Wrocław: Od środy w kościele św. Elżbiety obejrzymy freski...

  Wrocław: Od środy w kościele św. Elżbiety obejrzymy freski (ZDJĘCIA)

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Malowidła w kościele garnizonowym przy ul. św. Elżbiety robią niesamowite wrażenie. Kaplicę zwiedzimy już w środę
  1/6
  przejdź do galerii

  Malowidła w kościele garnizonowym przy ul. św. Elżbiety robią niesamowite wrażenie. Kaplicę zwiedzimy już w środę ©fot. paweł relikowski

  Właśnie skończyła się konserwacja malowideł. Pochłonęła kilkaset tysięcy złotych. - To wydarzenie na skalę całej Europy - zachwala ks. January Wątroba, proboszcz parafii. - Niewiele jest miejsc, gdzie freski zachowały się w tak świetnym stanie.

  Malowidła przedstawiają m.in. Jezusa Chrystusa na krzyżu, a obok Matkę Boską i św. Jana Ewangelistę. Są również wizerunki papieża (prawdopodobnie Grzegorza Wielkiego), jednego z biskupów (być może św. Benona) czy apostołów.

  Największe wrażenie robi wielki, kilkumetrowy obraz, przedstawiający św. Krzysztofa, przenoszącego Jezusa przez rzekę. To symbol dobrej śmierci, często spotykany w kaplicach grobowych, bardzo popularny w sztuce gotyckiej.

  Większość fresków jest doskonale zachowana. Bardzo wyraźne są nawet kolory. Tylko w niektórych miejscach są białe plamy. Powstały najprawdopodobniej dlatego, że w tych miejscach pękła ściana i farba się zniszczyła.

  Jak to możliwe, że wszystko przetrwało blisko pół tysiąca lat? W 1525 roku kościół przestał być świątynią katolicką i trafił w ręce protestantów. Ci zamalowali powstałe kilka lat wcześniej freski. Dlaczego? Bo początkowo protestanci mieli się modlić w prostych świątyniach, pozbawionych ozdób.
  W najbliższą środę malowidła, niedostępne dotąd dla turystów, będzie już można podziwiać. Otwarcie kaplicy dla turystów poprzedzi poświęcona odkryciu wystawa w ratuszu.
  Za zwiedzanie kaplicy trzeba będzie zapłacić "co łaska". Przyjęło się, że datek w takim przypadku to minimum 5 złotych.Większość fresków jest doskonale zachowana

  O tym, że freski zostały odkryte, zdecydował przypadek. Wrocławski historyk sztuki, dr Jan Żelbromski, zauważył, że tynk w kaplicy jest pofalowany. Wykonano nacięcie i okazało się, że pod warstwą tynku znajdują się stare malowidła. Ich precyzyjna konserwacja zajęła kilka lat.
  Korzystałem z opracowania "Kaplica Schmedchinów i Kruchta Północna".

  Dzieje świątyni

  Kościół św. Elżbiety to jedna z najciekawszych świątyń we Wrocławiu. W 1525 roku jej proboszcz przegrał świątynię podczas gry w kości z protestantem. W 1529 roku wichura zniszczyła wieżę kościoła, która miała wtedy ok. 110 metrów (teraz ma 90) wysokości. W 1945 w kościele ukrywał się hitlerowiec Karl Hanke, odpowiedzialny za śmierć tysięcy ludzi. W 1976 kościół został strawiony przez pożar. Odbudowano go w 1997 r.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama