Wałbrzyska straż dostała sprzęt do pomocy w katastrofach

  Wałbrzyska straż dostała sprzęt do pomocy w katastrofach

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Ponad 630 tysięcy złotych kosztował kontener ze specjalistycznym sprzętem do niesienia pomocy w katastrofach budowlanych, który dostała wałbrzyska straż pożarna
  Pieniądze na jego zakup wyłożyła Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie. Wałbrzyska jednostka jest jedną z zaledwie ośmiu w kraju, które dostały takie wsparcie.

  - Nasze działania nie ograniczają się do gaszenia pożarów lub niesienia pomocy na terenach ogarniętych powodzią - wyjaśnia Krzysztof Szyszka, zastępca komendanta wałbrzyskiej straży pożarnej. - Mamy także grupę ratownictwa wysokościowego, która jest przeszkolona do niesienia pomocy np. w jaskiniach lub wyrobiskach pokopalnianych.

  Właśnie przy tego typu akcjach, oprócz katastrof budowlanych, będzie wykorzystywana zawartość kontenera. W skład jego wyposażenia wchodzi między innymi: sprzęt hydrauliczny wykorzystywany do unoszenia fragmentów zawalonych konstrukcji, podpory pneumatyczne, agregaty prądotwórcze z osprzętem, pilarki, przecinarki, młot pneumatyczny oraz oświetlenie, które pozwala na prowadzenie akcji ratunkowej po zmroku lub w podziemnych wyrobiskach.

  Kontener będzie przewożony do miejsc akcji ratunkowych, na specjalnie do tego przystosowanym samochodzie ciężarowym. Wałbrzyska jednostka posiada taki pojazd od prawie czterech lat. Część funduszy na jego zakup pozyskano z funduszu Interreg Unii Europejskiej.

  - Pieniędzy przyznanych przez komendę główną nie wystarczyło na zakup wszystkich urządzeń, które powinny znaleźć się w kontenerze - wyjaśnia Krzysztof Gielsa, rzecznik dolnośląskiej straży pożarnej. - Dlatego już z własnych środków planujemy dokupić jeszcze kamerę wziernikową i termowizyjną oraz geofon.

  W tym roku wałbrzyska straż pożarna dostanie także cztery nowe samochody. Jeden ciężki i jeden średni pojazd gaśniczy, ciągnik siodłowy z naczepą-cysterną oraz wóz specjalistyczny ze sprzętem ochronnym, o łącznej wartości blisko 3 mln zł. To część z 21 samochodów, które kupiono w tym roku do dolnośląskich jednostek, po uzyskaniu przez komendę wojewódzką dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama