Cała gmina Nowogrodziec zbierała pieniądze na protezy dla...

  Cała gmina Nowogrodziec zbierała pieniądze na protezy dla Arka

  Sabina Guszpil

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Arek Kukawski, 14-latek z Miłkowa, małej wsi koło Bolesławca, codziennie pokonuje dwa kilometry, by dojść do gimnazjum w Nowogrodźcu. To, co dla innych jest normalne, dla niego jest nie lada wyczynem. Chłopiec urodził się bowiem bez rozwiniętych nóg i rąk.
  Chłopak poruszał się na wózku inwalidzkim. Dopiero w wieku 8 lat zaczął się uczyć chodzić, stawiać pierwsze kroki. Niestety, protezy, których używał, były niewygodne, źle dopasowane. Często się psuły, a w trakcie użytkowania ocierały i kaleczyły chłopca. Nie mając pieniędzy na zakup nowych, tato Arka domowymi metodami posklejał zniszczone protezy, by mogły służyć choć tymczasowo. Ale i one się w końcu rozpadły. Arek pilnie potrzebował nowych nóg. Marzył, by być jak inni rówieśnicy.

  Na wysokości zadania stanęli wszyscy mieszkańcy gminy. Zjednoczyła ich zbiórka pieniędzy na protezy dla chłopca. W jego szkole organizowali koncerty, na których śpiewali nauczyciele i uczniowie, miejscowi sportowcy grali mecze, a urzędnicy prześcigali się w pomysłach, jak pomóc Arkowi. Takiej solidarności dawno w Miłkowie, Nowogrodźcu i sąsiednim Bolesławcu oraz Bogatyni nie widziano.
  Dzięki pomocy mieszkańców oraz Fundacji Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Podaruj Uśmiech" Arek ma nowe protezy nóg. Może biegać za piłką, strzelać gole, jeździć na rowerze. Cieszy się życiem. Teraz chce skończyć szkołę, zdać maturę i pójść na studia.Na wysokości zadania stanęli wszyscy mieszkańcy gminy. Zjednoczyła ich zbiórka pieniędzy na protezy dla chłopca.

  Nie lubi mówić o sobie ani rozmawiać o tym, jak sobie radzi, więc ciężko od niego wydobyć, że niezbędne są mu jeszcze nowe protezy rąk. To dałoby mu pełną samodzielność, mógłby pójść do wymarzonego technikum informatycznego.

  - To jest realne - wierzą bliscy chłopca. Mieszka z rodzicami i piątką rodzeństwa. To kochająca i wspierająca się rodzina, ale nie stać jej na to, by kupić Arkowi mechaniczne protezy rąk. Wielką zbiórkę trzeba będzie więc powtórzyć.

  - Udało się z nogami, uda się i teraz - zapewniają z uśmiechem koledzy chłopca i już zaczynają myśleć, co robić, by zebrać jak najszybciej około 50 tysięcy złotych na nowe ręce dla Arka. Pomóc w tym może każdy z nas...
  Współpraca: ALKA

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama