Władze Wrocławia chcą, by posłowie zmienili ustawę

  Władze Wrocławia chcą, by posłowie zmienili ustawę

  Magdalena Kozioł

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  100 tys. ludzi płaci w mieście zbyt dużo za grunt. Magistrat proponuje zmiany w przepisach.
  Na razie żaden z wrocławian, rzemieślników i przedsiębiorców nie dostanie nowej wyceny za użytkowanie wieczyste gruntów, na których stoją ich domy, warsztaty i firmy. Urzędnicy nie wysyłają jeszcze w teren rzeczoznawców. Do 20 kwietnia wystąpią zaś do dolnośląskich parlamentarzystów z inicjatywą zmiany ustawy o gospodarce nieruchomościami. Dzięki nim, roczne opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu nie byłyby tak horrendalnie wysokie.

  Najbardziej odczuli to przedsiębiorcy, którzy przez lata płacili np. 4 tys. zł, a od tego roku aż 140 tys. zł. Wielu obawia się, że będzie musiało zwinąć interes.
  Skąd wzięła się ta podwyżka? Miasto, które przez lata nie robiło aktualizacji wycen gruntów, zabrało się za to w ubiegłym roku.


  - Mieliśmy taki obowiązek - mówi Lech Filipiak, dyrektor departamentu nieruchomości i eksploatacji Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. - Teraz zaproponujemy rozwiązania tego problemu, który dotyczy wszystkich płacących za użytkowanie wieczyste

  Problem jest poważny, bo we Wrocławiu jest prawie 100 tysięcy takich osób. Miasto proponuje np., by za zgodą wojewody, rady lub sejmiku, mogło obniżyć stawkę procentową opłaty rocznej za nieruchomości gruntowe. Teraz są one stałe i nie można ich zmienić. Problem jest poważny, bo we Wrocławiu jest prawie 100 tysięcy takich osób.

  Wrocławscy urzędnicy chcieliby też, by ustawa dopuszczała inne terminy opłat. Dzisiaj jest jeden - 31 marca. Po zmianach, opłata byłaby rozłożona na cztery raty w ciągu roku: 15 marca, 15 czerwca, 15 września i 15 grudnia.

  Dolnośląscy posłowie mieliby również powalczyć o to, by samorządy mogły tworzyć tzw. mapy wartości gruntów, np. na jednym osiedlu czy przy jednej ulicy. Rzeczoznawcy nie robiliby wówczas indywidualnych wycen nieruchomości do aktualizacji opłat.

  Dziś spotyka się Prezydium Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego, które ma wypracować rozwiązanie. Mają być na nim omawiane również propozycje magistratu. Ostateczną walkę będą jednak musieli stoczyć posłowie.
  Wszystko ma wyjaśnić się w środę.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A nibyto którą Ustawe

   kowal (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

   mają zmienic bo nie bardzo wiem co posłowie uchwalili tak aby magistrat podyktowal sobie tak wysokie stawki. Może ktos wie o którą ustawę wystopia do zmiany?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lech Filipiak

   kapo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

   co za "osobistość" urzędnicza! A nie Szanowny Pan wytłumaczy wszystkim przedsiebiorcoem dlaczego sporządzała Pan Protokol z tzw negocjacji stawek? Dla własnego bezpieczeństwa? Dlaczego stawiałil...rozwiń całość

   co za "osobistość" urzędnicza! A nie Szanowny Pan wytłumaczy wszystkim przedsiebiorcoem dlaczego sporządzała Pan Protokol z tzw negocjacji stawek? Dla własnego bezpieczeństwa? Dlaczego stawiałil wszystkich dzierzawców pod "pręgęrzem" typu jak sie nie podoba to nie przedłużamu umowy i co? taki przedsiębiorca sie zgadzał na wiele wyrzsze stawki pod przymusem psychologiczny i aktem terroru typu biały kołnierzyk bo delikwent jak sie nie zgodzi na zgóry zaplanoaną podwyższkę bedzie musial rozebrac swój warsztat i sie poprostu wynieść! Takie "przyjazne"działania sa naszych urzędników Wrocławskikego magistratu z wizjonerem na czelezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak to zwykle bywa w tym mieście

   wrocek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

   niekompletne informacje. Opłaty wzrosły w całym mieście, a nie tylko na wymienionych ulicach. Ciekawe na jakiej podstawie wycenili teraz grunty. Przypominam, że teraz Rada Miasta musi się...rozwiń całość

   niekompletne informacje. Opłaty wzrosły w całym mieście, a nie tylko na wymienionych ulicach. Ciekawe na jakiej podstawie wycenili teraz grunty. Przypominam, że teraz Rada Miasta musi się wytłumaczyć przed Kolegium Odwoławczym i podać podstawę wyceny gruntów we Wrocławiu. Szukają więc teraz poparcia u ludzi podając takie wiadomości, że to niby będa prosić o zmianę przepisów itp itd. A gdzie byli przez całe lata !!!!!!!!! Dlaczego miasto nie wywiązywało się z zawartych umów z dzierżawcami gruntów. W umowach było i nadal jest wyraźnie napisane, że miasto może podwyższyć czynsz dzierżawny za grunt (może to trochę z innej beczki, ale nie sądzę, żeby w przypadku użytkowania wieczystego było inaczej) co pół roku o współczynnik wzrostu cen ogłaszany przez GUS.
   PRZEDSIĘBIORCY !!! Zwłaszcza ci, co prowadza działalność od wielu lat. MIASTO WAS CAŁY CZAS OSZUKUJE. PODWYŻKA O WSKAŹNIK TO WIELKOŚCI RZĘDU 1-3%, A OD LAT PŁACICIE DUŻO WIĘCEJ (ZWŁASZCZA CI W REJONIE NAZWANYM PRZEZ MIASTO "ŚCISŁYM CENTRUM"). Zdajcie sobie sprawę, że czynsz który w 1997 r wynosił 115 zł powinien wynosić w 2009 r (przed wprowadzeniem uchwały o podziale miasta i nowa wyceną gruntów) ok. 300 zł. PRZELICZCIE SOBIE ILE MIASTO NA WAS ZAROBIŁO, BO NIKOMU W URZĘDZIE NIE CHCIAŁO SIĘ WALORYZOWAĆ STAWEK W UMOWACH. Przy takim skromnym czynszu jak wyżej (gdzie w 2008 czynsz wynosił ok. 560 zł) miasto zarobiło na nas a właściwie oszukało nas na ok. 40.000 zł.
   LUDZIE OTRZĄŚNIJCIE SIĘ !!! CO TO ZNACZY, ŻE URZĘDNICY WZIĘLI SIĘ DO WYCENY DOPIERO TERAZ !!! A CO ONI DO CHOLERY ROBILI DO TEJ PORY!!!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama