Smutek naszej klasy

  Smutek naszej klasy

  Jacek Antczak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Nowe "Zdjęcia dodane przez Twoich znajomych": "Prezydent Raszard Kaczorowski z wizytą w Kaliszu", "Pożegnalne zdjęcia prezydenckiego Tupolewa na wrocławskim lotnisku", flaki z czarną wstążką, godła ze zniczem.
  Na portalu "Nasza klasa" widać, jak żałobę, żal, smutek wyraża się na początku drugiej dekady XXI wieku. Podobnie jest na wszystkich portalach społecznościowych i w całej sieci. Od kilku dni widać, jak "użytkownicy", "internauci" wyrażają emocje związane z tragedią w Smoleńsku, a sieć, staje się nie tylko nie tylko narzędziem zabawy i codziennego komunikowania się, ale i okazywania uczuć i solidarności z bliskimi ofiar.

  Na bijącym rekordy popularności facebooku (główna strona, amerykjańskiego portalu nie zmieniła barw na żałobne), jest wiele stron, na których internauci wyrażają smutek i żałobę. Na ogół to sami użytkownicy portali "wrzucają" np. pliki z balladami czy utworami muzyki poważnej i udostępniając przyjaciołom i znajomym informacje na temat katastrofy.

  - Natychmiast po potwierdzeniu informacji o katastrofie na stronie głównej portalu pojawił się komunikat o tragedii , ze wskazaniem specjalnego miejsca na nk, w którym zamieszczane są odnośniki do kolejnych informacji o tragedii - mówi Joanna Gajewska, dyrektor ds.komunikacji portalu Nasza Klasa. - Niemal równocześnie zablokowana została możliwość przesyłania do tego konta wirtualnych prezentów, usunięto też część niestosownych w tych okolicznościach upominków, a w całym portalu zostały wyłączone wszystkie reklamy.

  Gajewska zapewnia, że do soboty na stronie głównej serwisu. nie pojawi się żadna wizualizacja reklamowa. Tak szybko, jak to było technicznie możliwe NK zmieniła też barwy na adekwatne do żałoby narodowej.
  Społeczności internetowe zamieszczają na portalach miliony zdjęć.
  Po kilku dniach "nasza klasa" odnotowała , że w obliczu tragedii ludzie chcą być razem, także w sieci. Ogromnie zwiększyła się bowiem liczba zdjęć zamieszczanych w portalu. W sobotę i niedzielę użytkownicy zamieścili ich prawie 2,5 miliona, podczas gdy średnio przez dwa dni pojawia się ich na naszej klasie około miliona.

  Najczęściej są to zdjęcia z polska flagą , wizualizacje żałobnych emblematów: wstążek, zniczy, świeczek, kwiatów. - Z naszej perspektywy takie działania Użytkowników są przejawem solidarności i ekspresją zbiorowych emocji związanych ze stratą i żalem - dodaje Joanna Gajewska.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama