Nie ma kto leczyć na wsi

  Nie ma kto leczyć na wsi

  Paweł Kamiński, ALKA

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Ośrodek zdrowia w Działoszynie w gminie Bogatynia jest nowoczesny i dobrze wyposażony. Są tam nie tylko porządne gabinety, ale także służbowe mieszkanie dla lekarza. Niestety, stoi puste, bo nikt z medyków nie chce pracować na wsi. Gmina szuka chętnego od roku
  Najbardziej cierpią na tym pacjenci. Mogą liczyć na poradę przyjezdnego lekarza tylko dwa razy w tygodniu przez dwie i pół godziny. - To praktycznie tak, jakby go wcale nie było - twierdzi Tomasz Froński, sołtys Porajowa. - Ta sytuacja jest bardzo uciążliwa. Zwłaszcza dla osób starszych, które potrzebują poczucia bezpieczeństwa. Obecność lekarza tylko przez kilka godzin w tygodniu nie sprzyja temu - tłumaczy Tomasz Froński.


  Podobne opinie można usłyszeć w Działoszynie. - Lekarz powinien być tu codziennie. Niektórzy jeżdżą do Bogatyni, ale przecież nie każdy ma zdrowie, by tam dojechać - mówią mieszkanki Działoszyna.

  Gmina Bogatynia wybudowała w tej miejscowości ośrodek dla mieszkańców z kilku wsi. Oprócz działoszynian przyjeżdżają tu pacjenci z: Krzewiny, Posady, Bratkowa, Lutogniewic, Wyszkowa, Wolanowa, a także z leżącej na terenie sąsiedniej gminy wiejskiej Zgorzelec Kostrzyny. W przychodni w Po-rajowie przyjmują pacjentów również z Sieniawki i Kopaczowa.

  Krzysztof Rozenbajger z Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bogatyni, do którego należą wiejskie ośrodki zdrowia, twierdzi, że tak ograniczony dostęp do lekarza pierwszego kontaktu to sytuacja przejściowa. - Jeden z naszych lekarzy jest na trzymiesięcznym urlopie. W tym czasie ma zdecydować wraz z żoną, czy przeprowadzi się na stałe do Bogatyni - tłumaczy. - Brak lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej to problem ogólnopolski - twierdzi.

  Wielu z nich woli pracować w Anglii lub Irlandii. A jeśli zostają w Polsce, to wybierają większe ośrodki. - Ogłaszamy nabory, ale nikt się nie zgłasza - dodaje Krzysztof Rozenbajger.

  W Działoszynie od roku na lekarza czekają ośrodek i mieszkanieArkadiusz Kawka, zastępca dyrektora szpitala w Zgorzelcu, potwierdza, że jest problem z lekarzami rodzinnymi. - Jednak jakoś sobie radzimy, bo lekarze zatrudnieni w szpitalu dodatkowo pracują w przychodniach. Nie mamy stałego lekarza tylko w Ruszowie - mówi.

  Joanna Mierzwińska z dolnośląskiego oddziału NFZ jest zdziwiona kłopotami Bogatyni z lekarzami wiejskimi. - Nie mamy podobnych sygnałów z innych gmin - mówi. - Wszystko zależy od warunków, jakie proponuje się lekarzowi - dodaje Mierzwińska.

  Andrzej Żywicki, kierownik gminnej przychodni w Jeżowie Sudeckim mówi, że liczy się miejsce pracy oraz pensja. - Może wioski koło Bogatyni to dla niektórych już koniec świata? - zastanawia się.

  Swego czasu on także miał problemy ze znalezieniem lekarzy, bo odeszli do prywatnych ośrodków, gdzie dostali większą pensję. Lekarz pierwszego kontaktu może w gminnej przychodni zarobić ok. 3700 zł brutto. Ta pensja i mieszkanie skusić mogą młodego medyka, ale ten z kolei nie ma specjalizacji.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama