Wałbrzych: Filharmonia dla młodych

  Wałbrzych: Filharmonia dla młodych

  Paweł Gołębiowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  W Wałbrzychu wiedzą, co podoba się nastolatkom. Będą tam kręcić teledysk, w którym wystąpi młodzież
  Instytucje kulturalne w Wałbrzychu stają na głowie, by przyciągnąć do siebie młodych ludzi.
  Zdają sobie sprawę, że trudny spektakl albo koncert muzyki poważnej zainteresuje tylko pojedyncze osoby.

  Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu organizuje więc casting do teledysku, który będzie zapowiadał festiwal piosenki. Odbędzie się w środę, 14 kwietnia, w filharmonii. - Zapraszamy do niego osoby w wieku 13-17 lat lubiące śpiewać i 10-17 lat uwielbiające taniec. Wybrani wezmą udział w kręconym po raz pierwszy teledysku promującym festiwal - wyjaśnia Anna Długołęcka.

  Długołęcka ma nadzieję, że wiele z tych młodych osób zwiąże się na dłużej z filharmonią, pokocha muzykę i będzie uczestniczyło w organizowanych przez nią przedsięwzięciach. - Trzeba pokazać, że filharmonia może być atrakcyjna dla wszystkich, nie tylko koneserów muzyki poważnej - mówi.
  Ponadto, od tego roku, przy okazji organizowanego od kilku lat festiwalu w wałbrzyskiej filharmonii przygotowali konkurs piosenki dziecięcej. Zależy im, by w przyszłości dzieci wykonywały piosenki stworzone specjalnie na ten festiwal. Konkursowe utwory mogą pisać kompozytorzy mający już doświadczenie, ale także debiutanci (propozycje można zgłaszać do 19 kwietnia).

  W tym roku przemianowali też festiwal z międzynarodowego na sudecki. Chcą, by dzieci przez muzykę utożsamiały się ze swoim regionem. Festiwal jest jedną z wielu propozycji Filharmonii Sudeckiej dla dzieci i młodzieży. Muzycy w roku szkolnym organizują m.in. otwarte próby i cykle audycji muzycznych dla uczniów i przedszkolaków. Są już efekty. Kiedy wystawiono opery "Czarodziejski flet" czy "Toscę" albo organizowano pokaz mody, salę filharmonii wypełniały tłumy młodzieży.

  Młodzież jest też zawsze na przedstawieniach wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego. - Na popołudniowe spektakle przychodzą grupy uczniów z nauczycielami. To już nie te czasy, kiedy odwiedzali nas tylko rano, kiedy mieli wyjścia do teatru zamiast lekcji - mówi Danuta Marosz, dyrektorka placówki.

  W Teatrze Dramatycznym działa też specjalna grupa "Cienie teatru" - młodzi ludzie, którzy do niej należą, pomagają m.in. podczas spektakli. Przez "Cienie" przewinęły się już setki osób. Młodzież wydała również 44 numery teatralnej gazetki i organizuje happeningi.

  Rodzice i dzieci stworzą spektakl
  W wałbrzyskim Teatrze Lalki i Aktora prowadzone są warsztaty teatralne, w których uczestniczą wspólnie rodzice i dzieci. - Pod okiem reżysera lub pełniącego tę rolę aktora samodzielnie przygotowują prawdziwy spektakl - mówi Irena Gardzielewska z działu obsługi i marketingu teatru.
  Zajęcia cieszą się wielkim powodzeniem.
  Trzeba pokazać, że filharmonia może być atrakcyjna dla wszystkich, nie tylko koneserów muzyki poważnej
  Rodzice i dzieci mają szansę poznać teatr od kulis. Uczestniczą w zajęciach plastycznych, wykonują proste lalki, piszą teksty z podziałem na role, projektują i wykonują scenografię. Również do uczestników warsztatów w Teatrze Lalki i Aktora należy wybranie muzyki i piosenek.
  Na koniec dbają o odpowiednie ustawienie świateł, projektują plakat, program, zaproszenie na spektakl. I żeby wszystko na scenie wypadło jak najbardziej profesjonalnie - uczestniczą też w ćwiczeniach z logopedą. Na koniec wezmą udział w minispektaklu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama