Wrocław: Ofiary spod Smoleńska z honorowymi tytułami?

  Wrocław: Ofiary spod Smoleńska z honorowymi tytułami?

  Hanna Wieczorek

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W przyszłym tygodniu zbiera się Komisja Nominacyjna, by przedyskutować kandydatury do tegorocznych Nagród Wrocławia oraz tytułu Civitate Wratislaviensis Donatus, czyli Honorowego Obywatela Wrocławia.
  Kandydaci są już znani - minął bowiem termin składania wniosków. Jeszcze na początku kwietnia niekwestionowanym kandydatem do tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia był ostatni prezydent RP na uchodźstwie, Ryszard Kaczorowski.

  Sytuacja dramatycznie zmieniła się 10 kwietnia - po tragedii pod Smoleńskiem. Wśród radnych panuje cicha zgoda na przyznanie tytułu Civitate Wratislaviensis Donatus osobom, które zginęły w katastrofie, a były związane z Wrocławiem i regionem.

  Prezydent Rafał Dutkiewicz proponuje, by w tym roku uhonorować Aleksandrę Natalli-Świat, Władysława Stasiaka oraz Jerzego Szmajdzińskiego. Klub Prawa i Sprawiedliwości chce, aby Honorowymi Obywatelami Wrocławia zostali: Aleksandra Natalli-Świat, Władysław Stasiak, Lech Kaczyński oraz Ryszard Kaczorowski. A radni SLD zaproponowali Jerzego Szmajdzińskiego.

  Nikt nie chce komentować kandydatur, ale po cichu wszyscy mówią, że w katastrofie zginęło kilka osób, które były związane z naszym miastem i regionem. I o wszystkich należy pamiętać.

  Po raz pierwszy od momentu ustanowienia tytułu Civitate Wratislaviensis Donatus (w 1993 r.) rada miejska przyzna tytuł pośmiertnie, a na dodatek kilku osobom. Radni uważają, że regulamin dopuszcza taką możliwość, ponieważ zapisane jest w nim tylko "przyznaje się tytuł". Nie ma zakazu przyznawania go pośmiertnie i honorowanie kilku osób równocześnie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Donatusy Cyvitaty

   IkAr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 9

   A co ma Kaczyński, czy Kaczorowski , wpólnego z Wrocławiem? Jeżeli ich jedyną zasługą , jest to, że zginęli w katastrofie, to żądam uhonorowania wszystkich 96 ofiar. Albo z automatu, każdy, kto...rozwiń całość

   A co ma Kaczyński, czy Kaczorowski , wpólnego z Wrocławiem? Jeżeli ich jedyną zasługą , jest to, że zginęli w katastrofie, to żądam uhonorowania wszystkich 96 ofiar. Albo z automatu, każdy, kto zginie np na A4 też powinien być honorowym obywatelem. A zresztą był Hitler, Bierut , to mogą być i ci dwaj. Jacy rajcy- takie jajca.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama