Śmierć Lecha Kaczyńskiego to cios dla Putina i Miedwiediewa

  Śmierć Lecha Kaczyńskiego to cios dla Putina i Miedwiediewa

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Polska

  Rosyjska elita jest głęboko wstrząśnięta tragedią Polaków pod Smoleńskiem. To był też cios dla Putina i Miedwiediewa - mówi Lidia Szewcowa, główna analityk Moskiewskiego Centrum Carnegie.
  Wybaczcie, że kolejne nieszczęście przyniosła wam Rosja - tak zwrócił się do rodzin ofiar komentator Radia Echo Moskwy Matwiej Ganapolski. Premier Putin również podkreślał, że tragedia dotknęła tak Polskę, jak i Rosję. W jakim sensie śmierć wstrząsnęła Rosją?
  Dla mnie jako obywatelki trudno komentować decyzje podejmowane przez władze. Kreml miał niezwykle mało sympatii dla prezydenta Kaczyńskiego z powodu jego stanowiska w sprawie Ukrainy i Gruzji oraz krytyki oficjalnej linii Moskwy w wielu sprawach. Ale wydaje mi się, że jego tragiczna śmierć była ciosem dla Władimira Putina i Dimitrija Miedwiediewa. Bardzo dobrze rozumieją, jaki tragiczny symbolizm niesie ta katastrofa dla Rosji.

  Co to znaczy?

  Nie jest tajemnicą, że na Kremlu brakowało sympatii dla prezydenta Kaczyńskiego. Fakt, że zmarł, kiedy przyjechał, by oddać honor 22 tys. polskich oficerów zabitych pod Smoleńskiem, zostanie zapamiętany na zawsze. Nie tylko w waszej historii i historii europejskiej, ale również w Rosji. Polski prezydent oddał życie w miejscu, gdzie zmarły tysiące Polaków. W sytuacji, kiedy władze Rosji wciąż nie są gotowe, by otworzyć ten rozdział historii i zmierzyć się z rzeczywistością zbrodni katyńskiej, śmierć Lecha Kaczyńskiego stała się szokiem dla rosyjskiej elity politycznej i intelektualnej.

  Jak ta katastrofa jest odbierana?
  Rozmawiałam z wieloma przedstawicielami tej elity i wielu z nich jest głęboko wstrząśniętych. Nawet ci, którzy tradycyjnie byli podejrzliwi wobec Polski, rozpoznają fakt, że tragedia ta ma dla Rosji złowieszczy symbolizm. Bardzo żałuję tego, co się stało, i wciąż nie potrafię znaleźć właściwych słów, by opisać obecną sytuację.

  Czy ten szok może przemienić stan relacji polsko-rosyjskich albo rozumienie historii w Moskwie?
  Obawiam się, że szok emocjonalny rzadko przekłada się w Rosji na głęboką transformację polityki lub światopoglądu. Jeśli nie dokona się przemiana systemu, głosy państw europejskich - w tym Polski - nie wpłyną znacząco na linię oficjalnej polityki kremlowskiej. Ale jednocześnie wydaje mi się, że w okresie, kiedy Moskwa rozpoczęła politykę resetu w stosunkach z Europą, próbując zdobyć pomoc Zachodu dla modernizacji państwa, szok może nadać relacjom wymiar traumatyczny. Niemniej jednak, nie sądzę, żeby gwałtowne emocje wpłynęły na strukturę interesów rosyjskiej elity politycznej, które były podejrzliwe wobec Europy (w tym Polski) i nadal będą przejawiać taką postawę. Mieliśmy tyle własnych traum w Rosji, tyle morderstw politycznych, tyle cierpienia, i nie wpłynęły one ani na rosyjski klimat, ani życie polityczne.

  Mówi Pani, że symbolizm tragedii na lotnisku w Smoleńsku jest w Rosji wstrząsający. Kreml zaczął próby konfrontacji z historyczną traumą Katynia?
  Rosyjscy oficjele dopuścili emisję filmy Andrzeja Wajdy w państwowej telewizji, dzięki czemu wielu obywateli miało po raz pierwszy okazję zobaczyć prawdę o historii. To było bardzo ważne wydarzenie, w tym sensie, że przynajmniej niektórzy otrzymali szczere informacje. Fakt, że Putin wraz z Donaldem Tuskiem odwiedzili Katyń i obaj upamiętnili tragedię, wywarł wpływ na szerokie masy, które dowiedziały się, że w lasach pod Smoleńskiem nie leżą tylko Rosjanie, ale również tysiące polskich oficerów. Rosjanie zaczęli zadawać pytania. Ale jednocześnie bardzo mglista, ambiwalentna przemowa, którą Putin wygłosił w Katyniu, była cała poświęcona idei zapomnienia o przeszłości. To nie był apel do rozpoczęcia rozliczenia z historią. Nie sądzę, żeby ta przemowa rozpoczęła właściwą dyskusję wśród rosyjskiej inteligencji.

  Jakie symboliczne znaczenie od wczoraj będzie nieść ze sobą nazwa "Katyń"? Co zmieniło się w świadomości?
  Polska tragedia, śmierć elity narodu na niebie ponad Smoleńskiem, gdzie zginęła elita IIRzeczpospolitej w 1940 r. jest złowróżbnym znakiem dla Rosji. W moim rozumieniu to, co się stało, ma podwójne znaczenie: Polska tragedia wraca do Rosji, by nas prześladować.

  Rozmawiał Maciej Domagała

  Czytaj także

   Komentarze (10)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rosjo parę pytań wymaga odpowiedzi

   WP.herbu Rak. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 36

   Rosjo, Rosjanie : parę pytań wymaga odpowiedzi zanim się, pojednamy, bez wyznania win i zadość uczynienia nigdy nie będzie przebaczenia z naszej Polaków strony, pamiętajcie o tym Rosjanie i Wasi...rozwiń całość

   Rosjo, Rosjanie : parę pytań wymaga odpowiedzi zanim się, pojednamy, bez wyznania win i zadość uczynienia nigdy nie będzie przebaczenia z naszej Polaków strony, pamiętajcie o tym Rosjanie i Wasi Przywódcy.…
   Niezależnie od bezpośredniej przyczyny katastrofy, można śmiało stwierdzić, że naszego Prezydenta zabiły nienawiść i pogarda, z których utkana była totalna nagonka trwająca przez ostatnich kilka lat w RP(PRL-Bis), nawet jeśli narzędziem egzekucji była sowiecka technika i rosyjska pogoda.
   Większość “polaków” pokazała w ostatnich wyborach (i referendach w Łodzi i Sopocie, a także przez codzienną obojętność i bierność wobec zła, w którym tonie Polska), że nie chciała takiego Prezydenta i jego polityki, więc już Go nie mają. Bóg spełnił wolę głupców. Nie zasłużyli na takiego Przywódcę.
   Sytuacja przypomina nagonkę zakończoną egzekucją prezydenta Narutowicza. Wtedy jednak Polska miała Marszałka Piłsudskiego, który nie dopuścił do wojny domowej, w którą zapewne przekształciłby się odwet PPS na Endecji, W końcu wziął władzę w swoje ręce. Czy mamy dziś kogoś podobnego formatu i o podobnym wpływie na umysły i dusze Polaków?
   Jeśli optymiści mówią od samego początku o nieszczęśliwym wypadku lub błędzie pilota, to niech powiedzą, dlaczego dokumenty dotyczące katastrofy w Gibraltarze zostały utajnione przez Angoli na kolejne 50 lat, choć twierdzą oni w zaparte (a za nimi zwolennicy przyszłości, przyjaźni …), że był to nieszczęśliwy wypadek? Czy aż tak nieszczęśliwy, że boją się o nas, Polaków, że nie wytrzymamy, gdy poznamy szczegóły tego nieszczęścia?
   Zanim padniemy sobie wo objęcia na wieczną zgodę, parę pytań do przyjaciół Moskali:
   Kiedy oddacie archiwa polskiego wywiadu II Rzeczypospolitej?
   Kiedy oddacie archiwa obozu w Oświęcimiu zagrabione w 1945?
   Kiedy ujawnicie archiwa dotyczące Katynia, wywózek na Syberię w latach 1939-41 i po 1944?
   Kiedy ujawnicie archiwa o eksterminacji prawie wszystkich Polaków pozostałych na wschód od granicy z Traktatu Ryskiego?
   Kiedy zapłacicie odszkodowania milionom robotników przymusowych, którzy budowali wam przemysł ciężki i i wydobywczy na Syberii, w Workucie… (wasi ówcześni i obecni przyjaciele, Niemy, zapłacili)?
   Kiedy uznacie swoją współodpowiedzialność za wywołanie II Wojny Światowej?
   I na koniec sprawa, z którą moje poczucie sprawiedliwości nigdy się nie pogodzi: Jak można zawrzeć przyjaźń i podać rękę człowiekowi, który cały unurzany jest we krwi setek tysięcy Czeczenów – takiego krwawego potwora Rosja nie widziała od śmierci Berii. Jakakolwiek forma ugody ws. Katynia z Rosją rządzoną przez tego “człowieka” lub jemu podobnych jest dla mnie niewyobrażalną hańbą Polski i napluciem na groby naszych oficerów – zamordowanych wszak przez starszych kolegów pułkownika Putina. Nie chodzi tylko o polskie czy czeczeńskie ofiary rosyjskiego ludobójstwa. Musi on się najpierw wytłumaczyć z wysadzenia w powietrze domów mieszkalnych w 1999 co dało mu pretekst do agresji na Czeczenię, ze śmierci Anny Politkowskiej, Aleksandra Litwinienki i wielu innych najszlachetniejszych i najodważniejszych Rosjan ostatniego dziesięciolecia. Rzeź Czeczenii dała mu dwukrotne zwycięstwo w wyborach prezydenckich. Biorąc za dobrą monetę twierdzenia rusofilów i innych (wg. słów Lenina) “pożytecznych idiotów”, że Rosja jest krajem demokratycznym, musimy uznać współodpowiedzialność rosyjskiego społeczeństwa za zbrodnie na Narodzie Czeczeńskim i Gruzińskim. Rosjanie najpierw muszą sami we własnym gronie rozliczyć się z własną historią, a dopiero potem szukać przyjaźni z “sąsiadami” (sąsiadami byliśmy, dopóki istniała Rzeczpospolita szlachecka, po jej likwidacji i odrodzeniu Europy Wschodniej rozdzieliły nas kraje bałtyckie, Białoruś i Ukraina – oby na zawsze), natomiast dalszy los okolic Królewca jest kolejną sprawą, która wymaga załatwienia przed zawarciem trwałej i autentycznej przyjaźni.
   Jeśli używamy argumentu o rosyjskich ofiarach komunizmu, to zapytajmy dlaczego Rosja Sowiecka, która zamordowała 50 milionów swoich obywateli nie została dotąd napiętnowana i rozliczona przez swoich dawnych mieszkańców? Dlaczego nie było tam nawet symbolicznych prób przeprowadzenia lustracji i dekomunizacji (nie licząc Memoriału i Władimira Bukowskiego)? Dlaczego krajem rządzą legalnie i demokratycznie wybierani oprawcy z KGB i GRU? Czy nie dlatego, że większość obecnych Rosjan to potomkowie bolszewików, czekistów, strażników i kapusiów z minionych dziesięcioleci, którzy jako beneficjenci eksterminacji dawnej Rosji nie widzą powodu do rozliczania i piętnowania swoich przodków?.Gdybym uścisnął rękę i uśmiechnął się do człowieka, który w tym samym momencie drugą ręką zabija swojego sąsiada z południa, do końca życia nie miałbym odwagi spojrzeć w lustro.
   Chwała bohaterom walki o wolność, prawdę i sprawiedliwość z każdego narodu i wyznania!
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NEMO

   inger (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 23

   I po co ten wiersz? Zajadła nienawiść to broń obosieczna. Sam pomyśl czy nie jesteś bez winy.
   Czy nigdy nie mówiłeś złego słowa o przeciwnikach politycznych prezydenta?
   Na pokładzie tego...rozwiń całość

   I po co ten wiersz? Zajadła nienawiść to broń obosieczna. Sam pomyśl czy nie jesteś bez winy.
   Czy nigdy nie mówiłeś złego słowa o przeciwnikach politycznych prezydenta?
   Na pokładzie tego samolotu zginął nie tylko prezydent. niektórzy łatwo o tym zapominają.
   Ja składam hołd im wszystkim. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :(

   ania b. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 26

   Ja chcialam tylko zlozyc najszczersze wrazy wspolczucia wszystkim rodziną ktore stracily swoich bliskich jest mi naprawde przykro że to tak się wydarzyło.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   KATYŃ

   samolot (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 50

   To jest szansa na wyprostowanie relacji polsko- rosyjskich ! Mądry by z tego skorzystał ... Ale Pisowcy ,którzy opluwają wszystkich do okoła mają swoje 5 minut! To jest właśnie spuścizna po panach K !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NEMO

   Wojtek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 24

   NEMO, to piekny wiersz, nie ma powodu by byl anonimowy......
   cos musi sie zmienic , zeby smierc tylu ludzi nie byla daremna.
   Moje malutkie postanowienie,
   koniec z TVN 24 , przynajmniej do czasu...rozwiń całość

   NEMO, to piekny wiersz, nie ma powodu by byl anonimowy......
   cos musi sie zmienic , zeby smierc tylu ludzi nie byla daremna.
   Moje malutkie postanowienie,
   koniec z TVN 24 , przynajmniej do czasu az przestana jatrzyc, napuszczac jednych na drugich,
   tak trudno wziac odpowiedzialnosc za ksztaltowanie ludzkich postaw.....zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NEMO

   Wojtek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 38

   NEMO, to piekny wiersz, nie ma powodu by byl anonimowy......
   cos musi sie zmienic , zeby smierc tylu ludzi nie byla daremna.
   Moje malutkie postanowienie,
   koniec z TVN 24 , przynajmniej do czasu...rozwiń całość

   NEMO, to piekny wiersz, nie ma powodu by byl anonimowy......
   cos musi sie zmienic , zeby smierc tylu ludzi nie byla daremna.
   Moje malutkie postanowienie,
   koniec z TVN 24 , przynajmniej do czasu az przestana jatrzyc, napuszczac jednych na drugich,
   tak trudno wziac odpowiedzialnosc za ksztaltowanie ludzkich postaw.....zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie płaczcie oszczercy, gdy ja płaczę…

   NicoOne (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 24

   To wyście Go wcześniej zabili

   W kontakcie ze szklanym ekranem,

   Pamiętam oszczerstwa i drwiny:

   Nie płaczcie nad grobem, gdy

   Ja płaczę…

   Ja wasze nazwiska pamiętam,

   I widzę...rozwiń całość

   To wyście Go wcześniej zabili

   W kontakcie ze szklanym ekranem,

   Pamiętam oszczerstwa i drwiny:

   Nie płaczcie nad grobem, gdy

   Ja płaczę…

   Ja wasze nazwiska pamiętam,

   I widzę zaciekłe te twarze.

   To wyście Go wcześniej opluli:

   Nie płaczcie oszczercy, gdy

   Ja płaczę…

   Tak, macie już drogę otwartą,

   By w ręku mieć całą władzę,

   Bo wyście Go wcześniej zabili:

   Nie płaczcie oszczercy…

   Ja płaczę.

   Autor: NEMO
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to dziwne

   Rusofob (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 30

   Po obejrzeniu relacji TV odnosze wrazenie ze Putin i Miedwiediew to nie sa zli ludzie. Ich twarze mimo wszystko pokazuja ludzkie uczucia. Ich wypowiedzi nie sa pisane przez specjalistow od...rozwiń całość

   Po obejrzeniu relacji TV odnosze wrazenie ze Putin i Miedwiediew to nie sa zli ludzie. Ich twarze mimo wszystko pokazuja ludzkie uczucia. Ich wypowiedzi nie sa pisane przez specjalistow od marketingu, plyna z ich serca.
   Natomiast patrzac na przywodcow PO widze krokodyle lzy, oblude, klamstwo. Jesli istnieje szatan to ma twarz Tuska...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   katyn

   wierny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 26

   tusk to zguba ojczystych wartosci polakow.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Retoryka wojny

   shadowofeclipse (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 22

   Obywatelskim obowiązkiem jest komentować decyzje podejmowane przez władzę.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama