka (gość)  •

W Polsce nawet nie ma opcji taką pracę, ale w Niemczech za 800-900 euro nie jest już źle. Oczywiście potrzebna jest siła fizyczna i wytrzymałość psychiczna, tutaj moja opinia z Niemiec http://www.sprawdzprace.pl/praca/opinie/niemcy/turystyka-hotelarstwo/pokojowasprzataczka-hotelowa/opinia-15/

odpowiedzi (0)

skomentuj

Uwaga;

+159 / -144

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jadwiga (gość)  •

PRACA "NA PRÓBĘ'' BEZ WYNAGRODZENIA! Pierwsze 4 godz. za darmo! bez umowy. dla jeleni albo desperatów!

skomentuj

umowa śmieciowa

+155 / -137

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ola (gość)  •

Po pół roku roboty za 800zł na umowe -smieciową,26 pokoi dziennie,wywalaja na bruk,i biorą następną-tak jest np.w Hotelu Ibiss w Szczecinie!

odpowiedzi (0)

skomentuj