Zniszczony przez huragan park ma już młode drzewka

  Zniszczony przez huragan park ma już młode drzewka

  Tomasz Woźniak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  W ubiegłym tygodniu ponownie rozpoczęło się sadzenie drzew w legnickim parku. Po pierwszych, dostarczonych przez naszą redakcję sadzonkach, które otrzymaliśmy od Arboretum Leśnego im. prof. Stefana Białoboka ze Stradomi koło Sycowa, i 60 drzewkach zamówionych w tamtym roku przez miasto, nadszedł czas na kolejne
  Za 203 tys. zł, jakie uzbierali mieszkańcy w ramach akcji "Razem odbudujemy legnicki park", miasto kupiło 209 nowych drzew. Swój udział w tym mają też uczniowie najmłodszych klas Zespołu Szkół Integracyjnych w Legnicy. Zebrali ponad cztery tys. zł i kupili trzy sadzonki czerwonych buków.

  Wśród sadzonych właśnie drzewek są też: buki pospolite, dęby szypułkowe, klony jawory, klony zwyczajne, kasztanowce białe, sosny wejmutki, lipy szerokolistne, lipy drobnolistne, kasztanowce czerwone, kasztanowce białe, choiny kanadyjskie, leszczyny tureckie, tulipanowce i platany.


  Pracownicy komunalni sadzą je w okolicach Koziego Stawu, ulic: Witelona, Powstańców Śląskich, Korfantego, Mickiewicza i alei Orła Białego. Rośliny mają po 15-18 lat i do 5,5 m wysokości. Do zakupu drzew szykuje się też Towarzystwo Miłośników Legnicy "Pro Legnica". Na swoim koncie uzbierało już 46 tys. zł, za które kupi 60 lip drobnolistnych.

  Po huraganie z 23 lipca 2009 roku park stracił bezpowrotnie ponad tysiąc drzew.

  Za 203 tysiące zł Legnica kupiła 209 nowych drzewek do parku MiejskiegoPrzypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu park Miejski został wpisany na wojewódzką listę zabytków. Dzięki temu Legnica ma szansę ponownie ubiegać się o dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na odbudowę parku.

  Wcześniej wniosek odrzucono, bo nie dotyczył zabytkowego terenu. Miasto stara się o 7 mln zł dotacji, by w ciągu dwóch lat posadzić wszystkie brakujące drzewa i wyleczyć uszkodzone. Za pieniądze na walkę ze skutkami kataklizmu można było remontować jedynie uszkodzone budynki, ale nie zieleń.
  W ramach rewitalizacji parku miasto szykuje się także do przebudowy obecnych ścieżek.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama