Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław Europejską Stolicą Kultury - walka o prestiż i pieniądze

Justyna Kościelna
Dwanaście miesięcy wypełnionych imprezami, zastrzyk gotówki do miejskiej kasy i prestiż - takie korzyści czekają na miasto, które zwycięży w batalii o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Walka rozegra się między miastami Polski i Hiszpanii. Dwóch zwycięzców - po jednym z każdego państwa - poznamy na przełomie lat 2011 i 2012. Wrocław powalczy o ESK z Białymstokiem, Bydgoszczą, Gdańskiem, Katowicami, Lublinem, Łodzią, Poznaniem, Szczecinem, Toruniem i Warszawą.

-Poziom kultury w naszym mieście jest tak wysoki, że nikt nie uwierzyłby, gdybyśmy nie startowali- wyjaśnia Jarosław Broda, szef wydziału kultury we wrocławskim magistracie, pytany o powody kandydowania.

Czym jest ESK? Na pomysł wpadła w 1985 roku grecka minister kultury Melina Mercouri. ESK miała służyć integracji, ale też promować regiony i ich kulturę. Pierwszym wyróżnionym miastem były Ateny. W ciągu 25 lat na liście pojawiły się też m.in. Paryż, Dublin, Kopenhaga i Liverpool.

O tym, które miasto w danym roku jest stolicą, decydują unijni urzędnicy i menedżerowie kultury. W ESK przez cały rok organizowane są festiwale, koncerty, pokazy i konferencje, które przyciągają miłośników kultury nie tylko z kontynentu, ale i z całego świata.
Przekłada się to oczywiście na zyski z turystyki. - Są raporty mówiące, że na jedno zainwestowane euro zwraca się 4 do 8 - wylicza Jarosław Broda.

O tym, które miasto w danym roku jest stolicą, decydują unijni urzędnicy i menedżerowie kultury.

Unia finansuje imprezy w 60 procentach. W 2016 r. miasto, które zostanie wybrane ESK, otrzyma 1,5 mln euro.

Do tej pory jedynym polskim miastem, które zostało wyróżnione tytułem Europejskiej Stolicy Kultury, był w 2000 r. Kraków.

W ciągu roku udało się tam zorganizować 450 różnych imprez, m.in. festiwal Tadeusza Kantora. Organizacja ESK kosztowała 20 mln zł, z czego 9 mln zł dała Unia.
Jeszcze lepiej było w irlandzkim Cork, gdzie przez 12 miesięcy odbyło się niemal 4 tys. różnych przedsięwzięć kulturalnych.

W ubiegłym roku pałeczkę przejęło Wilno. Stacje telewizyjne z ponad 60 państw transmitowały na żywo musical Niemca Gerta Hoffa.
Współpraca MW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska