Syców/Borek Strzeliński: Uczniowie posadzili 120 młodych...

  Syców/Borek Strzeliński: Uczniowie posadzili 120 młodych świerków

  Małgorzata Kaczmar

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  W ruch poszły łopaty i szpadle. Uczniowie Szkoły Podstawowej z Borka Strzelińskiego i Sycowa posadzili 120 młodych świerków w lesie koło Gęsicy. To początek akcji "Plant for the planet".
  - Sama pochodzę z Dolnego Śląska, moi rodzice mieszkają w Sobótce - tłumaczy Joanna Lachtera, organizatorka akcji, która od 22. roku życia na stałe mieszka w Monachium. - Dlatego bardzo się ucieszyłam, gdy okazało się, że będziemy współpracować ze szkołą z Borka Strzelińskiego - dodaje.
  Wczoraj uczniowie borkowskiej podstawówki najpierw wysłuchali krótkiego referatu o wycinaniu lasów równikowych, a potem ruszyli wcielać w życie ekologiczne idee.


  Autobusem dojechali do lasu w Gęsicy. Od leśniczych dostali łopaty, szpadle i specjalne, drewniane skrzynki na młode sadzonki. Chłopcy kopali dołki, a dziewczynki sadziły drzewka. Wszystko szło nadzwyczaj sprawnie, choć zdarzały się problemy. - Natrafiłem na wielki korzeń - alarmował Radosław Bartunek, energicznie wymachując łopatą.

  10-letnie Alicja Kułak i Katarzyna Graczyk z Sycowa dzielnie nosiły młode świerki w drewnianych skrzynkach.

  - Ludzie wycinają lasy, więc muszą się znaleźć tacy, którzy je posadzą - mówiły nie bez dumy Ala i Kasia.

  Akcję "Plant for the plant" zapoczątkował cztery lata temu 11-letni uczeń z Niemiec Felix Finkbeiner. To on podczas Międzynarodowej Konferencji Dzieci, organizowanej przez Programy Środowiskowe Organizacji Narodów Zjednoczonych, krzyknął do zgromadzonych: "Kto chce posadzić w swoim kraju milion drzew, niech wejdzie na scenę".

  Akcję poparła Organizacja Narodów Zjednoczonych i znani ludzie ze świata mody, kina i sztuki oraz działacze ekologiczni, m.in. Kumi Naidoo z Greenpeace, topmodelka Gisele Bündchen, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Wangari Maathai, książę Albert z Monako.

  - Marzy nam się, by milionowe drzewo w ramach akcji dzieciaki posadziły w Bonn wraz z ministrami środowiska wszystkich europejskich krajów, które brały udział w naszej akcji - mówi Joanna Lachtera.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama