O tym mówić nie wypada

  O tym mówić nie wypada

  Marek Twaróg, redaktor naczelny

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Głupi pomysł Marka Suskiego, by po Superstacji PiS zaczął bojkotować TVN i TVN 24 sprawi, że określenie "niemedialny" w stosunku do Jarosława Kaczyńskiego nabierze innego znaczenia.
  Już nie będzie się po prostu źle prezentował, ale w ogóle zniknie z anten telewizyjnych. Do tego dość ryzykowne będzie stwierdzenie, że to, co prawda "niemedialny", ale "zręczny i skuteczny" polityk, bo decyzja o bojkocie mediów nie świadczy o politycznej inteligencji i ze zręcznością czy skutecznością nie ma nic wspólnego.

  Ale choć pomysł to głupi, to sama dyskusja nad nim zaowocowała dość ważną refleksją. Refleksją na temat poprawności politycznej, czy też szerzej - na temat sądów, których nie wypada wygłaszać. Poseł Suski, przy całej krytycznej ocenie jego pomysłu, powiedział bowiem coś, czego normalnie wypowiadać nie wypada.
  To mianowicie, że w niektórych programach publicystycznych w największej polskiej telewizji informacyjnej rzeczywiście sympatia polityczna rozkłada się dość nierówno. Myślę, że zauważają to widzowie, i wiem, że widzi to tzw. środowisko dziennikarskie, ale w imię poprawności i lojalności o tym się głośno nie mówi. Suski wywołał burzę mówiąc prawdę i - zgodnie z przewidywaniami - dostało mu się .

  Takich Suskich trzeba też w innych sytuacjach. Mogliby oni na przykład - wbrew temu "co wypada" - powiedzieć, że ekologiczne torby foliowe w supermarketach to głupota (bo z ekologią nie mają wiele wspólnego), a niektóre poczynania działaczy ekologicznych to pieniactwo. Mogliby też powiedzieć, że tarcza antyrakietowa jest bez sensu, w PiS-ie są miernoty, a w Platformie karierowicze. Mogliby mówić "homoseksualiści", zamiast "geje" i "faszyści", zamiast "środowiska narodowe". Co tam, nie wahaliby się ogłosić, że na Wołyniu Ukraińcy dopuścili się ludobójstwa, a nie tylko tyle, że była to czarna karta historii narodu polskiego i ukraińskiego, mogliby również otwarcie mówić, że Polacy rzeczywiście w pogromach mordowali Żydów.

  Fatalnie się złożyło, że ostatnio akurat poseł Suski zakrzyknął "król jest nagi", ale w imię walki z poprawnością polityczną, przeżyję nawet to. Bo im mniej takich przemilczeń i niedomówień, tym lepiej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama