Wrocław: Żłobki potaniały

  Wrocław: Żłobki potaniały

  Anna Gabińska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wrocławscy rodzice mniej zapłacą za żłobek. Sąd unieważnił uchwałę rady o podwyżkach
  Nie 198 zł miesięcznie, lecz - po staremu - 160 zł mają płacić od kwietnia rodzice, których dzieci chodzą do żłobków we Wrocławiu.

  Wojewódzki Sąd Administracyjny właśnie uchylił uchwałę rady miejskiej, która podwyższała od 1 stycznia opłatę stałą za żłobek. Obowiązuje zatem stara uchwała. Dzienna stawka żywieniowa, która wynosi 5,5-6 zł (a 7 zł w żłobku nr 3 przy ul. Białowieskiej dla dzieci z alergiami pokarmowymi) zostaje bez zmian.

  Wyrok jeszcze nie jest prawomocny. Urząd miejski czeka na jego uzasadnienie. Prawdopodobnie będzie się odwoływał. Mimo to, od wczoraj obowiązują niższe stawki.

  Urząd miejski prawdopodobnie będzie się odwoływał od wyrokuDwuletni Szymon Mada-liński chodzi do żłobka nr 7 przy ul.
  Drukarskiej. Zdaniem jego taty, Marcina, 38 zł miesięcznie więcej w domowym budżecie to wcale niebagatelna kwota i zawsze się przyda. - To półtorej paczki pieluch, dwa ciuszki, pół pary dobrych butów - wylicza.

  Urząd miejski stoi na stanowisku, że rodzice powinni płacić starą, niższą stawkę, od kwietnia. Urzędnicy twierdzą, że rodzicom nie należy się zwrot pieniędzy za styczeń, luty i marzec, choć wtedy też obowiązywała uchwała unieważniona przez WSA.

  - Sąd zawiesił wykonywanie uchwały od 17 marca - tłumaczy Paweł Czuma, dyrektor biura prasowego urzędu miejskiego. - Zajął się nią, bo zwrócił się o to do niego nasz urząd nadzorujący, czyli Dolnośląski Urząd Wojewódzki. Ale urząd wojewódzki nie wystąpił przy tym o wstrzymanie wykonywania uchwały - podkreśla.

  Marcin Zatorski, prawnik z Uniwersytetu Wrocławskiego, ma jednak wątpliwości. - Rodzice powinni mieć możliwość zwrotu nadpłaconych pieniędzy z trzech ostatnich miesięcy - uważa. I tłumaczy, że przecież musieli płacić stawkę, ustaloną na podstawie uchylonej właśnie uchwały. - Muszą jednak poczekać, aż wyrok się uprawomocni - podkreśla.

  Wtedy rodzice powinni napisać do dyrekcji żłobka wniosek o zaliczenie nadpłaty z trzech miesięcy na poczet kolejnych miesięcy. Jeśli wniosek taki zostanie odrzucony, pozostaje sąd.


  Jak napisać pozew do sądu?
  Jeśli żłobek odmówi zwrotu nadpłaty, powalcz o nią w sądzie. Pismo zatytułuj: Pozew o zapłatę kwoty nadpłaconej do sądu cywilnego od (tu imię i nazwisko, adres). Pozwany: prezydent Wrocławia. Przedmiot żądania: 114 zł nadpłaty za 3 miesiące na podstawie uchylonej uchwały rady wyrokiem WSA (nr sygnatury).

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama