18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rezurekcja nocą - powrót do tradycji z dawnych wieków

Marcin Rybak
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Tomasz Hołod
Ciągle nie wszyscy wrocławscy wierni przyzwyczaili się do obowiązującego od dwóch lat zarządzenia arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego, zgodnie z którym procesje rezurekcyjne nie mogą odbywać się już o świcie w niedzielę wielkanocną, lecz późnym wieczorem w Wielką Sobotę

Sobotnie procesje rezurekcyjne kończą wieczorne ceremonie tzw. Wigilii Paschalnej.

- A jak się nazywają święta? Wielkanoc, nie Wielki Dzień - mówi ksiądz Paweł Cembrowicz, specjalista od liturgii z wrocławskiego Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego.

Tłumaczy, że procesje tradycyjnie urządzano w nocy po uroczystościach Wigilii Paschalnej.
- Przeniesiono je na rano w czasach zaborów, gdy obowiązywała godzina policyjna i w nocy zakazywano zgromadzeń - dodaje ksiądz Cembrowicz.

Jako pierwsza w Polsce do tradycji wieczornych procesji wróciła kilka lat temu diecezja tarnowska. W ślad za nią poszły inne.

Decyzja o tym, kiedy zorganizować wielkanocne uroczystości, należy do biskupów. Mszał obowiązujący w Kościele w Polsce od 1986 roku daje do wyboru organizowanie procesji rano albo w nocy.

Obowiązujące od dwóch lat zarządzenie arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego wprowadza w całej archidiecezji wrocławskiej obowiązek organizowania procesji po uroczystościach Wielkiej Soboty, ale wcześniej niż o godz. 21.30. Podobna zasada obowiązuje w diecezji legnickiej.

Inaczej jest w diecezji świdnickiej i zielonogórsko- gorzowskiej (do której należy Głogów).
- U nas nie ma zarządzenia. Procesje są raczej tradycyjnie, rano - mówi ks. Edward Szejda, dziekan dekanatu Świdnica-Zachód w diecezji świdnickiej.

- Procesja rezurekcyjna to polski zwyczaj. Nie ma go w kościołach innych krajów - mówi nam ksiądz Paweł Cembrowicz. - Kiedyś pracowałem w parafii we Włoszech i próbowałem wprowadzić tam taki zwyczaj, ale się nie udało. Raz była procesja, a potem już nie. Włosi nie rozumieli symboliki tego obrzędu.

Najważniejsza msza w całym roku
Wigilia Paschalna to najważniejsza część uroczystości wielkanocnych.
W Kościele katolickim to też najważniejsza uroczystość w całym roku liturgicznym.

Zgodnie z obowiązującymi w Kościele zasadami, zaczyna się w sobotę, gdy zapadnie noc. Musi się skończyć przed świtem w niedzielę.

Uroczystości rozpoczynają się od Liturgii Światła. Przed kościołem - w którym gaszone są wszystkie światła - zapala się ognisko. Prowadzący uroczystości ksiądz święci ogień. Później od tego ognia zapala się świecę paschalną - symbol Chrystusa.

Podczas uroczystej mszy powinno się przeczytać dziewięć fragmentów z Biblii. Po przeczytaniu fragmentu z Ewangelii i kazaniu, odbywa Liturgia Chrzcielna: święcenie wody, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych oraz - jeśli są kandydaci - chrzest "katechumenów", czyli osób dorosłych wstępujących do Kościoła.

Czy Kościół słusznie wraca do tradycji urządzania rezurekcji nocą?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rezurekcja nocą - powrót do tradycji z dawnych wieków - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska