W 50 dni dookoła Wrocławia - Zacharzyce

W 50 dni dookoła Wrocławia - Zacharzyce

Aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Nasi dziennikarze i fotoreporterzy odwiedzają miejscowości leżące wokół stolicy Dolnego Śląska.
- To skandal, żeby ciągle nie było czym do domu dojechać - denerwują się mieszkańcy Zacharzyc i próbują zrozumieć, dlaczego do ich wioski nie dojeżdża żaden autobus.
Zwłaszcza że miejscowość leży tuż przy rogatkach Wrocławia. Od granic miasta dzielą ją zaledwie 2 kilometry. Niestety, ostatni przystanek miejskiego autobusu nr 114 znajduje się na początku ul. 50 Bohaterów na Brochowie.
Mieszkańcy o przedłużenie tej linii walczą od 1997 roku. Niestety, bez skutku.

- Nie mamy jak dojechać do pracy ani jak wysłać dzieci do szkoły. Trzeba prowadzić maluchy poboczem około 3 kilometrów do Świętej Katarzyny, albo prawie tyle samo na Brochów. Jeśli ktoś ma samochód, to jego szczęście. Ale jeśli nie, to jest skazany na własne nogi - denerwuje się Jolanta Wasylik, mieszkanka Zacharzyc.

Mieszkańcom najbardziej zależy, aby właśnie linia miejska z Wrocławia jeździła także przez ich wieś. To całkowicie rozwiązałoby ich problemy.
- A przecież dużo by nie kosztowało - irytuje się Antoni Cholewiński.
Do szczęścia mieszkańcom brakuje 700 metrów nowego asfaltu. Przedłużenie linii 114 blokuje bowiem zły stan wrocławskiej ul. 50 Bohaterów.

- Nie może tamtędy przejechać autobus, bo droga jest za wąska. Ograniczają nas tylko te właśnie problemy techniczne. W innym wypadku do przedłużenia linii wystarczyłaby umowa o współpracy z gminą Św. Katarzyna - mówi Arkadiusz Worońko z wydziału transportu urzędu miejskiego we Wrocławiu.

Szybciej może zostać rozwiązany problem przewozu najmłodszych dzieci do szkoły. Wójt gminy obiecał, że od września piątka dzieci, która uczęszcza do szkoły w Św. Katarzynie, będzie przewożona busem.
- Jest już wniosek. Do września wszystko powinno być załatwione - deklaruje wójt Jerzy Fitek.

Dobrych wieści nie ma, niestety, jeśli chodzi o przebudowę ul. 50 Bohaterów.
- Nie ma jej w pięcioletnim planie inwestycyjnym. Teraz wszystkie siły i środki skierowane są na inwestycje związane z Euro 2012 - rozkłada ręce Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.
Jest jedynie szansa na poszerzenie ulicy.
- Jeśli kwestia dojazdu do Zacharzyc rozbijałaby się o naprawienie pobocza, to postaramy się pomóc. Najlepiej jakby mieszkańcy napisali do nas wniosek, poparty opinią z wydziału transportu i swoimi podpisami - podpowiada Mazur.

Kosztowna ziemia

Działek budowlanych i domów na sprzedaż w Zacharzycach nie brakuje. Ale to wieś położona przy granicy Wrocławia, dlatego ceny nie są niskie. I tak np. działka budowlana o powierzchni prawie 2 tys. mkw. kosztuje ponad 320 tysięcy złotych.
Ale ma już podłączone media - prąd i wodę. Gaz jest w planach. O 50 tysięcy złotych więcej musimy zapłacić za inną działkę budowlaną, o powierzchni 20 arów. Położona 2 km od Wrocławia, uzbrojona.
Przeznaczona pod budowę jednorodzinną lub bliźniaczą wyceniana jest na 370 tysięcy złotych. Mankamentem tych terenów jest to, że jeszcze przez co najmniej 2 lata nie będzie tam kanalizacji.

1 »

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo