Ważne
  Przestrzeń powietrzna nad całą Polską, z wyjątkiem Rzeszowa...

  Przestrzeń powietrzna nad całą Polską, z wyjątkiem Rzeszowa została zamknięta

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  W czwartek wieczorem pył z wybuchu wulkanu na Islandii zanieczyścił atmosferę drastycznie ograniczając widoczność. Popioły wulkaniczne mogą zagrażać bezpieczeństwu ruchu lotniczego. Zamknięta została przestrzeń powietrzna nad Polską, z wyjątkiem lotniska w Rzeszowie.
  Agencja podjęła tę decyzję w związku z wybuchem wulkanu na Islandii i chmurą pyłu, który utrudnia ruch lotniczy. Jak powiedział rzecznik lotniska Chopina w Warszawie Kamil Wnuk, z portu odwołane są wszystkie przyloty i odloty krajowe i zagraniczne.

  - Poza awaryjnymi sytuacjami nic nie może lądować na lotnisku. Jeśli jakiś samolot znajduje się obecnie w zamkniętej przestrzeni, musi ją jak najszybciej opuścić, kierując się do najbliższego otwartego lotniska lub otwartej przestrzeni powietrznej - powiedział Wnuk.


  Dodał, że pasażerowie, którzy nie odlecieli z lotniska, powinni zostać otoczeni opieką przez linię lotniczą, z którą mieli lecieć. "Odpowiednie przepisy regulują sytuacje, w których linia ma obowiązek zająć się pasażerem, który z nią nie poleciał" - dodał.

  Rzecznik PLL LOT Jacek Balcer powiedział PAP, że przewoźnik odwołuje swoje loty. - Lądują ostatnie samoloty w Warszawie; czekamy na dalsze decyzje PAŻP - powiedział.

  W czwartek wieczorem PAŻP podjął decyzję o zamknięciu przestrzeni powietrznej nad północno-zachodnią Polską. Pyły wydobywające się z wulkanu Eyjafjoell na Islandii w okolicy lodowca Eyjafjallajoekull zanieczyściły atmosferę, drastycznie ograniczając widoczność. Popioły wulkaniczne mogą zagrażać bezpieczeństwu ruchu lotniczego.

  Według londyńskiego Centrum Ostrzegania o Pyłach Wulkanicznych VAAC (Volcanic Ash Advisory Centre), północno-zachodnia Polska miała znaleźć się w piątek w zasięgu przemieszczającej się chmury wulkanicznej znad Islandii. Obszar ten, w którym znajdują się także m.in. Niemcy, Belgia, Finlandia, częściowo Francja, Wielka Brytania, Rosja i kraje bałtyckie - VAAC oznaczył czwartym, najwyższym stopniem ostrzegawczym dla lotnictwa.

  VAAC składa się z dziewięciu oddziałów na całym świecie; doradza międzynarodowym organizacjom lotniczym ws. warunków związanych z wędrówką pyłu wulkanicznego. Po wybuchu islandzkiego wulkanu Eyjafjallajoekull, do którego doszło w środę rano, w Europie północnej ruch lotniczy jest sparaliżowany. Unoszące się w atmosferze chmury pyłu wulkanicznego sprawiają, że nie ma widoczności, poza tym pyły są groźne dla silników samolotów.

  Europejska agencja bezpieczeństwa lotów Eurocontrol ostrzegła w czwartek, że zakłócenia ruchu lotniczego nad Europą, spowodowane wybuchem wulkanu na Islandii, mogą potrwać 48 godzin.


  PAP

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kalibrylant

   Adam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 11

   Przyjrzyjcie się lepiej obrazom mapy pogodowej jak wygląda Nasz Kraj -Polska jakby miała czarną wstęgę żałobną już takie znaki na niebie Pan Bóg wam pokazuje a wy jeszcze niedowiarki nie możecie...rozwiń całość

   Przyjrzyjcie się lepiej obrazom mapy pogodowej jak wygląda Nasz Kraj -Polska jakby miała czarną wstęgę żałobną już takie znaki na niebie Pan Bóg wam pokazuje a wy jeszcze niedowiarki nie możecie przejrzeć na oczy. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   literówa!

   ksiadz z parafii obok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 10

   "pył z wybuchu wulkanu na Islandii zanieczyściły" albo PYŁ zanieczyścił, albo PYŁY zanieczyściły..zdecydujcie się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   posluchajcie

   rodak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 10

   http://www.youtube.com/watch?v=BRNSpl1FTgk&feature=player_embedded

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   DZIENNIKARZE MYŚLCIE - POPIÓŁY WULKANICZNE

   dynamic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 11

   Erupcja wybuchł wulkanu spowodował ze zaczęły wydobywać sie ogromna ilość popiołow, przy czy intensywnosć wydobywania sie ich słabnie, aż do nastepnego wybuchu, bo spada sukcesywynie tam ciśnienie....rozwiń całość

   Erupcja wybuchł wulkanu spowodował ze zaczęły wydobywać sie ogromna ilość popiołow, przy czy intensywnosć wydobywania sie ich słabnie, aż do nastepnego wybuchu, bo spada sukcesywynie tam ciśnienie.
   Tak jest i tutaj. Juz widac ze na samej Islandii sytuacja sie poprawia, te wyemitowane popioły zostaja zwiawane a nowa emisja jest już słaba i tam latają samoloty.
   Kierunek rozprzestrzenienia zależy od wiatru, który wiejąc rozwiewa tą chmurę i w końcu ona opuszcza dany obszar. Gdy nie będzie nowej erupcji, wybuchu wulkanu należy oczekiwać ze sytuacja będzie sie poprawiać.
   Prognozy mówia o wietrze zachodnim i południowym po obecnym północno - zachodnim.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wawel

   padre (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 13

   widać z tego że w" niebie" też są przeciwni pogrzebowi na Wawelu

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo