Bill Gates wesprze dolnośląskie biblioteki

  Bill Gates wesprze dolnośląskie biblioteki

  Romuald Piela

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Jeden z najbogatszych ludzi świata da nam pieniądze na rozwój bibliotek.
  Nowe komputery i programy edukacyjne, a dzięki internetowi dostęp do największych polskich księgozbiorów i możliwość wypożyczania książek w formie elektronicznej - to nie jest lista pobożnych życzeń. Tak już wkrótce będą wyglądały małe, wiejskie biblioteki, które mają być zinformatyzowane za pieniądze słynnego amerykańskiego multimiliardera Billa Gatesa.

  Polsko-Amerykańska Fundacja Wolność podpisała już w tej sprawie umowę z fundacją bogacza. Znalazła też trzydzieści sprawdzonych lokalnych organizacji pozarządowych. To one, zgodnie z programem, zajmą się tworzeniem nowoczesnych centrów wiedzy w terenie.
  Jedną z nich jest Fundusz Lokalny Masywu Śnieżnika w Wójtowicach koło Bystrzycy Kłodzkiej. By wdrożyć program w życie w czterech gminach, (Stronie Śląskie, Lądek-Zdrój, Międzylesie i Bystrzyca Kłodzka) Dorota Komornicka, szefowa Funduszu, przeprowadziła 24 wywiady z bibliotekarzami i czytelnikami. Teraz będą one podstawą do napisania wniosku o dotację z fundacji Gatesa.

  - Z wywiadów, które przeprowadziłam, nasuwa się tylko jeden wniosek: biblioteki muszą rozwijać się i wprowadzać nowe technologie. Samo wypożyczanie książek to w XXI wieku zdecydowanie za mało - tłumaczy Komornicka. - Dużą szansą dla książnic w małych miejscowościach jest właśnie program, na który pieniądze chce dać Bill Gates.
  Podobny projekt z powodzeniem sprawdził się już w kilku krajach. Skorzystano z niego między innymi w Chile i na Litwie. W tych państwach do programu finansowanego przez amerykańską fundację włączyły się ministerstwa odpowiedzialne za szkolnictwo i biblioteki. Dzięki temu, nowoczesne technologie udało się wprowadzić do większej liczby bibliotek.

  W Polsce może być podobnie. Fundacja Wolność współpracuje z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które realizuje bardzo podobny program Biblioteka +. Działania obu instytucji mają się uzupełniać. Dzisiaj w małych miejscowościach i wioskach stały dostęp do internetu ma tylko 5 procent mieszkańców.
  - W Bystrzycy wciąż większość dzieci nie tylko nie ma w domu internetu, ale nawet komputera - mówi Alicja Urbanowicz z biblioteki dziecięcej w Bystrzycy. - Dlatego właśnie informatyzacja placówek jest tak bardzo potrzeba. Prowadzę lekcje biblioteczne i muszę przyznać, że odpowiedni sprzęt bardzo by nam pomógł.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama