Ważne
  Przedszkolaku, idź o rok wcześniej do szkoły

  Przedszkolaku, idź o rok wcześniej do szkoły

  Alina Gierak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Jeleniogórskie podstawówki postanowiły pokazać przedszkolakom i ich rodzicom,że szkoła jest fajna i bezpieczna. I że bez obaw można do niej posłać 6-latków. W 2012 roku będzie to obowiązkowe. Teraz zależy od rodziców
  Dlatego w marcu we wszystkich dziesięciu szkołach podstawowych w Jeleniej Górze organizowane są dni otwarte. - Rodzice mogą zajrzeć w każdy kąt, o wszystko zapytać - mówi Alina Rasiewicz, dyrektorka SP nr 10, jednej z większych w Jeleniej Górze. Dzień otwarty urządza 27 marca (godz. 10-12).

  W cieplickiej SP nr 6 spotkania z rodzicami już były. - Przyszło bardzo dużo opiekunów 7-latków i rodzice tylko jednego sześciolatka - przyznaje Maria Gruszała, dyrektorka szkoły.


  - Rodzice niechętnie posyłają 6-letnie dzieci do pierwszej klasy - przyznaje Małgorzata Wrotniewska, dyrektorka jeleniogórskiego przedszkola Okrąglaczek.

  Dlaczego? - Niech ma jak najdłuższe dzieciństwo - wyjaśnia mama Krzysia Nowaka, 6-letniego przedszkolaka z Zabobrza. - Szkoła to tylko obowiązki i stres - dodaje.

  Podobnie myślą inni rodzice i nie kwapią się do zapisywania dzieci. - Rozumiem ich niechęć, ale po to robimy dni otwarte, by pokazać, że nie taki diabeł straszny - mówi Alina Rasiewicz.

  - W 2012 roku, gdy nie będzie ucieczki od tej decyzji, w szkołach może być tłok i będzie konieczność nauki na dwie zmiany - martwi się Waldemar Woźniak, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Jeleniej Górze. Zapewnia, że szkoły gotowe są na przyjęcie maluchów.

  W SP nr 6, 10 i 11 w Jeleniej Górze będą dla nich wybudowane place zabaw z programu rządowego "Radosna szkoła". Są pomoce dydaktyczne, przystosowane sale, świetlice i sanitariaty. Podobnie jest w innych placówkach, co sprawdziło kuratorium dolnośląskie.

  Niech ma jak najdłuższe dzieciństwo. Szkoła to tylko obowiązki i stresW szkołach dolnośląskich są gotowi na przyjęcie sześciolatków
  Z Janiną Jakubowską, z kuratorium dolnośląskiego, rozmawia Alina Gierak

  Od kiedy sześciolatki będą miały obowiązek chodzenia do szkoły?
  Dzieci sześcioletnie objęte będą obowiązkiem szkolnym od 2012 r. Do tego czasu rodzice mogą posyłać dziecko 6-letnie do szkoły, ale jest to ich indywidualna decyzja.
  Rok wcześniej, tj. w 2011 r., dzieci pięcioletnie obowiązywać będzie roczne przygotowanie przedszkolne.

  Czy rodzice będą mogli wybrać dla dziecka dowolną szkołę?
  Dyrektor szkoły, w obwodzie której uczeń mieszka, ma obowiązek go przyjąć. Oczywiście, rodzice mogą wybrać inną szkołę. Uczniowie są tam przyjmowani na zasadach i według kryteriów określonych w statucie danej szkoły. Pod warunkiem że szkoła dysponuje wolnymi miejscami.

  Na jakim etapie są przygotowania na Dolnym Śląsku do przyjęcia sześciolatków do szkół?
  Przygotowania cały czas trwają, m.in. przeszkoliliśmy nauczycieli przedszkoli, by potrafili pomóc rodzicom 5-latków w podjęciu decyzji o posłaniu dziecka do szkoły. W ramach rządowego programu "Radosna szkoła" 314 dolnośląskich szkół w ubiegłym roku i 405 w bieżącym otrzymało dofinansowanie na zakup pomocy dydaktycznych. Ponadto w tym roku 97 szkół zostało dofinansowanych w celu modernizacji lub utworzenia placów zabaw.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   6-latki do szkoły

   Breslauer55 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 11

   Komuna nie umarła, wręcz przeciwnie. Ciągoty do kibuców, kołchozów i do jak najwcześniejszego odrywania dzieci spod wpływów rodziców ciągle żywe. Potem widzimy efekty takiego chowania ( żłobek +...rozwiń całość

   Komuna nie umarła, wręcz przeciwnie. Ciągoty do kibuców, kołchozów i do jak najwcześniejszego odrywania dzieci spod wpływów rodziców ciągle żywe. Potem widzimy efekty takiego chowania ( żłobek + przedszkole + podstawówka - bez mam i babć oraz dziadków ) po zachowaniach gimnazjalistów. ADHD, pobicia, seks, morderstwa, agresja, narkotyki. Rodzice mają zaharowywać się od rana do nocy żeby starczyło podatków dla urzędasów, politykierów i niby-nauczycieli. Emeryci mają natychmiast umierać po zakończeniu pracy. Dzieci od małego mają być kształtowane w komunach ( żłobki, przedszkola ) na kształt i podobieństwo niedouczonych przedszkolanek i nauczycieli 1-4 klas. LUDZIE NIE DAWAJCIE SWYCH DZIECI W ŁAPY KOMUNISTÓW I ICH WYCHOWANIE !!!. KTO WAM PODA KĘS CHLEBA I ŁYK WODY NA STAROŚĆ ??? WASZE DZIECI I WNUKI WYCHOWANE W KOMUNISTYCZNYCH ŻŁOBKACH I PRZEDSZKOLACH ??? JUŻ TERAZ SZYKUJĄ USTAWY O EUTANAZJI !!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pani Jakobowska

   Prawda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 15

   jest zawsze zdolna do wykonania każdego polecenia - stara wypróbowana kadra dla niej nie ma rzeczy niemożliwych- co szef poleci to w sprawozdaniu zawsze to będzie wykonane

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo