Zamek Książ: Pięć nowych komnat i system przeciwpożarowy

  Zamek Książ: Pięć nowych komnat i system przeciwpożarowy

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Po raz pierwszy w swojej historii zamek Książ w Wałbrzychu będzie miał profesjonalną ochronę przeciwpożarową. To jedna z najważniejszych inwestycji w tym zabytkowym obiekcie
  Rozstrzygnięto właśnie przetarg na zaprojektowanie i wykonanie instalacji alarmu i ostrzegania przeciwpożarowego. Wygrała go firma Siemens. Koszt przedsięwzięcia to prawie 4,5 mln zł. Część funduszy na ten cel gmina Wałbrzych pozyskała z Regionalnego Programu Operacyjnego.

  - System czujników i kamer zostanie zamontowany na wszystkich kondygnacjach obiektu, także na IV i V piętrze, które są obecnie niedostępne dla turystów - wyjaśnia Jerzy Tutaj, prezes spółki Zamek Książ. - Pozwoli to na wczesne wykrycie niebezpieczeństwa przez pracowników oraz straż pożarną. Instalacja przeciwpożarowa będzie miała bowiem bezpośrednią łączność ze stanowiskiem alarmowym - dodaje.


  Zakończenie prac montażowych i uruchomienie systemu zaplanowano na koniec tego roku. W ramach ochrony zabytku przed ogniem planowane jest także wykonanie nowej instalacji hydrantowej w zamku z przepompownią, agregatem prądotwórczym i potężnym zbiornikiem na wodę w tunelu gospodarczym. To przedsięwzięcie oszacowano na około milion złotych. Gmina Wałbrzych wystąpiła z wnioskiem o dofinansowanie połowy tego zadania przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Minister Bogdan Zdrojewski ma przyjechać do Książa już w połowie kwietnia na oficjalne otwarcie pięciu nowych komnat. Mieszczą się na I piętrze i będą poświęcone historii zamku.

  Jedna z komnat będzie poświęcona w całości księżnej Daisy. Księżna pszczyńska Maria Teresa von Pless to ostatnia pani na zamku Książ. Za życia budziła wielkie emocje. Jedni podziwiali nie tylko jej urodę, ale także talent polityczny. W innych budziła niechęć.

  Największą tegoroczną inwestycją w zamku będzie jednak przebudowa III piętra na centrum kongresowo-turystyczne. Wartość przedsięwzięcia, którego zakończenie zaplanowano na przyszły rok, wynosi około 11,3 mln zł. Równo 7 mln zł na inwestycję gmina pozyskała z funduszy Unii Europejskiej. Wszystkie prace będą prowadzone według wskazówek konserwatora zabytków i pod jego ścisłą kontrolą.

  - Przygotowywana jest dokumentacja inwestycji, trwa procedura uzyskania pozwolenia na budowę - mówi Ewa Frąckowiak, rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu. - Po zakończeniu tych formalności zostanie ogłoszony przetarg - dodaje. I podkreśla, że prace rozpoczną się bez zwłoki.

  Największym problemem jest modernizacja i przebudowa ulic Piastów Śląskich oraz Jeździeckiej, które są głównymi drogami dojazdu do zamku. Koszt inwestycji wynosi prawie 4,9 mln zł, z czego połowę pokryje dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Już wiadomo, że planowany termin zakończenia w kwietniu 2010 roku jest mało realny. Postęp prac budowlanych wstrzymała bowiem śnieżna zima.
  To najdroższa inwestycja od lat. Zamek Książ wreszcie będzie bezpieczny
  - Trzymamy teraz kciuki za słoneczną aurę na początku maja, kiedy będziemy organizować tradycyjny Festiwal Kwiatów i Sztuki - tłumaczy Barbara Grzegorczyk, wiceprezes spółki Zamek Książ. - W związku z remontem drogi pojawił się problem z miejscami parkingowymi. Będzie jeszcze gorzej, gdy deszcze zamienią pobliskie łąki w jezioro błota.

  Zamek Książ
  Niemal każdego roku zamek przygotowuje kolejne atrakcje dla zwiedzających, wykorzystując głównie swoją bogatą historię. Książ został
  skonfiskowany rodzinie Hochberg w 1941 roku.

  Hitlerowcy wywieźli wówczas wszystkie wartościowe dzieła sztuki, meble oraz księgozbiór. W 1943 roku Niemcy rozpoczęli drążenie sztolni w skale pod zamkiem. Prace w podziemiach prowadzone były aż do 8 maja 1945 roku. Do dziś nie wyjaśniono przeznaczenia tych tuneli.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Postawcie kilka traktorów do wyciagania z błota albo konie ze stadniny.

   wroclawjacek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 15

   Cyt" Do dziś nie wyjaśniono przeznaczenia tych tuneli. "


   I nie pomoże wyjaśnieniu budowa basenu ppoż w tunelu.
   W analizie trudności z parkowaniem zapomniano uwzględnić, że przybyło samochodów...rozwiń całość

   Cyt" Do dziś nie wyjaśniono przeznaczenia tych tuneli. "


   I nie pomoże wyjaśnieniu budowa basenu ppoż w tunelu.
   W analizie trudności z parkowaniem zapomniano uwzględnić, że przybyło samochodów od ostatniej wystawy , oraz pogarszający się stan torów kolejowych gdzie pociągi zwalniają do 20km/h.
   Proponuję dogadać się z prywatnymi przewoźnikami dysponującymi busami i nagłośnić w mediach skąd będą jeździć, inaczej wielu dojedzie tam własnym autem ale już nigdy więcej nie będą chcieli tam jechać ponownie.
   Wobec powyższych przewidywanych utrudnień może warto by było przesunąć termin imprezy ?

   Postawcie kilka traktorów do wyciągania z błota albo konie ze stadniny, to jeszcze zarobicie na kupno spalonego siana.
   Stadnina podpalona została drugi raz i chyba to jest powodem strachu o zamek Książ.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama