Ważne
  Warszawa: Ok. 150 tys. osób przyszło pożegnać ofiary...

  Warszawa: Ok. 150 tys. osób przyszło pożegnać ofiary katastrofy pod Smoleńskiem

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  - Świat runął nam po raz drugi w tym samym miejscu świata, w Katyniu - mówił o tragedii marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Premier Donald Tusk podkreślił: nikt nie pamięta, aby kiedykolwiek tak wielu, tak wybitnych zginęło w jednej okrutnej chwili. - Musimy dalej ponieść ich marzenia i ponieść ich nadzieje, to największa rzecz, jaką możemy im dzisiaj dać. I pamiętać. Będziemy pamiętać - zapewnił premier.


  Córka zmarłego tragicznie prezesa Federacji Rodzin Katyńskich Andrzeja Sariusza-Skąpskiego - Izabela, przypomniała cytat z III części "Dziadów" Adama Mickiewicza: ''Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie".

  W uroczystości żałobnej na placu Piłsudskiego uczestniczyli: rodziny tragicznie zmarłych, m.in. córka Lecha i Marii Kaczyńskich - Marta, brat prezydenta Jarosław Kaczyński, przedstawiciele najwyższych władz państwowych, wojska, duchowieństwa, instytucji państwowych, organizacji społecznych oraz reprezentanci korpusu dyplomatycznego. Nie było przebywającej w szpitalu ciężko chorej matki prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Gdy rodzina pary prezydenckiej wchodziła na plac, rozległy się oklaski, a oczekujący na rozpoczęcie uroczystości wstali.

  Tragicznie zmarłych żegnali oprócz marszałka Sejmu, premiera i członków rządu, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, b. prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, byli premierzy Tadeusz Mazowiecki i Włodzimierz Cimoszewicz.

  Na placu Piłsudskiego powiewały biało-czerwone flagi, przyniesione przez tłumy uczestników uroczystości, wiele przepasanych było kirem. Były flagi Solidarności, portrety Lecha Kaczyńskiego, transparenty ze słowami pożegnania.

  Wiele osób płakało, trzymając się za ręce w geście jedności i solidarności

  Nie było trumien; rodzaj ołtarza stanowiło olbrzymie płótno, na którym widniały czarno-białe fotografie 96 osób, które zginęły. Znajdowały się one bezpośrednio przy rozległym podium, którego centralnym elementem był biały krzyż. Zdjęcia pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich otoczono biało-czerwoną obwódką.

  - Stoimy tutaj, w tym miejscu uświęconym historią Warszawy, aby pożegnać wszystkich, którzy zginęli w katastrofie koło Smoleńska - mówił Komorowski. Jak dodał, niewiele jest takich chwil w dziejach narodu, w których wiemy i czujemy, że jesteśmy naprawdę razem. Podkreślił, że katastrofa pod Smoleńskiem do takich chwil należała. - Z drżeniem serca odczytujemy każde z 96 imion i nazwisk, z drżeniem serca wpatrujemy się we wszystkie z 96 fotografii ofiar - mówił.

  Marszałek przywołał słowa papieża Jana Pawła II wypowiedziane podczas pielgrzymki do ojczyzny, na placu Piłsudskiego. ''Niech zstąpi duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi". - Pamiętamy, że ta modlitwa została wysłuchana, w ciągu następnych lat zrodziła się wolna Polska - zaznaczył. Ocenił, że stało się tak dzięki naszej wierze, nadziei i solidarności.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (180)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wieczna pamięć Smoleńska

   Lech Lach (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 504 / 419

   Wieczna pamięć Smoleńska
   Jeszcze Polska nie zginęła , póki my żyjemy ...
   Jestem Polakiem – to słowo w głębszym rozumieniu wiele znaczy.
   „ Jestem nim nie dlatego tylko, że mówię po...rozwiń całość

   Wieczna pamięć Smoleńska
   Jeszcze Polska nie zginęła , póki my żyjemy ...
   Jestem Polakiem – to słowo w głębszym rozumieniu wiele znaczy.
   „ Jestem nim nie dlatego tylko, że mówię po polsku, że inni mówiący tym samym językiem są mi duchowo bliżsi i bardziej dla mnie zrozumiali, że pewne moje osobiste sprawy łączą mnie bliżej z nimi, niż z obcymi, ale także dlatego, że obok sfery życia osobistego, indywidualnego znam zbiorowe życie narodu, którego jestem cząstką, że obok swoich spraw i interesów osobistych znam sprawy narodowe, interesy Polski, jako całość, interesy najwyższe, dla których należy poświęcić to, czego dla osobistych spraw poświęcić me wolno..........


   .....Wszystko co polskie jest moje: niczego się wyrzec nie mogę. Wolno mi być dumnym z tego, co w Polsce jest wielkie, ale muszę przyjąć i upokorzenie, które spada na naród za to co jest w nim marne.......”
   ROMAN DMOWSKI „MYŚLI NOWOCZESNEGO POLAKA „ zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zobacz

   ela (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 523 / 387

   http://www.youtube.com/watch?v=luOtt6q1L6c&feature=related

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   150tys a może 300 tys

   marek z białegostoku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 546 / 417

   Podobna prawda jak powszechne uwielbienie. Ludzie w przeciwieństwie do mediołów mają zdolność myślenia.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mordercy Polski

   Obywatel RP (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 545 / 380

   Za życia go opluwali a teraz ze strachu o swoje nędzne życie udają współczucie.Obłuda i zakłamanie rzygać się chce.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prezydent Lech Kaczyński

   góral (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 557 / 403

   jest ofiara PiS.
   Wieczne spoczywanie...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Władze dopisały lepiej niż rodacy...

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 532 / 405

   Dopisały i spisały się lepiej zresztą. Piękna uroczystość,

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo