Ważne
  Ksiądz z Bolesławca ratuje witraże

  Ksiądz z Bolesławca ratuje witraże

  Bernard Łętowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Renowacja 26 stuletnich witraży ma kosztować 160 tys. zł.
  Ks. Andrzej Jarosiewicz, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja w Bolesławcu, najpierw uratował przed zniszczeniem budynek najstarszej i najcenniejszej świątyni w mieście. Teraz zajął się 26 stuletnimi witrażami tego XIII-wiecznego kościoła.

  Remonty kosztowały do tej pory 3 mln zł.
  - Niezwykłe jest to, że ksiądz nie prosi ludzi w kościele o pieniądze, tylko sam potrafi je zdobywać, wykorzystując różne możliwości dotacji - mówi jeden z parafian.

  Ks. Andrzej działa jak menedżer dużej firmy i to bardzo skuteczny. Śledzi, gdzie są pieniądze na ratowanie zabytków i zaraz o nie się stara. Dostał dotacje z Unii Europejskiej, od ministra i od marszałka. Naprawił za nie dach i zagrożoną wieżę. Odnowił wnętrza. Przyszła pora na przeciekające okna.

  Kapłan mówi, że Bóg pobłogosławił, bo kosztującą 160 tys. zł renowację 26 witraży finansuje rodzina z Bolesławca. Odnawianie witraży jest niezwykle mozolne. Zachowana zostaje struktura okna, natomiast zwykłe szkło bezbarwne jest wymieniane na specjalny rodzaj szkła, stosowany w najpiękniejszych zabytkowych świątyniach świata. Nie dopuszcza ono bezpośrednio promieni słonecznych. Okna po renowacji, która zakończy się w listopadzie, będą też wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia.

  To nie koniec planów na ten rok. Ks. Jarosiewicz chce jeszcze wyremontować pięć bocznych ołtarzy. W ministerstwie kultury złożył już wniosek o dotację. Inwestycja ma kosztować niemal 600 tys. zł.
  - Gdy już wszystko wyremontuję w świątyni, pójdę na emeryturę - śmieje się ks. Andrzej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo