Masz prawo oddać towar

  Masz prawo oddać towar

  Maciej Czujko

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Internetowe zakupy mogą być niebezpieczne, bo wiele sklepów nie respektuje prawa.
  Aż 62 proc. firm prowadzących sklepy w internecie nie przedstawia klientom podstawowych informacji - wynika z kontroli przeprowadzonej przez Inspekcję Handlową oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

  Według kontrolerów, przedsiębiorcy bardzo często nie podają swoich adresów, nie piszą, ile pieniędzy doliczają za dostarczenie przesyłki, a przede wszystkim ograniczają prawo zwrotu towaru w ciągu 10 dni (przysługuje przy umowach zawieranych na odległość, czyli np. przez internet).

  - Kupując w internecie, nie stajemy twarzą w twarz ze sprzedawcą. Wtedy trudniej wyegzekwować od niego choćby reklamację - przyznaje Krzysztof Zymonik z Politechniki Wrocławskiej, ekspert od prawa konsumenckiego. - Do tego handel w internecie dopiero się u nas rozwija i konsumenci nie znają swoich praw. Łatwo ich więc oszukać.

  Wśród nierzetelnych firm są też przedsiębiorstwa z Wrocławia. A miejski rzecznik konsumentów Jerzy Barański potwierdza, że nie brakuje w naszym mieście oszukanych klientów.
  - Najczęściej sklepy wymigują się od obowiązku przyjmowania zwrotów w terminie do 10 dni od otrzymania towaru - wyjaśnia rzecznik.

  Zachęca też wszystkich oszukanych klientów, by szukali u niego pomocy. Czasem tylko nacisk z jego strony, wystarcza. Telefon do jego biura to: 071-777-75-59.
  Pomocy udziela też Federacja Konsumentów. Z jej wsparcia można skorzystać za pośrednictwem strony internetowej www.federacja-konsumentow.org.pl.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama