Teatralny terror w Legnicy

  Teatralny terror w Legnicy

  Zygmunt Mułek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  "Czas terroru" powstał na motywach zapomnianej książki Stefana Żeromskiego "Róża".
  - Jest to coś pośredniego między dramatem a powieścią - mówi reżyser Lech Raczak. - Dzisiaj ten tekst jest mało czytelny. Dlatego napisałem na podstawie "Róży" nowy scenariusz, współczesnym językiem. Pokażemy sztukę o walce o niepodległość, o rewolucji z 1905 roku pod czerwonym sztandarem PPS Organizacji Bojowej. Jest coś przerażającego w dyskusji sprzed stu lat. Towarzyszą jej slogany, które także są z nami współcześnie, a zapewne ruszą w kampanii wyborczej. Żeromski, jak na ironię, przewidział, że agenci rozmawiają o dobru Polski - dodaje reżyser.

  Sztuka będzie wystawiona na Zakaczawiu, w przedwojennym budynku kabaretu. Ma to swoją wymowę, bo to dzielnica wzniesiona niegdyś dla robotników.


  - Celowo wybraliśmy taki dzień premiery - przyznaje Jacek Głomb, dyrektor legnickiego Teatru im. Modrzejewskiej. - Przed wojną było to prawdziwe robotnicze święto, a udział w demonstracjach wymagał wielkiej odwagi. Po wojnie komuniści zawłaszczyli święto, robiąc z niego obowiązkowy ceremoniał.

  Na pokazie przedpremierowym reżyser zaprezentował dziennikarzom fragmenty spektaklu. Robią wrażenie. Szczególnie surowa sceneria. Akcja sztuki toczy się w ogrodzonej siatką klatce - więzieniu, wśród odrapanych ścian i dziurawych sufitów. W scenach zbiorowych aktorzy poruszają się jak w pantomimie. W tle słychać posępną muzykę.

  Przed premierą na dużej scenie ( godz. 16) odbędzie się debata o rewolucji 1905, terrorze, PPS. Premiera sztuki o godz. 19 na scenie na Kartuskiej. Następne spektakle: 6.05, godz. 11, 7.05, godz. 19; bilety: 15-25 zł.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama