Stanąć oko w oko z owadem

  Stanąć oko w oko z owadem

  Małgorzata Moczulska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Tu obiektyw aparatu był tylko kilka milimetrów od polnej ważki. Dzięki temu tak wyraźnie widać jej głowę i oczy
  1/5
  przejdź do galerii

  Tu obiektyw aparatu był tylko kilka milimetrów od polnej ważki. Dzięki temu tak wyraźnie widać jej głowę i oczy ©Mirosław Świętek

  Oglądając jego zdjęcia czuję się, jakbym była w bajkowym świecie. Wcześniej nigdy nie myślałam, że owady, których na co dzień się brzydzimy lub unikamy ich, bo gryzą, mogą być tak piękne i tak kolorowe. Skąpane w kroplach porannej rosy wyglądają jak żywa reklama kryształów Svarovsky'ego. Trudno oderwać od nich wzrok i ukryć podziw.

  - Z wielu nie jestem do końca zadowolony - przerywa zadumę autor zdjęć Mirosław Świętek.
  Mieszka w Jaroszowie, niewielkiej miejscowości w gminie Strzegom. Ma 37 lat i błyszczące oczy pełne pasji. Pracuje jako rehabilitant w jednej z przychodni zdrowia w Świdnicy. Opiekuje się głównie chorymi, niepełnosprawnymi dziećmi.

  - Ja wśród tych kilku tysięcy zdjęć lubię zupełnie inne. To osa walcząca z dużym pająkiem. Nabiegałem się za nimi po łące jak szalony - śmieje się Świętek. - Trzeba przyznać, że nie były to łatwe modele. Ale udało mi się po kilku godzinach. Zdjęcie może nie jest idealne, ale mam do niego sentyment - dodaje z satysfakcją.

  Początkowo swoje zdjęcia robił do szuflady. Potem postanowił zamieścić je na portalu fotograficznym. Jak mówi, głównie dlatego, że ciekaw był opinii innych. Zdjęcia wzbudziły ogrom-ne zainteresowanie. Na forum rozgorzała dyskusja: fotki są bajkowe, robaki całe w brylantach, cudne i piękne, jakim sprzętem to robisz? Też tak chcę!

  - Te opinie były miłe - przyznaje fotograf i dodaje, że zrobienie takich zdjęć to nic trudnego. - To rosa i odbicie światła w jej kroplach czyni cuda. Trzeba też wiele cierpliwości, bo czasem szuka się owada lub czeka na odpowiedni jego ruch godzinami. A aparat? To kilkuletni, zwykły kompakt, żadna wysoka półka - śmieje się. - Obecnie fotografuję na zmianę tymże kompaktem oraz canonem 40 d.
  Trzeba wiele cierpliwości, bo czasem szuka się owada lub czeka na odpowiedni jego ruch godzinami.
  Rozgłos zyskał dzięki agencji fotograficznej z Wielkiej Brytanii, której pracownicy znaleźli jego zdjęcia na jednym z portali fotograficznych. Kupili je od niego i opublikowali. W ciągu kilku tygodni w Wielkiej Brytanii o zdjęciach pisały poczytne gazety i prestiżowe wydawnictwa. Zaproponowano mu nawet wystawę w Londynie. - To miłe, choć dla mnie całe to zamieszanie wokół mojej osoby jest zaskakujące - mówi skromnie.

  Owady fascynowały go od zawsze. Jako dziecko przynosił do domu przeróżne robaki, z którymi najczęściej mama wyrzucała go do ogrodu. Potem oglądał filmy przyrodnicze, dużo czytał. Pewnie dlatego przygodę z fotografią też zaczął od przyrody.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   motyl

   rumpel10 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 37

   Zdjęcia są przepiękne a szczególnie motyl ,podziwiam cię ,masz anielską cierpliwość ,tak trzymaj!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   motyl

   rumpel10 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 31

   Zdjęcia są przepiękne a szczególnie motyl ,podziwiam cię ,masz anielską cierpliwość ,tak trzymaj!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama