Legnica: Rodzice walczą o miejsca dla dzieci w ulubionej...

  Legnica: Rodzice walczą o miejsca dla dzieci w ulubionej szkole

  Tomasz Woźniak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  W regionie legnickim od września mniej pierwszych klas w podstawówkach?
  - O czyje interesy dbają urzędnicy, bo na pewno nie o dzieci? - pyta pani Anna, matka chłopca, który w tym roku miał zacząć naukę w legnickiej Szkole Podstawowej nr 10.

  Ale dziecko prawdopodobnie pójdzie jednak do innej placówki niż chcą rodzice. Legniccy urzędnicy po raz kolejny zamierzają zmniejszyć liczbę klas w SP 10. Podobna próba rok temu zakończyła się gwałtownym protestem rodziców, nauczycieli i interwencją miejskich radnych z komisji oświaty.

  Dopiero wtedy urzędnicy wycofali się z redukcji naboru i obok dwóch zaplanowanych klas utworzyli w drodze wyjątku trzecią. Szkoła Podstawowa nr 10 cieszy się bowiem popularnością wśród rodziców. Wielu ma w pobliżu miejsca pracy, a inni cenią poziom nauki w placówce.

  Pani Anna jest jednym z 45 rodziców spoza rejonu szkoły, którzy zapisali tu swoje dziecko. W rejonie jest blisko 60 dzieci, czyli akurat na dwie klasy.

  - Nie chcę zapisywać dziecka do szkoły, która pracuje na dwie zmiany, więc panuje tam ścisk i ciasnota - dodaje matka.

  Mowa o Szkole Podstawowej nr 9, która jest jedną z dwóch w mieście, gdzie nadal funkcjonują cztery klasy pierwsze. Pozostałe szkoły podstawowe mają je zredukowane do dwóch.

  Teraz muszą czekać na decyzję urzędników. - Napisałam wniosek do prezydenta o przyznanie nam dodatkowej klasy w związku z dużym zainteresowaniem rodziców - mówi dyrektorka szkoły Dorota Czajkowska. - Mamy czekać na decyzję. Dostaliśmy na razie zapewnienie, że zostanie utworzony w szkole oddział "zerówki", którego wcześniej u nas nie było.

  O tym, że trzeba czekać, przekonuje też Tadeusz Spendowski, dyrektor Wydziału Oświaty i Sportu legnickiego ratusza.

  - Na razie rozważamy i analizujemy, czy trzecia klasa spowoduje, że zmniejszy się liczba oddziałów w innej szkole - przyznaje Spendowski. - Na razie nic na to nie wskazuje.

  A właśnie taki warunek stawia miasto: jeśli w SP 10 mają być trzy oddziały, to tylko pod warunkiem, że w innej szkole będzie o jedną klasę pierwszą mniej.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szkoła

   matka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 40

   Ja swoje dziecko w poprzednim roku chciałam zapisać do Sp.7, a tam były 4 klasy pierwsze i się nie dostał, bo zabrakło miejsc. Teraz muszę je wozić do Sp.19

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama