Pracownicy umysłowi tymczasowo poszukiwani

  Pracownicy umysłowi tymczasowo poszukiwani

  Anna Kowalska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Zmienia się tendencja. Coraz częściej poszukiwani są pracownicy umysłowi
  Pracownik tymczasowy w Polsce to zazwyczaj mężczyzna nieprzekraczający 25. roku życia. Jednak z tej formy elastycznego zatrudnienia równie chętnie korzystają kobiety - co ciekawsze - bardzo często w wieku powyżej 35 lat - wynika z analizy przeprowadzonej przez Start People, Agencje Pracy i Doradztwa Personalnego.

  Praca tymczasowa traktowana jest jako forma zatrudnienia, która pomaga głównie osobom o utrudnionym dostępie do rynku pracy.
  Sprzyja zatrudnieniu osób młodych, wkraczających dopiero na rynek pracy, czy też długotrwale bezrobotnych. Nie faworyzuje żadnej płci. Kobiety stanowią 48,9 proc. wszystkich pracowników tymczasowych.

  - Tak zrównoważone proporcje zatrudnienia kobiet i mężczyzn stawiają nas w czołówce krajów europejskich. Dodatkowo świadczy to również o dużym zróżnicowaniu samego rynku pracy tymczasowej, gdzie tworzone miejsca pracy nie faworyzują żadnej płci. Ta równowaga z kolei pomaga w walce z bezrobociem - mówi Marek Jurkiewicz, przedstawiciel Start People.

  Jedna z grup najbardziej dotkniętych bezrobociem - osoby nieprzekraczające 25. roku życia, stanowią jednocześnie najliczniejszą grupę pracowników tymczasowych - 43,9 proc. Natomiast pracownicy w wieku 50+ to 8,9 proc. ogółu zatrudnionych tymczasowo. Najmniejsze różnice zaobserwowano w pośrednich grupach wiekowych: 24,3 proc. stanowią pracownicy w wieku 26-34 lata, 22,9 proc. w wieku 35-49 lat. Na pracę tymczasową decydują się chętnie już nie tylko młodzi pracownicy. Blisko 1/3 pracowników tymczasowych ma powyżej 35 lat. W tym roku udział tej grupy wiekowej w rynku powinien się jeszcze zwiększyć. Systematycznie zmienia się specyfika tymczasowego zatrudnienia - w Polsce przybywa stopniowo wysoko wykwalifikowanych pracowników tymczasowych. Coraz więcej przedsiębiorstw oraz pracowników przekonuje się, że praca tymczasowa nie jest przeznaczona jedynie dla nisko wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Mogą z niej korzystać również pracownicy umysłowi, średniej klasy menedżerowie oraz specjaliści z wielu branż: informatycy, księgowi, pracownicy działów handlowych. Tym samym średnia wieku idzie w górę.
  Kobiety stanowią 48,9 proc. wszystkich pracowników tymczasowych.
  Tę tendencję można zaobserwować na przykładzie zatrudnianych tymczasowo kobiet - aż 43 proc. z nich przekroczyło 35 lat, a zatrudniane są często jako pracownicy średniego szczebla administracji czy też na innych stanowiskach umysłowych. Dodatkowo z tej formy zatrudnienia chętnie korzystają matki, powracając na rynek pracy po urodzeniu dziecka lub decydując się na tymczasowe zatrudnienie ze względu na możliwość pogodzenia pracy z obowiązkami życia osobistego. Mężczyzn w tej grupie wiekowej jest jedynie 21 proc.

  Najwięcej osób pracuje w sektorze produkcyjnym, dlatego też dominującą grupą zatrudnionych są osoby młode. Jednak dzięki wprowadzeniu na początku 2010 r. nowelizacji ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych zniknęły największe bariery blokujące rozwój rynku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama