Awantura w białych rękawiczkach

  Awantura w białych rękawiczkach

  Hanna Wieczorek

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocławskie uczelnie integrują się. Z boku pozostała tylko jedna - Politechnika Wrocławska. W czyim interesie leży utworzenie federacji szkół wyższych? Jakie bariery będzie musiało pokonać środowisko akademickie?
  Wrocławskie uczelnie wykrwawiają się w boju o "Deklarację Pawłowicką". Początkowo dokument podpisany w lutym przez rektorów siedmiu wrocławskich uczelni nie budził większych emocji. Bo czym się tu podniecać, jeśli władze Uniwersytetów: Wrocławskiego, Przyrodniczego, Ekonomicznego oraz Akademii: Medycznej, Wychowania Fizycznego, Muzycznej oraz Sztuk Pięknych zapowiadają zgodnie współpracę i integrację. A cóż takiego dotąd robiły, jeśli nie współpracowały ze sobą - choćby w kolegium rektorów? Na dodatek, podejmowały razem różne działania, starały się o granty na wspólne programy badawcze.

  Deklarację więc odnotowano, przyklaśnięto jej i...
  I zaczęły się schody. Dokument, krótki i dość ogólnikowy, ma jeden istotny akapit. Rektorzy "postanawiają podjąć systematyczne działania służące integracji wrocławskiego akademickiego szkolnictwa wyższego. Forma organizacyjna tego przedsięwzięcia - na przykład federacja szkół czy porozumienie typu sieciowego - zostanie określona na podstawie pracy zespołów eksperckich, przy poszanowaniu woli poszczególnych społeczności akademickich wyrażonych przez ich senaty". Bez dwóch zdań jest to zapowiedź stworzenia nowej struktury, już dzisiaj nazywanej powszechnie "Uniwersytetem Dolnośląskim".
  I Herkules...

  Idea kusząca, bo jak mówi stare przysłowie "Nec Hercules contra plures". Co w mocno dowolnym tłumaczeniu znaczy: "I Herkules d.., kiedy wrogów kupa". Silna szkoła, skupiająca wielu naukowców i jeszcze więcej studentów, przemawia do wyobraźni. Dlaczego więc nagle okazało się, że "Deklaracja Pawłowicka" ma tyluż przeciwników, co zwolenników.

  Rozdźwięk we wrocławskim środowisku naukowym zaczął się jakiś rok temu - po wyborach nowych władz na naszych uczelniach. Z dnia na dzień widać było, jak usztywnia się stanowisko Politechniki Wrocławskiej w sprawie EIT+. Bo choć nikt tego głośno nie powiedział, można było wyczuć obawy władz tej uczelni, że Wrocławskie Centrum Badań stanie się konkurencyjną politechniką bis, która będzie odbierała PWr studentów, a być może także zdolnych naukowców. Nie dość, że władze tej uczelni postrzegały EIT+ jako konkurencję, to miały jeszcze łożyć niezłe pieniądze na jego utrzymanie, i to bez większego wpływu na kształt tej instytucji.
  Rozdźwięk we wrocławskim środowisku naukowym zaczął się jakiś rok temu - po wyborach nowych władz na naszych uczelniach.
  Samotna Politechnika
  Ostatecznie udało się sprawę załatwić polubownie, ale anse i niechęci personalne zostały.
  Dla osoby obserwującej wszystkie te zawirowania z boku wygląda to tak, jakby Politechnika została osamotniona. Tę tezę potwierdza "Deklaracja Pawłowicka". Na spotkanie w pawłowickim Centrum Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu Przyrodniczego rektora Politechniki Wrocławskiej nie zaproszono. Nie podpisał więc "Deklaracji". Co prawda zostawiono uchyloną furtkę, informując go później o spotkaniu i dokumencie, który parafowali rektorzy siedmiu uczelni. Teoretycznie mógł więc przyłączyć się do wielkiej akcji integracyjnej. Mam jednak wrażenie, że od początku autorzy "Deklaracji" wiedzieli, że rektor Politechniki z tej możliwości nie skorzysta. Choćby dlatego, że środowisko akademickie w swojej masie celebruje konwenanse i jest czułe na zachowanie pewnych form. A te niewątpliwie zostały złamane.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mnozenie bytow

   rjk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

   jakos Mosci Panowie,Jakosc!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama