Ważne
  TP SA musi likwidować białe plamy na mapie regionu

  TP SA musi likwidować białe plamy na mapie regionu

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W 70 gminach Dolnego Śląska trudno o internet. Dwie z nich będą wkrótce mieć ten problem z głowy
  Sądząc z map publikowanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, pół Polski to białe plamy - miejsca, w których ze względu na braki w infrastrukturze mieszkańcy nie mają szans na podłączenie do szerokopasmowego internetu. Prezes UKE Anna Streżyńska wynegocjowała z Telekomunikacją Polską inwestycje na tych obszarach.

  Pod uwagę brano 150 gmin najbardziej zagrożonych cyfrowym wykluczeniem. Ostatecznie na listę trafiło 68 z nich, w tym tylko dwie z Dolnego Śląska: Warta Bolesławiecka i Pielgrzymka.
  - Każda lokalizacja została poddana szczegółowej analizie pod kątem możliwości i stanu ich zaawansowania w ramach realizacji działania 8.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka - informuje Piotr Dziubak, rzecznik prasowy.


  Ustalając listę gmin, wybierano obszary z potwierdzonym popytem na szerokopasmowy internet. Liczyła się też efektywność ekonomiczna inwestycji. Zgodnie z porozumieniem na wybranych obszarach TP SA jest zobowiązana do 22 października 2012 roku wybudować 150 tysięcy szerokopasmowych łączy.

  - Przyjęto , że są to inwestycje kompleksowe, co oznacza, że infrastruktura dotrze do wszystkich gospodarstw domowych - mówi Maria Piskier z wrocławskiego oddziału Telekomunikacji Polskiej.
  Realizację porozumienia komplikuje nieco rozpoczęty właśnie nabór wniosków o unijne wsparcie w ramach działania 8.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Do jego zakończenia (do połowy czerwca) TP SA musi wstrzymać się z decyzjami dotyczącymi likwidowania białych plam, by nie doszło do sytuacji, w której Komisja Europejska odmówi finansowania projektów zgłoszonych w ramach PO IG 8.4 jako niezasadnych.

  Pielgrzymce i Warcie Bolesławieckiej zazdroszczą inne gminy. - Nie występujemy w porozumieniu UKE i TP SA, ale problem utrudnionego dostępu do internetu dotyczy także części miejscowości na naszym terenie - mówi Beata Taczyńska-Pietruś, zastępca burmistrza Prochowic. - Od lat próbujemy coś z tym zrobić. W pojedynkę nie mamy szans na dofinansowanie, więc namawiamy inne samorządy z powiatu legnickiego do złożenia wspólnego wniosku na budowę sieci. Na razie bez efektów, ale nie składamy broni.

  Wbrew pozorom z dostępem do szerokopasmowego internetu bywa kiepsko także w dużych miastach. Tylko Jelenia Góra może pochwalić się bardzo dobrą infrastrukturą telekomunikacyjną, obejmującą równomiernie wszystkie dzielnice.
  Wbrew pozorom z dostępem do szerokopasmowego internetu bywa kiepsko także w dużych miastach.
  We Wrocławiu problem mogą mieć mieszkańcy osiedli Pracze, Rędzin i Świniary. W Lubinie duże braki występują w szybko rozbudowujących się rejonach, oddalonych od centrum. W Głogowie cierpią dzielnice w południowo-zachodniej i południowo-wschodniej części miasta. Wałbrzych ma wprawdzie gęstą i równomiernie rozłożoną sieć dystrybucyjną i szkieletową, ale jest ona oparta głównie na starej technologii radiowej.

  Białe plamy na Dolnym Śląsku: tam nie ma internetu
  Na mapie białych plam UKE umieścił gminy:
  Zgorzelec (bez miasta), Węgliniec, Bolesławiec (bez miasta), Warta Bolesławiecka, Lubań, Leśna, Lubomierz, Mirsk, Grębocice, Chojnów (bez miasta), Miłkowice, Kunice, Legnickie Pole, Złotoryja (bez miasta), Pielgrzymka, Jeżów Sudecki, Mysłakowice, Podgórzyn, Szklarska Poręba,
  Kamienna Góra (bez miasta), Bolków, Paszowice, Ścinawa, Mściwojów, Wądroże Wielkie,
  Rudna, Lubin (bez miasta), Pęcław, Głogów (bez miasta), Jerzmanowa, Żukowice, Kotla, Świdnica (bez miasta), Jaworzyna Śl., Żarów, Walim, Jedlina Zdrój, Stare Bogaczowice, Międzylesie, Stronie Śl., Bystrzyca Kł., Lądek-Zdrój, Kłodzko (bez miasta), Lewin Kłodzki, Kudowa Zdrój, Kamieniec Ząbkowicki, Ciepłowody, Dzierżoniów (bez miasta), Wiązów, Przeworno.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo