Krowa nie gada, ale fruwa

  Krowa nie gada, ale fruwa

  Anna Gabińska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Muszą polecieć do Stanów Zjednoczonych, bo tam też wygrają - o finalistach konkursu "Odyseja umysłu", piątoklasistach ze Szkoły Podstawowej nr 8 we Wrocławiu, którzy kreatywnością, pomysłowością i odwagą w myśleniu biją na głowę niejednego dorosłego, pisze Anna Gabińska
  Materiały podobne
  "Odyseja umysłu"
  Drużyna z małej podstawówki na wrocławskich Kowalach wygrała przed Wielkanocą w Gdańsku konkurs "Odyseja umysłu" w swojej kategorii wiekowej. Okazali się najlepsi w rozwiązywaniu problemów spontanicznych (logicznych łamigłówek, które trzeba rozwiązać od ręki).

  - We wrześniu nic tego nie zapowiadało - uśmiecha się Marzena Moczko, szkolna pedagog. Mistrzowie są w V klasie, mają po 12 lat. I dostali zaproszenie na światową edycję konkursu, organizowaną przez Michigan State University. 24 maja polecą tam ze swoim przedstawieniem.

  Na wyjazd potrzebują 70 tys. zł: 7 tys. zł na osobę (ich siódemka i trzech opiekunów). Pierwszy pomoc zaoferował Dialog. - W naszym programie lojalnościowym wielu klientów zamiast wymieniać zebrane punkty na nagrody, przekazuje je na na działania charytatywne. W tym roku z tych środków wspieramy zdolnych uczniów: drużynie z "ósemki" dajemy 4 tys. zł na wizy dla wszystkich - mówi Robert Banasiak, prezes firmy. - Chcemy dać przykład innym sponsorom, bo ci młodzi ludzie mają talent i pracowitość, a jedyną barierą teraz są finanse. To nie może być przeszkodą.

  Każdy, kto chce pomóc drużynie , może przyjść do ich szkoły (ul. Kowalska 105) 29 kwietnia o godz. 18.30 na koncert Martyny Jakubowicz. Wstęp 15 zł.

  Przedstawienie "Znalezisko mówi wszystko"
  Scena I
  Jest rok 1912. W Egipcie po pustyni błąka się naukowiec Ludwig Borchardt w towarzystwie Minnie, małpki z ADHD. Jest zły, bo po długich tygodniach wykopalisk nic nie znalazł. Nagle jego towarzyszka dostaje ataku ADHD. Po chwili nagły przebłysk genialności powoduje, że Minnie zaczyna instynktownie kopać w miejscu, w którym znajduje się posąg Nefretete. Ludwig zaczyna jej pomagać. Odsłaniają z piasku jaskinię. Wszedłszy do groty naukowiec spostrzega popiersie królowej i spoczywającą pod nią kartkę z notesu. Podnosi ją i czyta. Z treści kartki wynika, że popiersie kilka lat temu znalazł Grzechu z Białegostoku. Minnie ma pewne wątpliwości co do uczciwości Ludwiga. Boi się, że ogłosi siebie światu jako odkrywcę zaginionego posągu. Jak się potem okazuje, nie myli się.

  Scena II
  Pewnego słonecznego dnia w roku 4021, gdy po niebie śmigają latające talerze i latające, bo zmutowane krowy, jedna z nich ląduje i zaczyna ryć kopytem w ziemi. - Co tam kopiesz w ziemi jak jakiś pies? - pyta Duni Giuś, jej pasterz. Po chwili krowa odkrywa dziwny przedmiot. Duni wyraża dezaprobatę dla takiego zachowania, lecz zaraz zaczyna interesować się dziwnym przedmiotem i rozważać, do czego on może służyć. Woła brata. Teraz zastanawiają się razem. Dochodzą do wniosku, że to musi być jakiś instrument muzyczny. Przyda się podczas koncertu, na którym za tydzień w "Muzeum Przedmiotów z XX i XXI wieku" ma zagrać Asfo Giuś.

  Scena III
  Podczas koncertu z jednej z kulek instrumentu wypada kościotrupik. Dwóch naukowców z muzeum zaczyna zastanawiać się nad znaleziskiem. To nie może być instrument muzyczny, jak wszyscy już się na to zgodzili, lecz atomium - powiększony 165 miliardów razy model atomu żelaza, który stał od XX wieku w parku w Brukseli w Europie. Do jednej kulki, czyli elektronu, mogło się zmieścić nawet 20 osób. - Cicho sza, trudno, w tym interesie robi się niekiedy przekręty - mówi jeden z naukowców, zachowując swoje odkrycie dla siebie.


  Ala, Jakub, Piotr, Weronika, Michał, Kasia, Patrycja
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama