Dolny Śląsk: Gimnazjaliści palą, piją i biorą narkotyki

  Dolny Śląsk: Gimnazjaliści palą, piją i biorą narkotyki

  Sylwia Królikowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zatrzymane pod wpływem alkoholu 14-latki czy nieletni złodzieje nikogo już nie dziwią. Coraz częściej młodzi ludzie w wieku gimnazjalnym są na bakier z prawem
  Tak jak dwójka chłopców z Wałbrzycha - 12-letni i 14-letni, którzy mają na koncie aż osiemnaście włamań i kradzieży. Specjalizowali się w tak zwanych "wyrwach". Kradli wszystko, od dokumentów po pieniądze. Wytłumaczyli to krótko - chcieliśmy zarobić.

  Podobnych sytuacji jest bardzo dużo. Dolny Śląsk jest na drugim miejscu w kraju pod względem przestępstw nieletnich w 2009 r.
  To, że sytuacja jest zła, udowodniły badania Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

  Co piąty uczeń gimnazjum pił alkohol, a co drugi wdawał się w bójki
  Przeprowadził je wśród gimnazjalistów. Przepytano ponad trzy tysiące młodych osób. Wyniki okazały się zatrważające. Co piąty gimnazjalista pił alkohol w ostatnim miesiącu przed ankietą, w drugiej klasie - nawet co trzeci.
  Podobna grupa wdała się w bójki. Co dziesiąty drugoklasista miał kontakt z używkami.

  Badania zostały przeprowadzone w Warszawie. Problem dotyczy jednak wszystkich gimnazjów. - Oczywiście, na Dolnym Śląsku też nie ma szkół wolnych od problemów - mówi Janina Jakubowska z Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.

  Dodaje, że w dużej mierze zależy to od oferty szkoły i zaangażowania w wychowanie młodzieży. Niezbędna jest też współpraca z rodzicami.

  Tę opinię potwierdzają też badania Instytutu. Okazało się bowiem, że sytuacja wyglądała lepiej tam, gdzie uczniowie mogli korzystać z różnych zajęć dodatkowych. Wówczas mniej uciekali z lekcji i rzadziej sięgali po narkotyki.

  Ważna jest współpraca z policją, sądami i psychologami. Policjanci systematycznie organizują spotkania we wszystkich szkołach. A młodzi ludzie potrafią być bezczelni i wulgarni. Potrafią bez zmieszania pytać nawet o życie seksualne mundurowych.

  Dorota Podolska, pedagog, przyznaje, że moralizatorskie pogadanki jednym uchem wpadają, a drugim wypadają.- Gimnazja stawiają przed nami dużo większe wymagania niż kiedyś podstawówki. Trzeba się często mocno wysilić, by uczniowie chcieli rozmawiać - dodaje.

  Są szkoły, które sobie dobrze radzą
  Choć powszechna jest opinia, że utworzenie gimnazjów było złym pomysłem, to na mapie Dolnego Śląska są i takie szkoły, które dobrze sobie radzą z wychowaniem młodzieży. Głównie dlatego, że są dla młodych ludzi atrakcyjne.

  Do takich należy Zespół Szkół Integracyjnych w Wałbrzychu. Uczniowie mają masę dodatkowych zajęć. Te są nie tylko związane z przedmiotami, ale dostosowane do zainteresowań. Uczniowie grają więc w szachy, udzielają się jako wolontariusze, wydają szkolną gazetkę i organizują akcje ekologiczne. Fachowcy przyznają, że taka różnorodność jest bardzo ważna, bo młodzi ludzie nie mają po prostu kiedy się nudzić.

  Wiedzą o tym również w Zespole Szkół nr 1 i nr 2 w Wałbrzychu. Tam młodzież ma również do dyspozycji mnóstwo atrakcyjnych zajęć czy kółek pozalekcyjnych. Są angażowani w życie szkoły i czują się z nią związani.

  Bardzo dobrą opinię ma też Gimnazjum nr 4 w Legnicy. Uczniowie mogą korzystać z kół zainteresowań (m.in. SKS, klub europejski, chór, koło języka niemieckiego, informatyczne czy klub młodych talentów). Jest prawie czterdzieści dodatkowych pozalekcyjnych zajęć.

  Dobrą renomą szczycą się też szkoły katolickie. Te jednak trudno porównywać z tradycyjnymi placówkami. Są po prostu dużo mniej liczne.

  Czy reforma oświaty była pomyłką i gimnazja powinny zostać zlikwidowane? Zapraszamy do dyskusji!

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sieeeeeeeeee ma

   IkAr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 17

   Mnie nic oprócz ciemnogrodu nie " zabije". IkAr jest jak Sfinks. Odradza się z poiołów. Ale ty tego nie zrozumiesz nawąchany berecie. Poszukaj sobie też ministranta. Jak nie potrafisz- poproś...rozwiń całość

   Mnie nic oprócz ciemnogrodu nie " zabije". IkAr jest jak Sfinks. Odradza się z poiołów. Ale ty tego nie zrozumiesz nawąchany berecie. Poszukaj sobie też ministranta. Jak nie potrafisz- poproś kogoś z kółka różańcowego o pomoc.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @IkAr. Nic się nie zgadza.

   Sieeeee ma! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 28

   Tym razem spadłeś na łeb niczym mitologiczny Ikar.
   Uważaj z tym "lataniem" bo się w końcu zabijesz.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SIE ma?

   IkAr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 22

   Sie ma. widocznie nawąchał się w kościele kadzidła i plecie bzdury. Widać ,że to 60 -letni zniewieściały facet, noszący moherowy beret, nie mający dzieci ani rodziny.Jest rozgoryczony, bo rzucił...rozwiń całość

   Sie ma. widocznie nawąchał się w kościele kadzidła i plecie bzdury. Widać ,że to 60 -letni zniewieściały facet, noszący moherowy beret, nie mający dzieci ani rodziny.Jest rozgoryczony, bo rzucił go kościelny dla młodego ministranta :):):)
   Jacy rodzice takie dzeci - To na rodzicach spoczywa obowiązek wychowania dzieci a nie na szkole, mediach czy unii europejskiej.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Róbta co chceta, wychowanie bez przemocy,

   Sie ma. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 12

   kochaj Żyda i homosia - kolegę i koleżankę Polaków już niekoniecznie, szanuj synagogi ale pluj na katoli i kościoły, pij i ćpaj bo w TVN mówią że to nic takiego (ponowie z tv też piją i ćpają),...rozwiń całość

   kochaj Żyda i homosia - kolegę i koleżankę Polaków już niekoniecznie, szanuj synagogi ale pluj na katoli i kościoły, pij i ćpaj bo w TVN mówią że to nic takiego (ponowie z tv też piją i ćpają), olewaj Polskę- bo jesteś Europejczyk.
   Witaj młody człowieku w postępowej i jedynie słusznej Unii Europejskiej !!!!
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   uczniowie gimnazjum

   AMK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 20

   Moim zdaniem problem nie leży w gimnazjach. To przede wszystkim wina naszych czasów, które dają młodzieży za dużo samodzielności. Mądra dyscyplina jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Dzisiejsi rodzice...rozwiń całość

   Moim zdaniem problem nie leży w gimnazjach. To przede wszystkim wina naszych czasów, które dają młodzieży za dużo samodzielności. Mądra dyscyplina jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Dzisiejsi rodzice wychowanie przerzucają na obce barki. Do tego dochodzą frustracje młodzieży, która widzi, dysproporcje między sobą a rówieśnikami... Na efekty nie trzeba długo czekać.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   GIMNAZJA

   er (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 15

   To co złe to już nie we Wrocławiu, dlaczego nie ma żadnej Wrocławskiej szkoły, ja widzę gimnazjum z okien to widzę co młodzież wyczynia.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Uczniowie?

   Ten (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 16

   Gimnazjaliści są w wieku w ,którym bez względu czy będą się uczyc w podstawówkach czy gimnazjum,jest najtrudniejszy w wychowaniu.Złe zachowania to w 90% wina rodziców.Szkoła niewiele tu może...rozwiń całość

   Gimnazjaliści są w wieku w ,którym bez względu czy będą się uczyc w podstawówkach czy gimnazjum,jest najtrudniejszy w wychowaniu.Złe zachowania to w 90% wina rodziców.Szkoła niewiele tu może pomóc.W szkole nauczyciele rozliczani są przedewszystkim z wyników nauczania na ,który też mają ograniczony wplyw.Jeżeli jest słaby rocznik to nauczyciel może niewiele zdziałać.Mieszkam na przeciw gimnazjum i obserwuję tych uczniów.Nalezy podziwiać nauczycieli,że maja tyle cirpliwości.Za żadne pieniądze nie chcialbym pracować w szkole szczególnie w gimnazjum.Oni powinni mieć jakis dodatek do emerytury za zszargane nerwy.Gdzie ta młodzież z dawnych lat?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama