Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

TP SA musi likwidować białe plamy na mapie regionu

Piotr Kanikowski
W podlubińskich Gogołowicach  ludzie nie czekali na Telekomunikację. Sami zdobyli fundusze na  podciągnięcie internetu do wioski
W podlubińskich Gogołowicach ludzie nie czekali na Telekomunikację. Sami zdobyli fundusze na podciągnięcie internetu do wioski Piotr Krzyżanowski
W 70 gminach Dolnego Śląska trudno o internet. Dwie z nich będą wkrótce mieć ten problem z głowy

Sądząc z map publikowanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, pół Polski to białe plamy - miejsca, w których ze względu na braki w infrastrukturze mieszkańcy nie mają szans na podłączenie do szerokopasmowego internetu. Prezes UKE Anna Streżyńska wynegocjowała z Telekomunikacją Polską inwestycje na tych obszarach.

Pod uwagę brano 150 gmin najbardziej zagrożonych cyfrowym wykluczeniem. Ostatecznie na listę trafiło 68 z nich, w tym tylko dwie z Dolnego Śląska: Warta Bolesławiecka i Pielgrzymka.
- Każda lokalizacja została poddana szczegółowej analizie pod kątem możliwości i stanu ich zaawansowania w ramach realizacji działania 8.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka - informuje Piotr Dziubak, rzecznik prasowy.

Ustalając listę gmin, wybierano obszary z potwierdzonym popytem na szerokopasmowy internet. Liczyła się też efektywność ekonomiczna inwestycji. Zgodnie z porozumieniem na wybranych obszarach TP SA jest zobowiązana do 22 października 2012 roku wybudować 150 tysięcy szerokopasmowych łączy.

- Przyjęto , że są to inwestycje kompleksowe, co oznacza, że infrastruktura dotrze do wszystkich gospodarstw domowych - mówi Maria Piskier z wrocławskiego oddziału Telekomunikacji Polskiej.
Realizację porozumienia komplikuje nieco rozpoczęty właśnie nabór wniosków o unijne wsparcie w ramach działania 8.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Do jego zakończenia (do połowy czerwca) TP SA musi wstrzymać się z decyzjami dotyczącymi likwidowania białych plam, by nie doszło do sytuacji, w której Komisja Europejska odmówi finansowania projektów zgłoszonych w ramach PO IG 8.4 jako niezasadnych.

Pielgrzymce i Warcie Bolesławieckiej zazdroszczą inne gminy. - Nie występujemy w porozumieniu UKE i TP SA, ale problem utrudnionego dostępu do internetu dotyczy także części miejscowości na naszym terenie - mówi Beata Taczyńska-Pietruś, zastępca burmistrza Prochowic. - Od lat próbujemy coś z tym zrobić. W pojedynkę nie mamy szans na dofinansowanie, więc namawiamy inne samorządy z powiatu legnickiego do złożenia wspólnego wniosku na budowę sieci. Na razie bez efektów, ale nie składamy broni.

Wbrew pozorom z dostępem do szerokopasmowego internetu bywa kiepsko także w dużych miastach. Tylko Jelenia Góra może pochwalić się bardzo dobrą infrastrukturą telekomunikacyjną, obejmującą równomiernie wszystkie dzielnice.

Wbrew pozorom z dostępem do szerokopasmowego internetu bywa kiepsko także w dużych miastach.

We Wrocławiu problem mogą mieć mieszkańcy osiedli Pracze, Rędzin i Świniary. W Lubinie duże braki występują w szybko rozbudowujących się rejonach, oddalonych od centrum. W Głogowie cierpią dzielnice w południowo-zachodniej i południowo-wschodniej części miasta. Wałbrzych ma wprawdzie gęstą i równomiernie rozłożoną sieć dystrybucyjną i szkieletową, ale jest ona oparta głównie na starej technologii radiowej.

Białe plamy na Dolnym Śląsku: tam nie ma internetu
Na mapie białych plam UKE umieścił gminy:
Zgorzelec (bez miasta), Węgliniec, Bolesławiec (bez miasta), Warta Bolesławiecka, Lubań, Leśna, Lubomierz, Mirsk, Grębocice, Chojnów (bez miasta), Miłkowice, Kunice, Legnickie Pole, Złotoryja (bez miasta), Pielgrzymka, Jeżów Sudecki, Mysłakowice, Podgórzyn, Szklarska Poręba,
Kamienna Góra (bez miasta), Bolków, Paszowice, Ścinawa, Mściwojów, Wądroże Wielkie,
Rudna, Lubin (bez miasta), Pęcław, Głogów (bez miasta), Jerzmanowa, Żukowice, Kotla, Świdnica (bez miasta), Jaworzyna Śl., Żarów, Walim, Jedlina Zdrój, Stare Bogaczowice, Międzylesie, Stronie Śl., Bystrzyca Kł., Lądek-Zdrój, Kłodzko (bez miasta), Lewin Kłodzki, Kudowa Zdrój, Kamieniec Ząbkowicki, Ciepłowody, Dzierżoniów (bez miasta), Wiązów, Przeworno.
W 2013 r. będziemy mieli sieć szkieletową
Rozmowa z Markiem Łapińskim, marszałkiem województwa dolnośląskiego.
Urząd Komunikacji Elektronicznej na bieżąco aktualizuje tzw. mapy popytu, wskazując obszary pozbawione dostępu do internetu. Według danych UKE prawie połowa gmin Dolnego Śląska to właśnie takie białe plamy. Reszta Polski wygląda nie lepiej, ale zgodzi się Pan chyba, że to marny powód do satysfakcji?
Jest szansa, że to się wkrótce zmieni dzięki Dolnośląskiej Sieci Szkieletowej oraz konkursom na inwestycje związane z tzw. ostatnią milą. Właśnie ruszył nabór wniosków o dofinansowanie dla przedsięwzięć związanych z budową i utrzymaniem infrastruktury teleinformatycznej.

To środki unijne. A jak gminom z listy białych plam może pomóc samorząd województwa?
Od dwóch lat robimy bardzo wiele w tym zakresie, współpracując z rządem w ramach działań PO IG 8.3 i 8.4, ale przede wszystkim realizując projekty związane z Dolnośląską Siecią Szkieletową. Każdego dnia mam spotkania z osobami zajmującymi się tą sprawą. Duży, dwumilionowy projekt sieci szkieletowej zakłada podciągnięcie sieciowego szerokopasmowego internetu do każdej gminy na terenie Dolnego Śląska. Przewidujemy, że zostanie zakończony w 2013 roku. Równocześnie ma ruszyć portal e-Dolny Śląsk, platforma informacyjna dla mieszkańców i samorządów tworzona z wykorzystaniem środków unijnych.

Właśnie ruszył nabór wniosków o dofinansowanie dla przedsięwzięć związanych z budową i utrzymaniem infrastruktury teleinformatycznej.

Czyli za niespełna trzy lata białe plamy znikną?
Niekoniecznie stanie się to od razu. My tworzymy bowiem tylko sieć szkieletową z węzłami, do których będzie można się podłączyć. Ostatnia mila, czyli połączenie pomiędzy stworzonym przez nas węzłem a ostatecznym odbiorcą internetu, to już będzie zadanie gmin.

Jak przebiegają prace nad DSS?
Jesteśmy obecnie na początku tej drogi. Przygotowujemy studium wykonalności. W połowie przyszłego roku będziemy chcieli wyłonić wykonawcę DSS. Wykorzystanie środków unijnych, dobra współpraca ze strukturami samorządowymi, komplementarność realizowanych przez różne podmioty projektów, sprawia, że Dolny Śląsk jest dobrze oceniany w kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska