Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego warto pozbyć się gotówki z portfela?

red
Mariusz Pawłowski
Przede wszystkim powinniśmy pomyśleć o bezpieczeństwie naszych pieniędzy. Posługiwanie się gotówką połączone jest zawsze z ryzykiem jej nieodwracalnej utraty - czy to poprzez kradzież, czy to zwykłe zgubienie.

Płatności bezgotówkowe eliminują w znaczny sposób te zagrożenia, ponieważ pieniądze pozostają w obiegu bankowym.

W przypadku zgubienia portfela z pieniędzmi, nie ma z reguły jakichkolwiek szans na ich odzyskanie, a w przypadku karty płatniczej wystarczy jeden telefon do banku z prośbą o zastrzeżenie karty, aby środki na naszym rachunku zostały odpowiednio zabezpieczone.

Płatność kartą to w dzisiejszych czasach również niezwykła wygoda. Do tego spore zaoszczędzenie na czasie, a w końcu nie na darmo mówi się, że czas to pieniądz!

Przy zleceniu stałym rachunki praktycznie "płacą się same"

Bankowość elektroniczna zapewnia dostęp do środków na rachunku przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Praktycznie wszystkie opłaty i rachunki opłacać można przez Internet, nie wychodząc z domu, w najdogodniejszym dla siebie terminie. Nie trzeba już nigdzie jeździć, nie trzeba stać w żadnych kolejkach. Nie trzeba nawet pamiętać o terminach płatności. Ba, wystarczy ustawić zlecenie stałe lub polecenie zapłaty, a rachunki będą płacić się same!

Oczywiście większości z nas wydaje się, że gotówka nic nie kosztuje, w przeciwieństwie do kart płatniczych, czy innych form płatności elektronicznych. Mało kto jednak wie, że np. opłata za pobranie gotówki z bankomatu, choć postrzegana jest jako "koszt karty", jest naprawdę opłatą za gotówkę.

Rozliczenia gotówkowe obciążają całą gospodarkę, a zatem pośrednio ich koszty przekładają się na społeczeństwo. Po prostu są wliczone w koszt nabywanych dóbr i usług - dla przykładu przedsiębiorcy muszą pokrywać koszty produkcji pieniądza, sortowania, liczenia, transportu, ochrony itd.

Roczny koszt obsługi gotówki wynosi w Polsce ok. 1% Produktu Krajowego Brutto. Ciekawostką jest, że na dzień dzisiejszy 1% PKB stanowi sumę, za którą moglibyśmy bez żadnych problemów wybudować 4 stadiony narodowe.

Tymczasem obrót bezgotówkowy jest dużo tańszy - średni miesięczny koszt prowadzenia rachunku bankowego wynosi 5,91 zł. Jednak znaczna część rachunków, jak np. rachunki dla Seniora, prowadzone są bezpłatnie.

Średni koszt przelewu w bankowości internetowej wynosi zaś 41 groszy. Wiele banków oferuje jednak swoim klientom bezpłatne przelewy. Wystarczy poszukać dogodnej dla siebie oferty. Tych zaś wcale nie brakuje!

Chcesz wiedzieć więcej? Kliknij tutaj!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska