Deklaracja Pawłowicka: Tutaj diabeł tkwi w szczegółach

  Deklaracja Pawłowicka: Tutaj diabeł tkwi w szczegółach

  Katarzyna Kaczorowska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Z prof. Krystianem Kiełbem, rektorem Akademii Muzycznej, rozmawia Katarzyna Kaczorowska
  Deklaracja Pawłowicka zaczęła żyć swoim życiem, niezależnym od tego, co w niej umieścili sygnatariusze. Przekuje się w realia?
  To pokaże czas. Na dziś nie doszukiwałbym się w niej niczego więcej ponad to, co jest w niej zapisane. Przypomnę: to rodzaj oświadczenia woli siedmiu rektorów wrocławskich uczelni publicznych, będący de facto deklaracją współpracy, także w zakresie rozwiązań instytucjonalnych. Dobra współpraca we wrocławskim środowisku akademickim istnieje od lat i jest wartością.

  Ale przyzna Pan, że Deklaracja sporo szumu zrobiła.
  Dajmy sobie trochę czasu. W tej sprawie winny wypowiedzieć się senaty uczelni-sygnatariuszy, powstanie zespół roboczy, który zajmie się dalszymi uzgodnieniami. I jak na razie nie widzę powodów do niepokoju.

  Czy ten ruch jest próbą ucieczki do przodu? Do matury szykuje się niż demograficzny.
  Problem niżu nie dotyka wszystkich. Odczuwany jest i zapewne będzie tam, gdzie umasowiono kształcenie, co pociągnęło za sobą obniżenie jakości. W kształceniu artystów dominuje profil nauczania oparty na zasadzie mistrz - uczeń. I zgrzeszyłbym, gdybym powiedział, że poziom kształcenia artystycznego obniża się, bo to nieprawda. Jest przeciwnie. Dzięki uczestnictwu uczelni artystycznych w Procesie Bolońskim, wymianie międzynarodowej, większej mobilności studentów i pedagogów, włączyły się mechanizmy konkurencji działające projakościowo.

  Ale mówi się o megauczelni, pojawiają się głosy o łączeniu struktur administracyjnych.
  Te głosy są przedwczesne i podnoszą lęk przed nieznanym, a nie wyjaśniają sprawy. Ja też spotkałem się z pytaniami, czy Deklaracja oznacza redukcje np. w administracji, gdyż powstanie jedno wielkie centrum obsługi studenta - niczego takiego w planach nie ma. To za daleko idące przypuszczenia i jak na razie nieuzasadnione.

  Jak Deklarację Pawłowicką odebrano w Akademii Muzycznej?
  Z zaciekawieniem i ostrożnością.

  Dlaczego?
  Sądzę, iż z powodu wspomnianej specyfiki uczelni artystycznych. Docierają do mnie
  głosy wyrażające obawy dotyczące ewentualnego działania naszej uczelni i ASP w ramach hipotetycznego megauniwersytetu. Wynikają prawdopodobnie z tego, iż istniejące aktualnie w Polsce wydziały artystyczne uniwersytetów są zazwyczaj nastawione na kształcenie nauczycieli i animatorów kultury, często w formule niemal masowej jak na realia kierunków artystycznych. W większości przypadków są to mniejsze ośrodki akademickie, które nie mają własnych autonomicznych uczelni artystycznych.
  Deklaracja to tylko wola współpracy siedmiu uczelni. Dajmy sobie czas
  I co Pan mówi tym głosom?
  Powtarzam, że obawy są przedwczesne. Po to powstaje zespół roboczy, by określić warunki brzegowe. Co więcej, nie można wykluczyć opcji, że w momencie pojawiania się realnych ram, czy formuły ewentualnej konsolidacji, uczelnie artystyczne zachowałyby odrębność, tworząc coś w
  rodzaju wewnętrznej federacji np. Uniwersytetu Sztuki. To byłoby zresztą naturalnym krokiem do przodu, bo już teraz ze sobą współpracujemy. Ewentualna integracja, nawet w jej federacyjnym modelu, musi być wynikiem potrzeby samych uczelni. Pamiętajmy tu o zasadzie - jeśli nie chcesz, to nie musisz, jeśli chcesz, to możesz.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama