Nerwy bardziej zżerają rodziców niż dzieci

  Nerwy bardziej zżerają rodziców niż dzieci

  Beata Jarosz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  - Do porażki trzeba przygotować dzieci tak samo, jak do odnoszenia sukcesów - mówi w rozmowie z Hanną Wieczorek psycholog Beata Jarosz.
  Z Beatą Jarosz, psychologiem, rozmawia Hanna Wieczorek

  W czwartek szóstoklasiści piszą test kompetencyjny. Zdają pierwszy, bardzo ważny egzamin w życiu...
  Tak. Obserwuję, jak z roku na rok rodzice popadają w coraz większą histerię. Jeśli matka lub ojciec szóstoklasisty nie śpi po nocach, denerwuje się, nie może się skupić w pracy, to znaczy, że ma gorączkę przedegzaminacyjną.

  Ma wypić melisę czy łyknąć krople na uspokojenie?
  Niech weźmie przykład z dziecka, bo ono podchodzi do tego znacznie spokojniej.

  Hmm... A rodzice nie powinni zająć się, przede wszystkim, wspieraniem dziecka?
  Oczywiście, że tak. Uczeń powinien wiedzieć, że zdaje egzamin, ale w życiu czeka go jeszcze wiele innych. Dzieci zdają egzamin nawet do przedszkola, jeśli rodzice wybiorą im np. przedszkole muzyczne. Musimy sobie jasno powiedzieć: bierzemy udział w wyścigu szczurów. Czy tego chcemy, czy nie.

  Nie radzi Pani, by rodzice zasiedli z dziećmi i ostatni wieczór spędzili powtarzaniu materiału?
  Nie, w żadnym wypadku. Jeśli chcą coś zrobić, to mogą pomóc dziecku w zorganizowaniu spotkania grupy koleżeńskiej, która urządzi sobie coś w rodzaju "giełdy tematów". Może się okazać, że nasze dziecko przekona się, iż jest nieźle przygotowane lub uzna, że musi coś doczytać.

  To niewiele...
  Dziecko powinno przygotowywać się do egzaminów w szkole. Czasem rodzice muszą opłacić jakiś kurs czy korepetycje. A proszę zobaczyć, co się dzieje. Uczeń jest jak ser w kanapce, bo naciskają na niego i rodzice, i nauczyciele. W domu słyszy, że jeśli źle zda, to będzie miał szlaban na wszystko, przyniesie wstyd rodzinie. Albo odwrotnie, mama mówi mu: "Syneczku dostaniesz wszystko, co będziesz chciał, jeśli dobrze wypadniesz na teście". W szkole nauczyciele dają mu odczuć, że dla nich wyniki testu są ważne.

  Nie podoba się to Pani?
  Nie. Dziecko powinno być mądrze wspierane w sukcesie i w porażce. Tak, by było przygotowane na różne sytuacje życiowe. Mam wrażenie, że rodzice są nadopiekuńczy - rozpinają parasol ochronny nad dziećmi w każdej sytuacji.

  Porażka jest bolesna, staramy się uchronić przed nią nasze dzieci.
  Fakt, ale trzeba do niej przygotować dzieci, kiedy możemy jeszcze kontrolować porażkę. Pokazać, że czasem można ją przekuć w sukces. Obserwuję, że rodzice, którzy histerycznie reagują na egzaminy dzieci, nie wyciągają wniosków. To samo będzie się działo za trzy lata. A dorośli już maturzyści będą prosili: mamo, tato, idźcie do kina, na spacer i dajcie nam trochę oddechu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama