W Wielki Piątek kobiety rozdają w Legnicy chleb, śledzie i...

  W Wielki Piątek kobiety rozdają w Legnicy chleb, śledzie i monety

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Od ośmiu lat, w Wielki Piątek, członkinie stowarzyszenia Kobiety Europy ustawiają na Rynku w Legnicy beczkę pełną solonych śledzi, kosze z pieczywem i trzos ciężki od jednogroszówek
  W piątek znów będą rozdawać mieszkańcom po chlebie, rybie i groszu. Symbolicznie. Aby promować miasto i przypomnieć o chrześcijańskim obowiązku dzielenia się z bliźnimi darami niebios.

  Pomysł, jak wiele innych przedsięwzięć Kobiet Europy, nawiązuje do historii.

  - Stare źródła podają, że w XVI wieku dwa legnickie zakony, kartuzi i benedyktynki, rozdawały w Wielki Piątek jałmużnę - opowiada prezes Elżbieta Chucholska, inicjatorka wskrzeszenia starego zwyczaju.
  - Wszystkim, którzy przychodzili do kościoła, wręczano kilogramowy bochen chleba, śledzia i srebrny grosz, specjalnie wybity we wrocławskiej mennicy. Przed Wielkanocą ściągały więc do miasta rzesze pielgrzymów, licząc na chrześcijańską dobroczynność. Z takiej wielkopiątkowej jałmużny potrafiło skorzystać jednorazowo nawet 14 tysięcy ludzi.

  Ani kartuzów, ani benedyktynek dziś w Legnicy już nie ma, ale średniowieczny zwyczaj odżywa. Na piątek Kobiety Europy mają przygotowane 900 bochenków chleba, 180 kilogramów solonych śledzi (po raz pierwszy z głowami) i mnóstwo monet. 200 z nich to numizmatyczne rarytasy, wybite specjalnie na wielkopiątkową jałmużnę, z umieszczonym na rewersie logo legnickiej Galerii Piastów, która sponsorowała przygotowanie imprezy. Na awersie jest ryba i napis: "Wielkanoc 2010".

  Stowarzyszenie Kobiety Europy zaprasza wszystkich w piątek o godz. 13.30 na plac Katedralny, gdzie przebrane w historyczne stroje legniczanki będą dawać jałmużnę.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama