Legnica walczy z korkami na ul. II Armii Wojska Polskiego

  Legnica walczy z korkami na ul. II Armii Wojska Polskiego

  Tomasz Woźniak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Przebudowa ulicy II Armii Wojska Polskiego sparaliżowała Legnicę. Kierowcy z dwóch osiedli, na których mieszka ponad 50 tysięcy legniczan, próbują się przecisnąć przez wąskie, jednopasmowe gardło ulicy Kartuskiej i jedyny czynny dla nich most do centrum.
  Chociaż są wytyczone objazdy, a policjanci ręcznie sterują ruchem, w korku na trasie z osiedli do centrum stoi się nawet 20 minut. Na zmianę: albo przy moście przy ul. Kartuskiej, albo na skrzyżowaniu tej ulicy z ul. Libana.

  - Jesteśmy wdzięczni policjantom za pomoc - przyznaje Andrzej Szymkowiak, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich. - Dzięki nim poprawiła się kultura jazdy. Kierowcy przestrzegają zasad nawet wtedy, gdy policji na drodze już nie ma.


  Dla kierowców autobusów zmorą jest natomiast skrzyżowanie ul. Wrocławskiej z Moniuszki. Właśnie z ul. Moniuszki samochody nie mogą wjechać we Wrocławską, mimo zielonego światła. Drogę tarasują im kierowcy, którzy zatrzymują się na środku krzyżówki.

  - Wychodzę z domu pół godziny wcześniej, bo wiem, że autobus utknie w korku - przyznaje Sławomir Czerwiński z osiedla Kopernik.

  - Według przepisów, jeśli widać, że nie uda się opuścić skrzyżowania, nie powinno się na nie wjeżdżać - przyznaje prezes MPK Legnica Zdzisław Baki-nowski. - Interweniowałem u komendanta policji, by także na tym skrzyżowaniu ruchem kierował policjant. Funkcjonariusze mają najpierw ocenić, czy rzeczywiście jest taka potrzeba.

  Według przepisów, jeśli widać, że nie uda się opuścić skrzyżowania, nie powinno się na nie wjeżdżaćPodobny wniosek do policji złożył też Zarząd Dróg Miejskich. Ale legnickiej komendzie brakuje już funkcjonariuszy. - Mamy za mało rąk do pracy, a z naszej analizy wynika, że nawet policjant nie rozładowałby korków, a co najwyżej wypisał więcej mandatów - przyznaje Sławomir Masojć z policji.

  Korki na ul. Wrocławskiej i Kartuskiej tworzą się regularnie, od godz. 6 do 9 rano i od 14 do 17 po południu. Jeśli już trzeba jechać o tej porze, polecamy objazdy.

  Najlepiej zjechać z ul. Wrocławskiej w Pątnowską, dojechać do mostu na Szczytnickiej i przez Bydgoską, a potem Poznańską dotrzeć do centrum miasta. Odradzamy objazd przez al. Rzeczypospolitej i Nowodworską, bo z tej trasy korzysta wielu kierowców tworząc korki.

  Kierowcy autobusów często próbują objechać skrzyżowanie z Moniuszki jadąc Pątnowską, Kwiatową, Kazimierza Wielkiego i wreszcie Kartuską, by wyjechać na wysokości stołówki charytatywnej i kilkadziesiąt metrów od mostu. Oszczędza się w ten sposób nawet dziesięć minut. Samochody osobowe też mogą spróbować tego objazdu.

  Trzeci skuteczny objazd to zjechanie z ul. Moniuszki w ul. św. Trójcy i ulicą Drukarską albo do Czarnieckiego, albo do ul. Nadbrzeżnej.

  Przebudowa ul. II Armii Wojska Polskiego potrwa do października. Od czerwca zmieni się organizacja ruchu. Zamknięta zostanie ul. II Armii, ale za to będzie otwarty dla ruchu w obie strony most na ul. Wrocławskiej.

  Podobny remont w ubiegłym roku sparaliżował ruch na sześć miesięcy. Kierowcy autobusów nawet łamali przepisy, byle na czas dowieźć pasażerów. Komendant policji musiał nawet interweniować w tej sprawie u prezesa MPK.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   DO AUTOBUSÓW!

   Paweł A (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 9

   a może by tak ludzie przesiedli się do autobusów zamiast własnymi samochodami, owszem jest to droga krajowa i korków nie da się uniknąć ale można by je zminimalizować, bo to co się tam dzieje to...rozwiń całość

   a może by tak ludzie przesiedli się do autobusów zamiast własnymi samochodami, owszem jest to droga krajowa i korków nie da się uniknąć ale można by je zminimalizować, bo to co się tam dzieje to jest szczyt wszystkiego.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ulica

   lcanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 11

   Fakt. W maju zamkną całą ulicę. Wtedy w oba kierunki będzie wesoło i w dodatku na złość zamkną drogę przez Bartoszów.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Objazd

   kuniczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 10

   Ja odcinek 7 km z Kunic do Centrum pokonuję w tej sytuacji w 1,10-1,20h, zazwyczaj jest to 15 minut. Ja się już zastanawiam czy na pieszo nie byłoby lepiej.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Korek

   few (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 14

   Przejazd odcinka Czarnieckiego-Kartuska zajmuje nawet 45 minut i to jest paranoja. Ja nawet nie próbuję jechać przez Pątnowską bo później będą stał 20 minut aby wjechać w Kartuską. Ja jestem...rozwiń całość

   Przejazd odcinka Czarnieckiego-Kartuska zajmuje nawet 45 minut i to jest paranoja. Ja nawet nie próbuję jechać przez Pątnowską bo później będą stał 20 minut aby wjechać w Kartuską. Ja jestem ciekawy co się będzie działo od 15 maja po zamknięciu całej II Armii WP. Ręka, noga, mózg na ścianie.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama