Ryszard Kaczorowski spoczął w Świątyni Opatrzności Bożej

  Ryszard Kaczorowski spoczął w Świątyni Opatrzności Bożej

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski został pochowany w poniedziałek w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Uroczystości żałobne trwały od godziny 14. Trumna z ciałem byłego prezydenta została przewieziona do Archikatedry Warszawskiej, a później przetransportowana na Wilanów.
  Od rana przed Belwederem gromadziły się osoby, chcące oddać hołd prezydentowi. Byli wśród nich górale. Z Zakopanego przyjechali - by złożyć kwiaty przed trumną - m.in. burmistrz tego miasta Janusz Majcher oraz starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski. Hołd przed trumną zmarłego można było oddawać w Belwederze do godz. 12.45.

  Burmistrz Zakopanego powiedział: - To czas, gdy trzeba pożegnać przyjaciół.
  W niedzielę żegnaliśmy w Krakowie prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonkę Marię Kaczyńską. W poniedziałek jesteśmy w Warszawie. - Ryszard Kaczorowski był honorowym obywatelem Zakopanego, wielkim przyjacielem naszego miasta - podkreślił Janusz Majcher.

  Burmistrz podkreślał, że prezydent Kaczorowski bardzo lubił muzykę góralską. Dlatego do Warszawy, na pogrzeb w Świątyni Opatrzności Bożej, przyjechali góralscy muzycy, 30-osobowy zespół - powiedział Majcher. - Pana Prezydenta Kaczorowskiego poznałem na początku lat 90. Było mi dane przywieźć go, oraz jego małżonkę, na Podhale. Bardzo godnie go wtedy przyjęliśmy. On przywiózł nam oznaki, symbole naszej wolności i niepodległości. Potem kilkakrotnie wracał do Zakopanego - opowiadał Gąsienica Makowski. - Był znakomitym człowiekiem. Bardzo dobrym, ciepłym, pogodnym. Był wzorem miłości Ojczyzny i wzorem postępowania - tak wspominał Ryszarda Kaczorowskiego starosta tatrzański.

  Osoby przychodzące w poniedziałek do Belwederu mogły wpisywać się do czterech ksiąg kondolencyjnych. Znalazły się w nich m.in. takie słowa: "Panie Prezydencie, Wielki Polaku, aby hasła: Bóg, Honor, Ojczyzna były zawsze w naszych sercach i czynach, tak jak w Pana sercu"; "Żegnaj Wielki Polaku, szlachetny Patrioto, aby idea, jakiej byłeś wierny i jej wartości - to jest: Bóg, patriotyzm i prawda - były drogowskazami dla naszej przyszłej Ojczyzny".
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama