Zemsta byłego pracownika

  Zemsta byłego pracownika

  Elżbieta Węgrzyn, współpraca: PEKA

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Dolnoślązacy mszczą się na byłym pracodawcy, bo są zwalniani w niewłaściwy sposób
  Na kilkaset tysięcy złotych kosztów naraziła swojego byłego pracodawcę w Warszawie zatrudniona tam kobieta. Ostatniego dnia pracy, wychodząc z firmy, połączyła się w zakładzie z wysokopłatnym numerem telefonicznym i zostawiła na weekend odłożoną słuchawkę. W ten sposób doprowadziła firmę do zapaści finansowej.

  Tak drastycznych przykładów na Dolnym Śląsku nie ma, jednak i tu pracownicy potrafią zaleźć byłemu chlebodawcy za skórę.
  I to nie tylko w sytuacji, gdy firma ich skrzywdzi. Zemsta bywa bezinteresowna... Przekonali się o tym w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach. Na firmowym portalu, tam gdzie zwykle były miejskie zapowiedzi kulturalne, pojawiło się logo MDK i krótki przekaz z rażącymi błędami ortograficznymi. Wszystko za sprawą informatyka, który został zwolniony z pracy. - Takie sytuacje uczą pracodawców lepszego pilnowania swoich interesów w przyszłości - wyjaśnia Anna Mazur, dyrektorka MDK.

  W czasie kryzysu, gdy pracownicy częściej tracą pracę niż awansują, stanowią dla byłych pracodawców potencjalne zagrożenie. Bywa, że zwolnienie z pracy motywuje do wszczęcia kroków prawnych przeciwko szefowi, którego podejrzewano o łamanie przepisów prawnych. Większość takich spraw trafia do sądu pracy lub Państwowej Inspekcji Pracy, która po wstępnej selekcji kieruje takie przypadki do policji. - W 2009 roku wałbrzyska policja przeprowadziła 9 spraw, które dotyczyły przestępstw przeciwko prawom pracowników. Dotyczą one zwykle niepłacenia składek do ZUS lub zlecania pracy ponad siły - wyjaśnia komisarz Magdalena Korościk, oficer prasowy wałbrzyskiej policji. W 2010 roku zajęli się już jedną taką sprawą.

  Zdarza się też, że statystyczny, zwolniony z pracy Kowalski stara się ulżyć swoim skołatanym nerwom, niszcząc np. samochód swojego szefa. Bardzo duża grupa zwolnionych z pracy szuka też "sprawiedliwości", pisząc donosy do urzędu skarbowego. Wiele dotyczy zatrudniania na czarno i oszustw skarbowych. - Duża ich część pochodzi od byłych pracowników, którzy dopiero po zwolnieniu odważyli się poinformować organy o przypadkach niewywiązywania się pracodawców z obowiązków - mówi Dorota Balwierz, zastępca naczelnika wałbrzyskiego Urzędu Skarbowego.
  Bywa, że odchodzący z pracy próbują niszczyć bazy danych lub informacje na temat klientów firmy albo szkodzą wizerunkowi byłego pracodawcy.

  Tak zrobił były pracownik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lubinie. Po zwolnieniu z pracy postanowił wziąć odwet nie tylko na swym byłym pracodawcy, ale też na prezydencie Robercie Raczyńskim i reszcie ugrupowania Lubin 2006, które rządzi w mieście. Wykupił domenę lubin2006.pl i zbiera na niej wszelkie informacje nieprzychylne tej ekipie. Można tam poczytać m.in. o wysokich apanażach miejskich urzędników i prezesów komunalnych spółek.

  Potrzebny jest pakiet "przyjaznego rozstania"
  Rozmowa z Katarzyną Gurszyńską, specjalistką ds. komunikacji z firmy Randstad Polska

  Jak zwolnić pracownika, by było to jak najmniej bolesne i dla niego, i dla pracodawcy?
  Konieczność zakończenia współpracy z człowiekiem jest dla obu stron - pracownika i pracodawcy - trudnym i wrażliwym procesem, wymagającym profesjonalnego przygotowania i realizacji. Jednym z kluczowych elementów jest zapewnienie możliwie dobrego przepływu informacji, tak aby pracownik wiedział, jaka jest jego sytuacja. To niewiedza jest bowiem najczęstszym motorem konfliktu.
  Bywa, że zwolnienie z pracy motywuje do wszczęcia kroków prawnych przeciwko szefowi.
  Jakie działania ze strony szefa mogą złagodzić gorycz rozstania?
  Łagodnemu rozwiązaniu współpracy z pracownikiem sprzyja zaproponowanie porozumienia stron, w ramach którego pracodawca może udzielić zwalnianemu dodatkowego wsparcia, wychodzącego poza zakres wskazany w Kodeksie Pracy. W ramach takich pakietów "przyjaznego rozstania" pracodawcy mogą przykładowo przekazać dodatkowe uposażenie lub ustalić zasady udzielenia niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego czy też należnego ekwiwalentu. Możliwe jest również przejęcie przez pracownika używanego dotychczas numeru telefonu służbowego. Okazaniem dobrej woli i wsparcia zwalnianemu pracownikowi bywa również pomoc w poszukiwaniu nowego pracodawcy. Można to zrobić, przekazując list referencyjny czy nie ograniczać mu czasu wolnego na spotkania z potencjalnymi nowymi pracodawcami.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @ obierak

   weredyk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 10

   don't judge others by your standards you moron. I sure don't suck up 2 my boss like u do shithead. U think u r hot shit just because u don't accept the fact that there r guys better than u that...rozwiń całość

   don't judge others by your standards you moron. I sure don't suck up 2 my boss like u do shithead. U think u r hot shit just because u don't accept the fact that there r guys better than u that is the only reason why u feel obliged to express your moronic ideas.
   Take care scumbag...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Weredyk

   obierak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 9

   Gdzie Ty pracowałeś??? Pewnie byłeś wykorzystywany jak emigranci z krajów trzeciego świata w tych twoich krajach. W pogoni za łatwym i prostym groszem przespałeś swój czas na lepsze życie,...rozwiń całość

   Gdzie Ty pracowałeś??? Pewnie byłeś wykorzystywany jak emigranci z krajów trzeciego świata w tych twoich krajach. W pogoni za łatwym i prostym groszem przespałeś swój czas na lepsze życie, wykształcenie i pracę w Polsce! A teraz po powrocie jesteś frustratem i narzekasz na ten kraj przez swoją nieudaczność??? To dlaczego tu jesteś wracaj tam gdzie było Ci tak wspaniale. Pozdrawiam i życzę powrotu do tej wspaniałej pracy za granicą!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Polska to dziki kraj"

   Weredyk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 11

   Gratuluje tej pani z telefonem inwencji tworczej.

   Rynek pracy w Polsce jesc dziki. Pracowalem w pieciu krajach, mieszkalem za granica wiele lat i NIGDZIE nie traktuje sie czlowieka jak...rozwiń całość

   Gratuluje tej pani z telefonem inwencji tworczej.

   Rynek pracy w Polsce jesc dziki. Pracowalem w pieciu krajach, mieszkalem za granica wiele lat i NIGDZIE nie traktuje sie czlowieka jak powietrze. Sposob rekrutacji pracownikow w tym kraju to plucie w trzarz normalnym ludziom. Urzedy pracy sluza WYLACZNIE ludziom tam pracujacym. Mozna miec trzy doktoraty z np. USA i po piecdziesiatce w PRL nie znalezc zadnej pracy. Glupie pytania, prostactwo i zwykle czasami ignoranctwo na rozmowach kwalifikacyjnych sa obrazliwe dla czlowieka o przecietnej inteligencji. W PRL potrzebne byly znajomosci by kupic Fiata, teraz znajomosci trzeba miec by przezyc. Polska dla kogos kto przyjedzie tu z zagranicy po dluzszym pobycie to GNOJ I BAGNO.
   PS.
   Brak mi wystarczajaco obrazliwych slow by powiedziec co mysle o debilnych pomyslach prezydenta Wroclawia by jechac do Londynu i nawracac rodakow do powrotu, DO CZEGO ?
   Fajnie sie siedzi na d.... i wydaje spoleczne pieniadze na wymyslanie takich glupot.
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama