Tajemnicze podziemia zamku Książ odkryte dla dziennikarzy

  Tajemnicze podziemia zamku Książ odkryte dla dziennikarzy

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wciąż nie została rozstrzygnięta sprawa własności podziemi pod zamkiem Książ. Prawa do wykutych podczas II wojny światowej wyrobisk rości sobie bowiem zarówno gmina Wałbrzych, jak też użytkująca je od ponad 30 lat Polska Akademia Nauk
  Przedstawiciele tej ostatniej tłumaczą, że podziemia dostali za darmo na mocy decyzji szefa Sztabu Generalnego Ludowego Wojska Polskiego z 27 listopada 1976 roku i mają na piśmie protokół ich przejęcia od armii.

  Bronią się w ten sposób przed planami miasta, by sztolnie zostały przekształcone w obiekt turystyczny i stały się integralną częścią zamku Książ. PAN twierdzi, że wpuszczanie ludzi zakłóca pracę zainstalowanych tam urządzeń pomiarowych, np.
  sejsmografów. Dotychczas dostęp do podziemi miało wąskie grono osób. Gościło w nich także niewielu dziennikarzy, udało się to m.in. przedstawicielom naszej redakcji. Ostatnio nastąpił przełom w tej sprawie. Po wielu zabiegach kierownictwa zamku przedstawiciele PAN wyrazili zgodę na wejście do podziemi większej niż dotychczas grupy dziennikarzy.

  W zgodnej opinii zwiedzających sztolnie pod zamkiem Książ powinny zostać poddane specjalistycznym badaniomSensacyjna informacja ściągnęła do Książa przedstawicieli mediów nawet z odległych regionów Polski. Do zwiedzania udostępniony został jednak tylko niewielki fragment podziemi. Wielkie foliowe ściany uniemożliwiały wejście do miejsc, gdzie zainstalowano aparaturę badawczą.

  W zgodnej opinii zwiedzających sztolnie pod zamkiem Książ powinny zostać poddane specjalistycznym badaniom, które zweryfikowałyby narosłe wokół nich mity o ukrytych przez hitlerowców skarbach, cudownej broni - wunderwaffe - lub tajnych dokumentach III Rzeszy. Następnie powinny być udostępnione turystom. PAN mogłaby natomiast przenieść swoje urządzenia badawcze do podobnego obiektu np. w Górach Sowich. Ale na to się na razie nie zanosi.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To nie PAN blokuje wszelkie inicjatywy poznania podziemi lecz kilka tam obsadzonych ludzi

  Wieslaw szelejak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

  Jakoś tak naiwnie stwierdzamy że tak musi być. Tak to jest że tam gdzie można by było wyjasnić wiele
  tzw tajemnic są blokady różnego typu! A to nietoperze a to rezerwaty a to wyciagi itp...rozwiń całość

  Jakoś tak naiwnie stwierdzamy że tak musi być. Tak to jest że tam gdzie można by było wyjasnić wiele
  tzw tajemnic są blokady różnego typu! A to nietoperze a to rezerwaty a to wyciagi itp urządzenia. Tylko jak to jest akurat w tych miejscach to az sie ciśnie na usta pytanie co jest GRANE? A że lud jest co najmniej osowiały jak kurz od prawie 70 lat mając to to na swoim terenie... to kim my jestesmy ?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PAN - pasozyty

  obywatel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 56 / 65

  a kto finansuje tych pasozytow z PAN , mam nadzieje ze nie ja z moich podatkow !!!!!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wygonić PAN z podziemi

  Bunkromaniak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 91 / 76

  Dużo się mówi o strażnikach,który pilnują ukrytych rzeczy przez hitlerowców.Czasem wydaje mi się że to właśnie oni są tymi strażnikami.Zastanawia mnie również to,dlaczego kilku z pracowników PAN ma...rozwiń całość

  Dużo się mówi o strażnikach,który pilnują ukrytych rzeczy przez hitlerowców.Czasem wydaje mi się że to właśnie oni są tymi strażnikami.Zastanawia mnie również to,dlaczego kilku z pracowników PAN ma niemieckie nazwiska???Wygonić PAN z podziemi i udostępnić dla turystów!Równie dobrze mogą zaadoptować sobie nieczynne kopalnie w Wałbrzychu,będą mieli dużo miejsca i spokój,chyba że czegoś tu pilnują...
  Bunkry dla Bunkrowców!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pogonić z podziemi PAN

  Jacek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 101 / 83

  Niech władze miejskie Wałbrzych pokażą w końcu po 8 latach rządzenia, że chodzą w spodniach a nie rajstopach i wyeksmitują w końcu z Książa niechcianych gości.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo